Necenzurujeme.cz

Fialová obrana

S tím, že vláda udělá, co na očích Bruselu vidí a někdy i nadpráci, kterou po ní nikdo nechce, se setkáváme pravidelně. Nyní vláda také potvrdila svoji oddanost Spojeným státům potvrzením obranné smlouvy mezi Českou republikou a USA.

Text smlouvy je smutnou ukázkou naprosté podřízenosti se. Navíc je otázkou, jaký konkrétní smysl má přítomnost americké armády na území České republiky. Skoro to vypadá, že vláda si US Army nepozvala ani tak na ochranu před vnější nepřítelem, ale spíše jako by se obávala svých vlastních občanů. Tomu by mohl odpovídat článek 14, druhý odstavec této smlouvy:

„Uznávajíce, že Česká republika má primární odpovědnost za udržování veřejného pořádku na svém území, orgány ozbrojených sil USA mohou v úzké koordinaci s příslušnými českými orgány schválit využití ozbrojených sil USA mimo prostory uvedené v odstavci 1 za účelem udržení kázně a pořádku ve vztahu k příslušníkům ozbrojených sil USA.“
Klára Samková ve svém článku na FB uvádí dobrý postřeh: Pokud dojde k situaci, kdy se hněv občanů obrátí proti vládě, nikoho nebude zajímat, zda k „nedostatku kázně a pořádku“ dochází pouze ve vztahu k příslušníkům ozbrojených sil USA.

 Ministryně Černochová o víkendu honem spěchá do USA, jako by ji za zadkem hořela koudel (nehoří, leč může), aby v Pentagonu se šéfem americké obrany Lloydem Austinem tuto smlouvu podepsala. Žádná veřejná debata, nedej bože referendum.
Debaty se bojí jako čert kříže, dobře si pamatují, jak dopadli s radarem. Však tenkrát ODS slíbila, že jednou se téma vrátí, a to formou základen. Slovo splnila. Sice tvrdí, že to základny nejsou, prý jen vojenská přítomnost USA. To je ovšem vrcholný majsrštyk té jejich slovní hatmatilky.
Ohledně debaty paní ministryně vyhlásila, že „smlouva je řádně zveřejněna, může se s ní seznámit každý občan.“
To může, ale to je taky všechno.
Po podpisu musí dohodu ještě schválit obě komory parlamentu a prezident.
Jak myslíte, že to dopadne?
Ne, to není vážně míněná otázka, jen vtip na konec.
V každém případě bychom si však měli pohlídat, jak bude hlasovat opozice.
Abychom věděli.

 

 

Štítky článku:

prestiž 1: 24,13 přečteno 376×

0 Hodnotit článek 22

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Fialová obrana

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse