Necenzurujeme.cz

Sopky a klima: Hrozí nám oteplení, nebo spíše ochlazení?...

V posledních týdnech ve světě narůstá sopečná činnost. To budí otázku, co to může udělat se zemským klimatem. Většinou se mluví o oteplení kvůli vyvrženému CO2. Ve skutečnosti ale hrozí spíše opak - tedy ochlazení.

Člověka po celou dobu jeho vývoje provázejí mohutné sopečné výbuchy, které zpravidla přinesou několikaleté prudké ochlazení způsobené tím, že se po těchto erupcích nachází v atmosféře (zejména ve stratosféře) více popílku a sopečných plynů, které odrážejí sluneční záření.

Výborně je to popsáno v článku zde.

Toto ochlazení zpravidla přináší neúrodu a v důsledku i bídu a hladomory. To má samozřejmě i významné důsledky pro globálně-historický vývoj. Některé velké sopečné výbuchy se totiž dají vysledovat krátce před většími konflikty (např. Velkou francouzskou revolucí). Je pravděpodobné, že právě krátkodobé prudké ochlazení a s ním spojená bída je tím „spouštěčem“, který vystupňoval společenské napětí natolik, že započal otevřený konflikt.

Podle mého názoru je to další z mnoha argumentů pro výhodnost teplého klimatu. Právě v těch zmíněných případech totiž k sopečnému výbuchu došlo v chladné době (tzv. malé době ledové, která vrcholila v 17.-18. století), takže se chladné podnebí ještě více prohloubilo, což umocnilo jeho negativní důsledky pro lidi.

Pokud však vybuchne větší sopka nyní, v teplotním optimu, tak důsledky nebudou zdaleka tak zničující, neboť celkově teplé podnebí zmírní projevy toho ochlazení.

Štítky článku:

prestiž 1: 16,59 přečteno 330×

0 Hodnotit článek 11

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Sopky a klima: Hrozí nám oteplení, nebo spíše ochlazení?...

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse