Necenzurujeme.cz

Svobodní: mlčení k prezidentské volbě je vyjádřením názoru

Od letošního roku jsem členem Strany svobodných občanů. Už mi nestačilo jen psát, celé roky mne to táhlo zpět k „politické práci“. No a kde jinde, než ve straně, která je jako jediná skutečnou pravicí, razící navíc principy svobody.

V prosinci a lednu jsme zvažovali, koho podpoříme na úřad prezidenta republiky a na toto téma se rozhořela živá diskuse zakončená hlasováním členů. Byť to hlasování mělo vítěze Mirka Topolánka, nezískal většinovou podporu. Proto Republikový výbor rozhodl, že se předsednictvo sejde se třemi kandidáty a podle výsledku jednání navrhne jednoho z nich k hlasování. Tímto kandidátem se stal Mirek Topolánek, o jehož případné podpoře rozhodoval hlasováním republikový výbor. Ten podporu nadpoloviční většinou hlasů zamítl (20 pro, 28 proti). Z probíhající diskuse mezi členy vyplynulo, že hlavním důvodem odmítavého postoje části členů Svobodných k tomuto kandidátovi, je jeho politická minulost.

Zde jsou podle mého soukromého názoru důvody Topolánkova neschválení (nejde o oficiální vyjádření strany): Předně, Svobodní vznikli kvůli Mirkovi Topolánkovi a jeho „stylu“ politické práce v ODS, například díky tomu, že ODS „papírově“ slibovala nízké daně, nebo nepředání pravomocí do Bruselu, ale v reálu dělala pravý opak. To, co je Topolánkovi značnou částí členů vytýkáno, je zejména prosazování a následné přijetí Lisabonské smlouvy. V tomto případě Mirek Topolánek konal proti usnesení vlastní strany – ODS. Dále bylo kritizováno propojení ODS v době jeho předsednictví s kmotry, ač veřejně Topolánek proti kmotrům „bojoval“. Z této doby je třeba zajímavá fotografie Marka Dalíka s Romanem Janouškem v sídle, ODS či ze schůzky v Tatrách.

Další negativní věcí byla známá Toskánská schůzka a kontakt s „energetickými lobbisty“ na ní, i odpuštění 72 miliard za emise vládou z tohoto období. Nejsem si jist, zda Mirkovi Topolánkovi prospěla i podpora Daniela Křetínského a energetické lobby, případ VAE (Topolánkova firma VAE si v roce 1999 půjčila 67,5 milionu korun u První městské banky, za půjčku ručil přímo Topolánek, ale projekt zkrachoval. Dluh nakonec splácela firma Eltodo.

Mnozí vnímají Topolánkovo působení ve vrcholné politice jako éru nejhrubšího klientelismu. V té době došlo k takovému propojení byznysu, politiky a justičních orgánů, které některým lidem fakticky zaručovalo, že nebudou postižitelní...  ZDROJ Mimo to ředitel české pobočky Transparency International, David Ondráčka, zmiňoval podle něj řadu neprůhledných rozhodnutí Topolánkovy vlády: „Ekotendr, hmotné rezervy, zbrojní zakázky, ČEZ, neregulace hazardu...“ Vzpomeňte si na údajný výrok místopředsedy Nejvyššího soudu Pavla Kučery, který doslova a do písmene měl v roce 2007 konstatovat: „Když jde o stabilitu vlády, tak musí jít spravedlnost stranou.“

Všichni známe klasickou Topolánkovu větu: „Marku, s tebou stojím a padám.“ Nezapomenuty zůstaly i jeho výroky, těsně před jeho pádem, o tom, jak církev lidem vymývá mozky, o židovství premiéra Jana Fischera a homosexualitě ministra dopravy Gustava Slamečky, Kontroverzní výroky na adresu církve, židů, či Čechů, které nakonec vyvolaly Topolánkovu demisi. Toto vše, bylo podle mého možná hlavním důvodem, proč nebyl Mirek Topolánek podpořen většinou jako prezidentský kandidát, ale jednoznačně to bylo důvodem jeho nepodpory z mé strany. Opakuji, že jde o můj názor, ReV své rozhodnutí nijak nezdůvodňoval.

A proč nebyl podpořen někdo jiný? Na otázku, který ze současných kandidátů by měl stát v čele našeho státu v úřadě prezidenta republiky jsme došli k závěru, že žádný, neboť ani jeden z nich nesplňuje kritéria Svobodných a že v tomto případě nelze jít cestou menšího zla.

Tento blog jsem nenapsal z pověření kohokoli, ani není napsán jako oficiální stanovisko strany. Členové Svobodných mají pochopitelně svobodu volby, a tak budou volit podle svého přesvědčení stejně, jako já. Tento blog jsem napsal i proto, že jsem byl mnoha lidmi dotazován, koho jako strana podpoříme. Vyslechl jsem názory, že mlčení z nás dělá lidi bez názoru. Není to pravda, nepodporou jsme jasně dali najevo svůj názor na to, kdo by měl v prezidentském úřadě zasednout. Takový člověk však z pohledu Svobodných letos na úřad prezidenta nekandiduje.

Přestože člověk, jakého bych si na Hradě přál, nekandiduje, já za sebe k volbám půjdu a budu volit Miloše Zemana.

Hezký den a šťastnou ruku u voleb.

Michal Malý, člen Republikového výboru Svobodných

 

 

Štítky článku: absurdistánkorupcespolečnoststátvolby

prestiž 1: 20,97 přečteno 594×

2 Hodnotit článek 18

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Svobodní: mlčení k prezidentské volbě je vyjádřením názoru

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse