Necenzurujeme.cz

Ministerstvo zahraničí je zplnomocněno prohlásit...

Nebyl to zrovna šťastný den pro mluvčího amerického ministerstva zahraničí Neda Price, když na tiskové konferenci oznámil, že Rusko vytváří falešné video jako záminku pro napadení Ukrajiny 

Price očekával, že přijde, oznámí a novináři pošlou dál. To by ovšem nesměl narazit na zkušeného profesionála Matthewa Leea, který umí klást nepříjemné otázky. Jeho otázka byla tentokrát velmi stručná: Jaké máte pro své tvrzení důkazy?
Nastalo vykrucování a v podstatě staré osvědčené omílání „důkazem je naše tvrzení.“ Jestli jsme někdy neměli jasnou představu co znamená úsloví „kroutil se jako had“, stačí se podívat na nešťastného mluvčího.
Tuto prapodivnou metodu dokazování známe ostatně i od nás: „Musíte nám věřit, přece bychom vám nelhali!“
Od politiků to zní jako zvláštní druh humoru.

Matt Lee patří k novinářům, kteří se nebojí vstupovat do jámy lvové.
V roce 2014 požádal Jennifer Psakiovou, v té době tiskovou mluvčí ministerstva zahraničí, aby objasnila některé pojmy, které používá v průběhu jednání o situaci na Ukrajině. Psakiová nebyla schopna odpovědět a jen pronesla, že netuší, co po ní novinář chce. Samozřejmě nemohla potvrdit ani důvěryhodnost použitých zdrojů.
Zbývá už jen dodat, že Jennifer Psakiová je nyní tiskovou mluvčí Joe Bidena.

Na závěr Price přitvrdil a vyslal novináři skrytou hrozbu: „"Pokud pochybujete o důvěryhodnosti vlády USA, britské vlády nebo jiných vlád a chcete najít útěchu v informacích, které Rusové zveřejňují, je to na vás.“ 
Naprosto nesmyslná a zoufalá argumentace. Matt Lee nic neříkal o ruských informacích, jen položil otázku. A jsme zase u toho. Nepříjemné otázky automaticky znamenají, že tazatel musí být nenápadně natlačen do nepřátelského tábora. Je to šikovný doplněk k „musíte nám věřit.“
Matt Lee však nepatří k lidem, kteří by se jen tak zhroutili. V minulosti se pohyboval na mnoha ožehavých místech světa, například v Kambodži, kde byl zraněn do ruky. Samozřejmě trval na tom, aby dostal od Neda Price řádnou odpověď.
Nestalo se tak.
Novináři starého střihu ještě naštěstí nevymřeli.

Doufejme, že i u nás máme žurnalisty, kteří se zase pustí do staré dobré novinařiny a nespokojí se jen tak s nějakým tím zplnomocněným vládním prohlášením a psaním v režimu jednostranné propagandy.

 

Pozn.: Záznam prohlášení tiskového mluvčího munisterstva zahraničí USA je s českými titulky na FB Česká kotlina.

Štítky článku:

prestiž 1: 14,02 přečteno 278×

0 Hodnotit článek 8

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Ministerstvo zahraničí je zplnomocněno prohlásit...

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse