Necenzurujeme.cz

Vražda je vražda i s medailí. "Političtí" medaili nedostanou?

Úmrtí Ctirada Mašína a následné vyjadřování, či spíše nevyjadřování politiků k tomu, zda se představitelé Vlády ČR zúčastní či nezúčastní pohřbu nemůže smazat historická faktaa nesmaže je ani medaile.

Pokud mi media cosi sdělují, zajímám se především o důvod toho, proč mi sdělují dané informace daným způsobem. Nezapomínejme, že media jsou mocnější něž kterákoli politická strana. Nezanedbatelné procento lidí se řídí heslem „říkali to v televizi, psali to v novinách, tak je to pravda“. Často se stává že není, nicméně to, že media podstatným způsobem ovlivňují názory člověka je fakt. Nevylučoval bych, že se tak někdy děje cíleně.

 

Řekl jsme si že si vytvořím vlastní názor bez nápovědy a po delší odmlce mi to nedalo, abych nenapsal blog. Opatrná vyjádření většiny politických představitelů a ani následné „vážné důvody“, pro které se pohřbu C. Mašína v USA nezúčastní mne nepřekvapily.¨Většině čtenářů asi není třeba podrobně líčit historická fakta, která si mohou dohledat, jen u některých bych se rád zastavil svým komentářem.

 

Bratři Mašínové „bojovali“ proti režimu zapalováním stohů slámy a vraždami. 13.9. 1951, Chlumec nad Cidlinou byl zavražděn příslušník SNB Oldřich Kašík za účelem získání zbraní. 28.9. 1951 byl po napadení, svázání a omámení příslušník SNB četař Jaroslav Honzátko podřezán za účelem získání zbraní. 2.8. 1952, mezi Čáslaví a Hedvíkovem byl zavražděn pokladník Kovolisu Josef Rošický za účelem získání většího finančního obnosu na úplatky pro akci na osvobození Ctirada Mašína, který byl toho času ve věznici v Jýchymově. Mašín později přiznal, že předem plánoval zavraždění spoutaného policisty.

 

Připadá mi absurdní vyzdvihovat Mašíny za to, že vraždili „představitele“ totalitního režimu. Čím porušoval lidská práva pokladník nebo policista? Co má společného s hrdinstvím a odbojem svázání a omámení človběka, který neklade žádný odpor a jeho následné „podřezání“? To slovo mne děsí, proto jsem je dal do uvozovek. Jak mohlo ohrozit totalitní režim zapálení 11 stohů slámy? Šlo o klasické žhářství, které snad jedině mohlo poškodit družstvo, které pak mělo nedostatek krmení pro dobytek.

 

Srovnejme si Mašíny a jejich činost s tisícemi politických vězňů, kdy mnohým z nich byly prakticky zlikvidovány rodiny, byli zničeni ekonomicky i zdravotně, nebo byli popraveni. Proč oni nedostali medaili, proč se jerjich pohřbů neúčastní politická elita?

 

Připomenu pasáž zákona, podle které se za účastníka protikomunistického odboje nepovažuje občan, který se dopustil „zvlášť zavrženíhodného jednání směřujícího k popření individuálních základních lidských práv a tomuto jednání se v rámci akcí směřovaných proti komunistickému režimu v Československu bylo možné vyhnout“.

 

Připadá mi podivné vyzdvihovat Mašíny na úkor desítek či stovek popravených a zavražděných odpůrců režimu, na úkor tisícovek vězněných. Mašínové neměli sebemenší vliv na pád totalitního režimu na rozdíl od politických vězňů, a v roce 1989 studentů, kteří k němu přispěli. Totalitní režim se zlikvidoval sám. Dobrovolně, za účelem zachování ekonomiclké moci. Sametová revoluce byla jen zástěrkou a svým způsobem tak trochu „dohodou“, neboť komunisté předali politickou moc s tím, že jim zůstane moc ekonomická a nemyslím tím jen kazu Sazky či zkrachovalých bank.

 

Političtí vězni bojovali proti režimu bez střelby, vraždění, loupeží či žhážství. Bojovali nenásilně, přesto je režim zlikvidoval.. Objede pan ministr Vondra také hřbitovy a položí na hroby popravených politických vězňů medaile?

Štítky článku:

prestiž 1: 71,15 přečteno 3 443×

0 Hodnotit článek 215

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Vražda je vražda i s medailí. "Političtí" medaili nedostanou?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse