Necenzurujeme.cz

Turecko prý nezavírá dveře

Chce ale s Finskem a Švédskem jednat kvůli "teroristům". Berlín zakázal pro-palestinské demonstrace. Omikron má nové podvarianty, ale nečeká se nárůst hospitalizací.

www.berliner-zeitung.de: Na víkendové dny v Berlíně bylo nasazeno přes tisíc policistů, aby v praxi zabránili zakázaným pro-palestinským demonstracím; ty zakázal vrchní správní soud s odůvodněním, že by vedly k násilí vč. antisemitských projevů. Palestinci si každoročně připomínají 15. květen jako den nakby (den katastrofy) - útěk či vyhoštění stovek tisíců Palestinců po vzniku státu Izrael 14. května 1948.

Izrael vznikl rozhodnutím OSN na území britského "protektorátu", V. Británie se rozhodla svého mandátu v Palestině vzdát. Židé plán na vytvoření palestinského a židovského státu přijali, ač jim bylo přiřknuto území, na němž byla ze 75 % poušť, zatímco Liga arabských států plán odmítla, uvádí článek. Hned druhý den armády 5 arabských států napadly Izrael, po více než roce bojů bylo vyhlášeno příměří a byly stanoveny dočasné hranice.

Můžeme mít na konflikt Palestina - Izrael různé názory, ale na www.en.wikipedia.org/wiki/Israel se lze přesvědčit, že Židé ve svém státu umožňují Arabům leccos z toho, co by Arabové nikdy nepřipustili vůči Židům. Z 9,5miliónové populace v Izraeli tvoří Arabové 20,9 %, 17,8 % se hlásí k islámskému náboženství. V r. 1988 tu vznikla první arabská politická strana, resp. politická aliance, která obsadila asi 10 % míst v izraelském parlamentu. Úředním jazykem je hebrejština, uznány jsou ale i angličtina a arabština. 

Pokud si tedy Palestinci stěžují, že po vzniku Izraele z tohoto území uprchlo nebo bylo vyhoštěno cca 700 000 Palestinců, pak dnes jich tu může žít nebo jen pracovat velké množství a dostává se jim tu výhod demokratického státu.

Další články Berliner Zeitung: Stále více důchodců jde pracovat; Kriminalita ve veřejném parku Hasenheide (večírky s konopím, odpadky, vraždy).

www.srf.ch: Jak ohrožující jsou nové podvarianty omikronu? V jižní Africe jsou potvrzeny BA.4 a BA.5 (jsou však potvrzeny už i ve Švýcarsku), další podvarianta v USA. Mnozí experti ale nepočítají s nárůstem hospitalizací - lidé jsou už imunní, přestože počet nakažených může vzrůst. Omikron má nekonečné šance lidi infikovat, přitom mutovat a vytvářet nové podvarianty. 

www.covid19.admin.ch/en/overview: podle dat švýcarského zdravotního úřadu (BAG) vidíme, že za posledních 14 dnů je jen 265 covid-hospitalizací, pacienti tvoří jen 5,7 % kapacity JIP (celkově jsou jen ze 3 % v nemocnicích). U covid-očkování vidíme, že se další zájemci o vakcinaci nehrnou: už delší čas se očkování zastavilo na 69 % plně očkovaných, 43 % má doplňující dávku (pacienti v nemocnicích průběžně ubývají).

Zdravotní úřad poskytuje aktuální přehledy všech infekčních nemocí, jež se musí povinně hlásit: covid-19 z těchto přehledů takřka vymizel, místo něho jsou tu spíše informace např. o sezónní chřipce, tbc, syfilis, malárii atd.

www.srf.ch: Země G7 nikdy neuznají hranice posunuté Ruskem, vyzvaly Kreml, aby ukončil válku na Ukrajině, Rusko by také mělo ukončit blokádu ukrajinského exportu obilí. Státy G7 přezkoumají alternativy lodní dopravy obilí z Ukrajiny, se železniční dopravou přes Rumunsko jsou problémy, další možností by byl transport přes Pobaltí. Za standardního stavu by se z Ukrajiny mohlo exportovat 5 - 6 mil. tun obilí za měsíc; přes železnici by to bylo méně; v ukrajinských přístavech je nyní 25 mil. tun obilí.

Putinův tábor po vzoru Stalina (nabídka videa) - zachráněn z Mariupolu, ale deportován do tábora (v rukou ruských okupantů). Tzv. filtrační tábory patří k nejtemnějším kapitolám ruských dějin, nyní jsou obnovovány - na ukrajinských územích okupovaných Rusy vznikly nejméně čtyři. Jsou tu svědecké výpovědi některých Ukrajinců, jimž se podařilo uniknout, resp. byli propuštěni, uvádí se však, že Rusové tyto Ukrajince, které zadrželi ve svém filtračním táboru, zpravidla deportují do Ruska. Ukrajinské zdroje uvádějí, že kolem 1 miliónu Ukrajinců už bylo deportováno do Ruska, někdy se daří dostat jednotlivé rodiny zpět na Ukrajinu pomocí některých sousedních zemí. 

Mladá žena uvádí, že měla štěstí - po jedné noci mohla filtrační tábor opustit. Muži a ženy, jež byli evakuováni např. z Mariupolu, jsou okupanty rozděleni, jsou kontrolováni, zda sloužili v armádě vč. rukou - zda člověk používal zbraň. Zadržována tu byla žena, která v minulosti pracovala jako lékařka v ukrajinské armádě (našla se její fotka na sociálních sítích), byla jí odejmuta 4letá dcera (snad byla svěřena příbuzným). Řidič autobusu, který jel několikrát pro evakuované, byl rovněž zadržen; nechtěl ukazovat svou tvář, místo toho nechal nafotit batoh se stopami krve: v mé peněžence našli vedle ukrajinských hřiven pár dolarů, to byl pro ně "důkaz"; donutili ho kleknout si, hlavou ke zdi, začali do něho kopat koleny. Po pár hodinách ho prý ale nechali jít. Pro mnohé ale "propuštění" neznamená návrat domů, lidé jsou odvezeni do Ruska.

Takovéto tábory používala sovětská tajná policie NKVD, byli v nich drženi např. Rusové, kteří se dostali do zajetí nacistů (moje pozn.: vyskytuje se to v publikacích ruských disidentů, bylo to i zfilmováno - oficiálně vedení SSSR zdůvodňovalo "opatrnost" vůči ev. špionům, ve skutečnosti režimu vadilo např. to, že vojáci, kteří se dostali na Západ, viděli lepší životní úroveň, než jaká byla v SSSR, dále si pod jakoukoli záminkou režim vytvářel z vězňů levnou pracovní sílu; pokud se některým udatným sovětským vojákům podařilo přežít či utéct z nacistického koncentráku, zpravidla je sovětský režim zavřel do gulagů).

Další článek: K ruskému režimu kritičtí Rusové chtějí azyl ve Švýcarsku. V petici žádají švýcarskou vládu, aby udělila azyl ruským dezertérům a odpůrcům války na Ukrajině. Jedna Ruska švýcarské televizi potvrzuje, že zná mnoho Rusů, kteří na sociálních sítích napsali něco kritického, a byli za to zatčeni. To nyní hrozí také jí - v srpnu jí má skončit povolení pobytu ve Švýcarsku, ale co když si ruští cenzoři všimli, že také ona napsala kritické názory? Má z návratu obavy.

www.theguardian.com: Ukrajinský generál předvídá konec války (do konce letošního roku). Evropa vidí v Rusku hrozbu, obává se jeho agrese. "My jsme s Ruskem bojovali 8 let a můžeme říct, že ruská síla je mýtus. Není tak silné, je to horda lidí se zbraněmi." Putin je velmi nemocný, má špatnou duševní a tělesnou kondici, domnívá se zástupce ukrajinské armády. 

Ruské jednotky vytlačovány z oblasti Charkova.

Republikánští politici (USA) zvolili cestu do Kyjeva na podporu Ukrajiny.

UK varuje, že Rusko zřejmě zmanipuluje referendum na Donbasu (na ČT24 se mihla informace, že Rusko plánuje "referendum" také v Gruzii, v tzv. separatistické oblasti; moje pozn.: podle mě v daných zemích platí ústava, kterou by mohl změnit jen demokraticky zvolený parlament, tzv. separatisté jsou z tohoto pohledu vlastizrádci a jejich dohody s Kremlem jsou protiprávní, normálním světem neuznatelné).

Turecko nezavírá dveře k členství Finska a Švédska v NATO, ale chce jednat s oběma zeměmi, zvláště se Švédskem, o potlačení toho, co Turecko vidí jako teroristické aktivity (zvláště ve Stockholmu); skandinávské země by neměly být "domovem pro teroristické organizace" - Turecko se zmiňuje o kurdské straně. 

www.srf.ch: Ruský prezident V. Putin - vláda Finska dělá chybu, když opouští svůj statut neutrality (telefonoval si s finským prezidentem).

www.svt.se: Rusko zastavilo dodávku elektřiny do Finska (údajně potíže s platbami), podle Finska činily dodávky z Ruska jen cca 10 % celkové spotřeby. Výpadek nahradí dodávky ze Švédska a Finsko také zvýší vlastní produkci.

Administrativa amerického prezidenta J. Bidena pracuje na vyjasnění postoje Turecka; s Bidenem jednali švédská premiérka M. Andersson a finský prezident S. Niinistö, podle Anderssonové šlo o důležitý rozhovor o ruské agresi vůči Ukrajině a o bezpečnostní politice Finska a Švédska.

Finský prezident: Musíme být ve střehu, ale on se Ruska neobává. Chceme maximalizovat naši bezpečnost; potom, co Rusko učinilo (na Ukrajině), je to logický krok.

Švédská televize SVT nabízí přehled vojenské síly jednotlivých zemí: aktivní armáda v USA 1 400 000, v Rusku 850 000, naproti tomu např. Finsko 22 000, Švédsko 16 000, Slovensko 13 000, Maďarsko 23 000, Rumunsko 67 000, Polsko 120 000 apod. (vidíme, že bez USA by na tom Evropa nebyla zrovna dobře). www.svt.se/datajournalistik/nato.

Vyjádření Kremlu (resp. zástupce ruského ministra zahraničí): Pokud se Švédsko a Finsko připojí k obranné alianci NATO, "nebude to bez politické reakce", reakce Ruska "nebude založena na emocích". Pokud NATO mluví o přesunu jaderných zbraní blíže k Rusku, Moskva dá odpovídající odpověď. Ale je příliš brzy mluvit o umístění ruských jaderných zbraní v Pobaltí, řekl Gruško. 

Redakce SVT dodává: Existují ovšem již spekulace, že jsou nestrategické jaderné hlavice v ruské enklávě Kaliningrad, která hraničí s Litvou.

Gruško také řekl, že Rusko "nepodceňuje hrozbu militarizované Arktidy, která se mění ve vojenskou konfliktní zónu". Ve stejnou dobu náměstek ruského ministra zahraničí uvedl, že Rusko nemá nepřátelské úmysly vůči Finsku a Švédsku.

Zahraniční reportér SVT ke spekulacím, co je za kritickým postojem Turecka vůči Finsku a Švédsku: může jít o některé záležitosti turecké domácí politiky, nebo se Erdogan rozhodl "dát kartu Putinovi" (má zájem na udržení vztahů), anebo jde o vyjednávací hry - cestu jak vyvíjet tlak na Švédsko a Finsko a další země NATO.

(Moje pozn.: český senátor P. Fischer mluvil o enklávě Kaliningrad nedávno v ČT - nejde o spekulace, jak uvádí SVT, ale o realitu, kdy Rusko má své hlavice už dávno namířené na různé cíle, mj. v Evropě.)

 

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 6,48 přečteno 184×

1 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Turecko prý nezavírá dveře

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse