Necenzurujeme.cz

Prosím, rozhlédněte se.....

Máme za sebou druhý advent a Vánoce přede dveřmi. Mnozí budou poprvé na Štědrý den sami. Bude to nejtěžší den jejich života, na který někteří z nich budou mít tendenci sáhnout. Prosím, rozhlédněte se, zda někoho takového nemáte v okolí.

Zažil jsem několik Vánoc, kdy jsem zůstal sám. Nebyl jsem schopen postavit a nazdobit stromek, ani zahradu světýlky. Když jsem se vracel autem z práce domů do mého azylu v Kamenném Přívoze, věděl jsem, že mimo milovaného obranáře na mě nikdo nečeká.

Projížděl jsem vyzdobenými městečky a obcemi, míjel nasvícené domy, zahrady týdny předem plné světelných řetězů a cítil jsme neskonalý smutek, nespravedlnost, samotu. Ti nejbližší mě nechali samotného, protože potkali někoho, kdo jim připadal lepší, či našli místo, které považovali za lepší.

Jednou jsem se vracel domů v dost nedobrém rozpoložení a po příjezdu jsem napsal snad první básničku v životě. „Černo černá tma“. Byla hodně depresivní, doslova ze mě vyjela. Končila ale pozitivně, „poděkováním“ mému obranáři, který na mě vždy čekal a radostně mě vítal.

Jakkoli to někomu může připadat infantilní, tem čtyřnohý kámoš mě držel nad vodou. Takto jsem prožil dvoje Vánoce. Třetí už jsem se naštval, koupil, postavil a nazdobil stromek (k velké radosti obranáře) a s Nerem jsme si udělali Štědrý večer.

Ten den mě vlastně postavil na nohy i díky tomu hafošovi, ke kterému jsem cítil odpovědnost a on mi dával lásku a radost. Uvědomil jsem si, že musím zvednout hlavu a porvat se, aby bylo líp, abych nebyl sám a podařilo se. Dal jsem to.

Ne každý ale tu sílu najde, zvláště, pokud je starší senior a přišel o partnera, se kterým prožil celý život. Ne každý má rodiče v pravém smyslu slova. Milující, chápající. Každý člověk nemá takového přítele, který nezištně pomůže v nejtěžší chvíli.

Naši prarodiče dávali na štědrovečerní stůl talíř navíc. Pro někoho potřebného, pro nenadálého pocestného. Prosím, udělejte to také a nenechávejte ten talíř prázdný a místo u stolu neobsazené. Pozvěte někoho, kdo zůstal sám. Není podstatné, zda jej znáte, ale můžete mu zachránit život.

Hezké svátky všem

Michal Malý

Štítky článku:

prestiž 1: 18,94 přečteno 374×

0 Hodnotit článek 14

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Prosím, rozhlédněte se.....

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse