Necenzurujeme.cz

V nemilosti

Černá ovce stmeluje kolektiv. Každá světlá ovečka je pak šťastná, že zrovna ona není tou vyloučenou a tak se ráda přidá. Zvláště když se vylučuje známá osobnost.

"Jak to, že se to ještě neobjevilo?" říkal jsem si. Přece bdělost moralistů nemůže být tak liknavá. A je to tady! Konečně si ho zase všimli.
Zase mohou někoho slovně lynčovat a nahánět. Už mu to mlátí o hlavu. No ano, řeč je o Jarkovi Nohavicovi. V minulosti ho písničkář Hutka označil za udavače StB a dokonce o tom složil píseň "Udavač z Těšína." Nohavica přiznal, že si ho StB zvala na výslechy po jeho návštěvě Karla Kryla ve Vídni, ale nikomu prý neublížil. Není důvod mu nevěřit. Zatím se nenašel nikdo, kdo by potvrdil, že ho Nohavica udal.
Cože to tedy spáchal nyní? Nebo přesněji řečeno, na co se zrovna teď soustřeďuje hněv jediných spravedlivých?
Před lety převzal Jarek Nohavica z rukou Putina Puškinovu medaili. Pokud klikneme na wikipedii dozvíme se, že "Puškinova medaile je ocenění, kterým ruský prezident oceňuje přínos dekorované osobnosti v oblasti kulturní, v literatuře, humanitních vědách či dalších uměleckých oborech. Udělována je jak občanům Ruské federace, tak také cizincům. Vznik ocenění inicioval v roce 1999 u příležitosti dvoustého výročí Puškinova narození ruský prezident Boris Jelcin".

Puškinovu medaili obdrželo 940 osobností. Ze zahraničních nositelů je to například Bernadete Chiracová, francouzská politička a vdova po někdejším francouzském prezidentovi, István Szabó, maďarský scénárista, herec a prozaik, m.j. držitel Oskara za nejlepší zahraniční film (Mefisto, 1982), nebo Ján Štrasser, slovenský básník a překladatel.
Jarek Nohavica spáchal zločin. V roce 2018 nevěděl, že Putin v roce 2022 napadne Ukrajinu a přijal tehdy Puškinovu medaili. V jeho případě je za přebásněné texty (do češtiny) ruských autorů, například Bulata Okudžavy, Vysockého a dalších.

Koncert Jarka Nohavici také honem honem zrušila Olomoucká univerzita. Člověku se dělá špatně, když sleduje ty figurky, jak demonstrativně ukazují, že stojí na té správné straně.
Bože můj, kolikrát jsme to už v minulosti viděli.
Má Nohavica tu medaili vrátit? Má to udělat jako statečný Tom Cruise, který po řádění spolku hlupců, běžel o zlomkrky vrátit Zlaté glóby, aby ukázal, že on je "správný pokrokový herec"?
Budou pak figurky v klidu? Myslím, že ne. Lynčovat, pronásledovat, zostuzovat, cítit se nadřazeně, to je věc, kterou si nenechají jen tak sebrat. Nejde o nějakou medaili, jde o to, že teď MŮŽOU.

 

 

 

Štítky článku:

prestiž 1: 38,65 přečteno 638×

0 Hodnotit článek 50

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

V nemilosti

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse