Necenzurujeme.cz

Problémem jsou důchodci

Časopis Reflex zavedl v časech izolace na svém webu rubriku Korona dotazník, kde lidé odpovídají na pevně danou sadu otázek, týkajících se současné situace. Dotazník vyplnil i Ondřej Hejma, který odpovídal také na otázku, co jej v poslední době rozčílilo „Spolehlivě mě nasere vždycky, když nějakej následovník dr. Mengeleho usoudí, že tahle tragédie by se dala využít jako důchodová reforma.“

Sám patřím do rizikové skupiny (je mi 77) a téma koronoviru mne zajímá nejen jako potenciálního pacienta, ale i jako přírodovědce zabývajícího se změnami ke kterým na naší planetě dochází. Je faktem, že mezi nakaženými je v Evropě zatím cca 20 % seniorů, a co se úmrtí týče, je jejich podíl nejvyšší. Navíc průběh nemoci je v části mladší populace podstatně mírnější než u těch starších. zástupce texaského guvernéra Dan Patrick v nedávném rozhovoru bez obalu prohlásil, že „staří lidé musejí zemřít, a zachránit tím ekonomiku,“ upozorňuje na to prof. Oskar Krejčí https://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Profesor-Krejci-Stari-musi-zemrit-padlo-v-USA-Smesna-CT-z-Ciny-Seji-nenavist-aby-po-krizi-jeli-dal-pozor-Pravda-o-EU-619016

https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/nizozemsti-lekari-volaji-seniorum-zda-nechaji-luzko-mladsim-40318914 Nizozemští praktičtí lékaři obvolávají své starší pacienty s dotazem, zda by byli ochotni podstoupit riziko úmrtí na koronavirus doma a přenechali tak nemocniční lůžko pacientům, kteří mají větší šance na přežití. Napsal to nizozemský list Volkskrant.

Toto téma je pravidelně uchopováno nejen příslušníky mladé generace. Je pravdou, že v ČR se tito zástupci názoru – „tak důchodce umře“ – stali nejviditelnějšími. Hlavním tématem současné koronavirové krize v České republice se proto začínají stávat senioři. Stomatolog a politický komentátor Miroslav Macek tvrdí, že kdybychom nechali epidemii koronaviru proběhnout běžným způsobem, brzy by si oddechlo celé Česko. To, že by přitom zemřeli nejstarší občané, části mladší generace nevadí.

Populace by klesla. Zemřeli by nejstarší občané, nebo ti, kteří mají kromě koronaviru celou řadu dalších zdravotních obtíží. Většina populace by přečkala pandemii bez větší úhony a život by šel dál. Populace by byla po této eliminaci kvalitnější. Zároveň by to však znamenalo, že by v dalších letech zemřelo méně lidí, protože by byli zdravější. Tak to podle Macka v přírodě chodí. Znamenalo by to úlevu i pro naše zdravotnictví. Macek ve své teorii pokračoval s poukázáním na příspěvek, který dostal od bývalého místopředsedy vlády Martina Peciny. Ten mu na jeho teorii píše, že si nemyslí, že by jeho otec měl v 76 letech umřít. „Myšlenka, že ti lidé nezemřou navíc, ale jenom trošku dřív a bez trápení, je skutečně ‚nosná‘. Třeba budete mít vy a vaši blízcí taky takové štěstí,“ poznamenal dále. A Mackovi ve věku jeho otce na jeho teorii doplnil: „Po tom, co píšete, vám asi budu upřímně přát, abyste se déle netrápil. Nezemřel byste přece navíc, ale jenom dříve. Tak jaký problém…“

Macek odvětil, že sobě a svým nejbližším přejeme co nejdelší život, „aniž to můžeme svým přičiněním ovlivnit, ač si to často namlouváme“.

Otci by podle něj měl Pecina „spíše přát, aby se dožil v plném duševním a tělesném zdraví co nejdelšího věku a zemřel pokud možno náhle milosrdnou smrtí“. Přiložil slova o tom, že jedna jeho sousedka poslední roky prožila udržovaná při bazálním životě na loži, než ji „konečně vysvobodila milosrdná smrt“. Její známí a příbuzní jí kvůli jejímu utrpení prý smrt naopak přáli.

Profesor chemie na Masarykově univerzitě Ivan Holoubek se k seniorům obrátil a posílá jim vzkaz. „Nesere vás to, jak po nás najednou někdo plive, nechává nás bezmocné umírat, tak by se mohlo říct, že když nás bude míň, stát ušetří na důchodech. No a ne, vždyť je to vlastně pravda,“ započal.

Ptal se, kde tedy je ta péče k nejzranitelnější skupině obyvatel. „Co zajistit patřičnou péči – možná jako poděkování za to, že jsme jim pomohli na svět, do života, jejich pozic atd.,“ napsal. A v podobném duchu i pokračoval: „Jestli jsme část mladé generace vychovali tak, že by nás akorát do rakve uložili, tak tu radost jim tedy nemíním udělat.“ Doplnil, že se někde stala chyba, pokud se „ztratila úcta ke stáří, ctění předků a úcta a respekt k jejich zkušenostem“.
Starší generaci taktéž připomněl, že by bez ní „ti mladší nebyli“. „Tak to možná bude trochu opožděně pár facek, aby se jim ta úcta a respekt k jejich předkům vrátila,“ poznamenal.

V diskuzích se objevují hojně i texty souhlasné s Dr. Mackem, těch není málo:

I ja mam iednu bajku, Pan Pravda, 29.03.2020 23:23:10 Prijde buh ke smrtelny posteli starce a nabidne mu mesic zivota navic, kdyz necha sve vnouce prozit zivot v bide. Dedek nadsene kejvnul a sel na PL nadavat Mackovi.

Soudruzi staříci, Asimilovaný, 29.03.2020 23:32:47 V boji proti nemocem je důležitá dobrá nálada a optimismus. Tak proč tady rešíte krávoviny?

Kdyby se tu vláda chovala standardně..., Probuzený občan, 29.03.2020 23:20:24 ...čili by léčila nemocné a nebuzerovala zdravé, nemám nic proti tomu, ale tady se nám objevil precedens , který dosud neměl v novodobé historii státu obdoby - zdravým se všemožně hází klacky pod nohy a klade se na ně preventivně vina za nemocné - jenomže každý by se měl především starat sám o sebe a tedy i o svou fyzickou kondici, případně ochranu a pokud oboje někdo zanedbal, ať s tím neotravuje ostatní - ale pravicová vláda se chová hůř jak ta nejhorší diktatura - samozřejmě v rámci ochrany nás všech, hahaha…

vychovali jsme si generaci hulvátů, samolibých blbů a bezcitných sviní,, diskutující, 29.03.2020 23:05:22 nedovedu si představit, že slušný člověk je schopný přát smrt, komukoliv, A ti co tohle jsou schopni vypustit z huby, oni nemají rodiče, prarodiče? Fakt děsivé, mozek jim rozežraly drogy,jinak to není možné!

Re: vychovali jsme si generaci hulvátů, samolibých blbů a bezcitných sviní,, Pan Pravda, 29.03.2020 23:07:33 Sobec je naopak nemocema prolezlej dedek nebo baba, co kvuli par tejdnum svyho uz tak bezcennyho zibota obetuje budoucnost svejch vnoucat.

"Hesenský ministr spáchal sebevraždu, bál se dopadů pandemie"., André, 29.03.2020 22:56:54

Hesenský ministr financí skočil pod vlak. Zřejmě si dokázal na prstech spočítat, jak tohle skončí. A ani já nevidím důvod k optimismu, ač nejsem ekonomem. Jen tak brzy to neskončí, to je jisté, a možná budou živí závidět mrtvým, jaká bída bude následovat. Potraviny na příděl, umí si to někdo z mladých, rozmazlených fracků, pro které je už jen karanténa peklem představit?

Re: "Hesenský ministr spáchal sebevraždu, bál se dopadů pandemie"., Pan Pravda, 29.03.2020 22:58:36 Prave. A proto otazka zni - stoji par mesicu navic pro par starych a nemocnych za hladomor pro nase deti?

Skončím s dovolením výrokem B. Gatese: Ekonomiku oživit lze, mrtvé lidi nikoliv.

Štítky článku:

prestiž 1: 7,00 přečteno 110×

0 Hodnotit článek 2

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Problémem jsou důchodci

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse