Necenzurujeme.cz

Putinova stěžejní právnička

EU posílá na Ukrajinu jodové tablety. Rozporné zprávy o expertech MAAE na cestě do JE. Portugalská ministryně zdravotnictví rezignovala. Kontroverzní M. Gorbačov.

www.srf.ch: V. Zelenskyj - Ukrajina začala protiofenzívu podél celé přední linie. 

Experti Mezinárodní agentury pro jadernou energii (MAAE) by se k záporožské jaderné elektrárně (JE) měli podle ruských zdrojů dostat zítra ráno; inspekce by měla podle ruské zpravodajské agentury TASS trvat až dva dny - s odkazem na okupační regionální správu. Šest až 8 expertů by pak mělo v JE zůstat. (Podle dnešní ČT24 měla být inspekce v JE Ruskem omezena jen na jeden den.)

Za ruskou okupační správu V. Rogov zveřejnil, že JE byla znovu (Ukrajinou) ostřelována: přes 60 zásahů pomocí dronů a dělostřelectva na JE a okolí vč. města Enerhodar, kde se nalézá JE.

www.orf.at: Ruskem dosazená okupační správa ve videu ukazuje poškozené fasády a okna domů v městě Enerhodar.

14členná skupina odborníků MAAE vedená ředitelem R. Grossim by se do JE měla dostat zítra ráno - podle ruské TASS, inspekce má trvat až dva dny. Ukrajina viní Rusko, že ostřeluje elektrárnu samo.

Rakousko doporučuje 4. dávku covid-vakcíny od 12 let (v SRN se měl předseda očkovací komise STIKO naopak postavit proti 4. dávce pro všeobecnou populaci).

www.bbc.com (včera): EU posílá na Ukrajinu jodové tablety.

Institut ISW: za 24 hodin významné boje v 5 lokacích; podle Ukrajiny její armáda prorazila ruskou první linii v okupovaném regionu Cherson; Rusové se snaží o postup na východě v doněckém regionu.

USA v srpnu oznámily, že Ukrajině poskytnou vojenskou pomoc ve výši 3 mld USD; V. Zelenskyj - měsíční náklady na obranu Ukrajiny stojí cca 5 mld USD.

www.realclearpolitics.com: Ředitelka CDC R. Walensky s ohledem na kritiku covid-lockdownů v USA uvedla, že se k nim nechce vracet, mnohé z nich "ji předcházely" (nemohla je ovlivnit?); rozhodnutí se činila v určitém čase s určitými poznatky - když je jich více, lépe se rozhoduje. 

Lékařský poradce J. Bidena dr. A. Fauci: covid-lockdowny nepoškodily nikoho nenapravitelně. Po vzdání se všech svých veřejných pozic prý neodchází pracovat do žádné farmaceutické firmy.

www.theguardian.com: Ukrajina údajně používá dřevěné repliky amerických zbraní HIMARS k oklamání Ruska tak, že jeho síly střílejí zbytečně na falešné cíle (ruské drony zachytí repliku, přenášejí polohu falešných cílů do ruských námořních řízených střel, čímž Moskva ztrácí své drahé střely dlouhého doletu; ukraine using wooden decoys). 

Rusové informují, že "zničili v USA vyrobené zbraně vč. HIMARS", ovšem americký diplomat uvádí, že ruské zdroje mluví o zničení většího počtu zbraní, "než jsme na Ukrajinu poslali". Podle Ukrajiny Rusku zbývá maximálně 45 % jeho raket, podle USA se moskevské zásoby raket znatelně snížily.

Světová média zmiňují úmrtí M. Gorbačova, zajímavé může být jeho obraz na

www.en.wikipedia.org/wiki/Mikhail_Gorbacev: měl podporovat reformy za Chruščova (který si ovšem na "pokrokového" sovětského politika spíše jen hrál); 1999-2008 prý Gorbačov podporoval sociálně demokratické hnutí v Rusku, ale jím podpořená strana byla ruským soudem zakázána v r. 2007 (s tím, že v regionech neměla dostatek členů - snadná možnost potřít opozici), nicméně i pak založil svaz sociálních demokratů; ve vztahu k V. Putinovi, ale i Západu (NATO, USA) se jeví Gorbačov místy rozporuplně; podpořil protestující proti Putinovým volbám (2011); pro mne "zajímavé" je, že od kritiky Putina se Gorbačovovi horšilo zdraví (ale asi jde jen o náhodu). 

Český komunistický politik Z. Mlynář (rovněž po invazi "spřátelených vojsk" do Československa v r. 1968 odvlečen do Moskvy, později vyloučen z KSČ, signatář Charty 1977, nakonec emigroval) se znal s Gorbačovem ze studií na právnické fakultě v Moskvě, jejich další přítel - čs. student popsal Gorbačova, že v osobním životě byl citlivý, férový, nesnášel rozbroje, nicméně Mlynář byl k němu kritický - nebyl ani liberál, ani odvážný reformista.

BBC: portugalská ministryně rezignovala poté, co se dověděla, že zemřela těhotná turistka (Indka), která utrpěla zástavu srdce, když byla marně převážena mezi lisabonskými nemocnicemi (porodnice ji odmítaly s tím, že jsou "plné"). V posledních měsících bylo více těchto incidentů, vláda kvůli nedostatku personálu některé porodnice přechodně zavřela, rodičky putovaly mezi porodnicemi, došlo ke dvěma úmrtím dětí; dítě zemřelé Indky se však mělo narodit pomocí císařského řezu zdravé.

www.20min.ch: Putinova top-právnička žije v luxusním obydlí ve švýcarském Montreux. Silně pracovala na ústavních změnách, které daly Putinovi doživotní moc - možnost opakované kandidatury desítky let a také moc nad ruským parlamentem. Přeměnila Rusko v autokracii, ale zatím není dotčena sankcemi. 

T. Chabrievová je Putinovou důvěrnicí, patří k vnitřnímu okruhu lidí v Kremlu, byla zřejmě velmi dobře placena: v posledních 8 letech přiznala celkové rodinné příjmy 3,2 miliónu CHF, ale v Moskvě má luxusní vilu  za 6 miliónů CHF a navíc ve Švýcarsku byt v ceně 1,6 miliónu CHF. Je to obydlí na dobrém místě s výhledem na Ženevské jezero a Alpy, bydlí tu téměř samí Rusové. Její muž vedl ruskou antidopingovou agenturu v době, kdy ruským sportovním světem otřásaly drogové skandály. 

Zástupce protikorupčního centra Jabloko: Chabrievová patří mezi hlavní architekty Putinova zločinného režimu. Redakce: den před invazí na Ukrajinu se Putinova právnička zdržovala ve Švýcarsku.

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 1,88 přečteno 196×

5 Hodnotit článek 0

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Putinova stěžejní právnička

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse