Necenzurujeme.cz

Radioaktivita ještě nezvýšená

Německá ministryně počítá s delší válkou a dodávkami těžkých zbraní "i příští léto". Ruské zdroje zjevně s chutí líčí ostřelování uvnitř JE. Co znamená Putinův dekret k uprchlíkům z Ukrajiny? Výhrady ke covid-očkování dětí v UK.

www.orf.at: Zatím žádná zvýšená radioaktivita v záporožské jaderné elektrárně (JE) - po novém ostřelování to tvrdí Moskva i Ukrajina (moje otázka: nakolik dnes mohou být spolehlivé údaje z JE okupované ruskou armádou, na druhou stranu - zdá se, že ruské zdroje jsou i po ostřelování docela klidné, nicméně zdejší obyvatelstvo dostalo jódové tablety, část z nich ale projevila zájem uprchnout směrem na západ). 

Podle rakouské televize ruské zdroje dnes v poledne uvedly: v předchozích 24 hodinách dva dělostřelecké útoky (Rusko obviňuje Ukrajinu, ta zase ruskou stranu) - jeden granát v blízkosti reaktoru č. 6, další na čerpací stanici pro chlazení (reaktorů). Redakce podotýká, že tvrzení nelze ověřit.

Inspektoři Mezinárodní agentury pro jadernou energii (MAAE) dále čekají na "zelené světlo", aby mohli navštívit území na frontové linii na jihu Ukrajiny; ředitel MAAE vyjádřil naději, že úřady poskytnou povolení "velmi, velmi brzy". 

Nikopol a Maharec byly na konci týdne (opět) pod střelbou - starosta Nikopolu (asi 10 km od JE), dále na jihu jsou ruské síly konfrontovány ukrajinskou protiofenzívou.

www.orf.at/stories/3282929.

www.theguardian.com rovněž prostřednictvím starosty J. Jevtušenka potvrzuje, že Rusové opět útočí na města poblíž JE (a Ukrajina míří na mosty do Chersonu). Přes řeku od jaderné elektrárny Rusové v sobotu útočili na Nikopol a Marhanec (moje pozn.: podle mapy např. BBC Rusové mají příležitost útočit na tato města z více směrů). Naopak mluvčí ruského ministerstva obrany uvádí, že Ukrajinci stříleli na JE od Marhance - 4 střely narazily na střechu budovy, kde je sklad jaderného paliva. (Média dále citují ukrajinský Enerhoatom, který kvůli poškozené infrastruktuře JE varuje před rizikem úniku vodíku a šíření radioaktivity vč. rizika požáru.)

Ukrajinská ministryně pro energetiku: Rusko "souhlasilo" s inspekcí, ale není přesvědčena, že Rusko jedná v dobré víře.

www.tagesschau.de: Německá ministryně zahraničí A. Baerbock počítá s tím, že válka na Ukrajině bude trvat déle; ujistila, že SRN bude Ukrajinu podporovat dlouhodobě vojensky i finančně vč. těžkých zbraní. Přirozeně bych si přála, aby válka skončila co možná nejdříve, ale musíme vycházet z toho, že Ukrajina bude potřebovat i příští léto nové těžké zbraně od svých přátel. Ruská vláda trpí utkvělou představou podmanit si Ukrajinu a její občany; dodávky zbraní z mezinárodní úrovně by měly zajistit, aby ruští vojáci nemohli vybalit sváteční uniformy na vítěznou přehlídku. 

Redakce poskytuje video - zpravodaj M. Heussen, WDR: Ještě neznáme přesně škody v JE...

www.orf.at: UK pochybuje, že se Kremlu podaří navýšit personálně ruskou armádu o téměř 140 000 sil; zdá se, že Rusko ztratilo desetitisíce vojáků; zatím vojáci v základní službě nejsou povinni sloužit na cizím území (moje pozn.: někteří ruští vojáci dosvědčili, že je na ně v Rusku či již na Ukrajině vykonáván nátlak, aby podepsali souhlas s účastí v bojích na Ukrajině).

www.globe24.cz aj.: Ruský prezident V. Putin podepsal dekret umožňující pobyt uprchlíků ze separatistických a dalších území na Ukrajině v Rusku, měl by zajistit sociální dávky. (Moje pozn.: škoda, že nemáme možnost seznámit se s celým textem, z něho by bylo možno více ověřit, oč skutečně jde - např. může jít o "uklidnění" separatistů či Ruskem dosazených osob, kteří se možná zajímají o své životní jistoty, pokud by "bouchla" elektrárna či by Kyjev vyhrál válku. Nebo jde i o pokus "legalizovat" násilné transporty Ukrajinců do Ruska?)

www.bbc.com: Rusko blokuje jadernou smlouvu kvůli odkazu na Ukrajinu - jako jediný stát po 4týdenním jednání v New Yorku Rusko odmítlo doplňující text zmiňující vážné obavy z vojenských aktivit kolem ukrajinských elektráren, speciálně záporožské. Podle zástupce Ruska má text "nedostatek nerovnováhy". Australská ministryně zahraničí: Rusko brání pokroku odmítáním kompromisního textu přijatého všemi ostatními státy. 

Doplňující text zmiňuje ztrátu kontroly ukrajinských úřadů nad JE v důsledku vojenských aktivit s negativním dopadem na bezpečnost. I Čína vyjádřila zklamání, že nebylo dosaženo konsensu, uvedla: "proces" byl důležitou praxí společné bezpečnosti a skutečného multilateralismu.

Mělo jít o společnou deklaraci konference OSN o jaderném odzbrojení, smlouva je přezkoumávána každých 5 let jako prevence šíření jaderných zbraní. Už v r. 2015 účastníci nedosáhli dohody, covid-19 pak další jednání opozdil. (Moje pozn.: odzbrojil by ten slušnější, méně slušný bude dál zbrojit tajně.)

www.sinagl.cz upozorňuje na článek v The Epoch Times: ředitel státní školy v Eastbourne v UK M. Fairclough říká, že je jeho povinností chránit děti mj. před újmou v podobě covid-očkování. Jeho názor, že vakcíny u dětí mohou potenciálně způsobit škody (neznáme ještě ev. nežádoucí účinky po delším období), podpořil např. i lékař T. Hinton. Nenásledujme slepě Čínu - zvláště dětem škodí lockdowny. 

Moje pozn.: Dnes jsem sledovala polední debatu V. Moravce na ČT24. Pokud jde o finance pro nemocnice kvůli cenám energií, chyběl v diskusi právník - nejde to řešit přes zdravotní pojištění; a pokud jde o ev. podporu z daní, zřizovatelé - město, kraj musí rozlišit konkrétní subjekty (jaké energie využívají, jak celkově hospodaří, jaké mají rezervy), avšak z tohoto bludného kruhu vyjdeme teprve po uzavření "Putinova plynového kohoutku". Např. podle www.svt.se v zásadě všechny švédské parlamentní strany podporují posílení obnovitelných zdrojů energie (vítr, slunce aj.). 

S finanční podporou firem se to ale patrně nemá moc přehánět, jak ukázala rakouská www.orf.at: na rakouskou vládu se snesla kritika vč. účetního dvora (obdoba českého NKÚ) ve vztahu k masivní podpoře podniků během covid-19 - vysoké náklady této podpory v r. 2020 nepřinesly dobré hospodářské výsledky. Rakousko dalo "na hlavu občana" 1475 eur v podobě "covid-podpory", v EU je průměr 325 eur, v Maďarsku 20 eur. Opozice kritizuje: přes vysoké výdaje na pomoc firmám je na tom nyní Rakousko hospodářsky hůře než jiné země, navíc parlament neměl kontrolu nad výdaji z tohoto balíčku pomoci. (Já jsem se o tyto finanční pomoci v dané době zajímala napříč Evropou: SRN i Rakousko oproti nám přece jen tu podporu limitovaly - např. firmy musely prokázat svou delší existenci, aby nešlo jen o účelově narychlo vzniklé subjekty, Rakousko počítalo i s kontrolami ve firmách s cílem eliminovat podvody. Podpora samozřejmě musí existovat, pokud stát firmám zakáže činnost apod., ale ČR přece jen podle mne opomíjí kontrolní mechanismy.)

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 3,83 přečteno 195×

5 Hodnotit článek 2

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Radioaktivita ještě nezvýšená

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse