Necenzurujeme.cz

Mlčící Rusové jsou spoluviníky

Okupanti, odejděte z JE. Ruské věznice plné násilí. Vrcholný německý politik proti "očkování každý třetí měsíc". Ministr zdravotnictví měl covid po 4 dávkách vakcíny?

www.srf.ch: 42 států a EU vyzvalo Rusko, aby okamžitě stáhlo z okupované záporožské jaderné elektrárny ruské vojenské síly. Dělostřelecké granáty znovu zasáhly město Enerhodar v blízkosti JE. www.theguradian.com či www.svt.se upřesňují stanovisko podepsané např. USA, Japonskem, UK či Švédskem: Prohlášení označilo umístění ruského vojenského personálu a zbraní v JE za nepřijatelné, protože ignoruje principy bezpečnosti vyvinuté MAAE, jež se všichni její členové zavázali plnit; jde i o porušování mezinárodních úmluv. 

Přítomnost ruských vojenských sil v JE brání provozovateli a ukrajinským úřadům v plnění jejich povinností (jaderná a radiační bezpečnost) v souladu s mezinárodními konvencemi a brání MAAE ve výkonu jejího bezpečnostního mandátu. Vyzýváme Ruskou federaci, aby bezprostředně stáhla své vojenské  síly a všechny ostatní neautorizované osoby z JE v Záporoží a z jejího bezprostředního okolí, a celé Ukrajiny (?), aby provozovatel a ukrajinské úřady mohly obnovit svou suverénní odpovědnost v rámci mezinárodně uznaných hranic Ukrajiny a aby legitimní provozní personál mohl vykonávat své povinnosti bez vnějších zásahů, hrozby nebo nepřiměřeně zhoršených pracovních podmínek.

V. Zelenskyj: Kreml může falešně tvrdit, že Kyjev zasáhl kritické místo. Každý, kdo vydá příkaz útoku na JE nebo okolní města, by měl být souzen mezinárodním soudem. 

The Guardian: video se Zelenským: Ukrajina se zaměří na ruské vojáky podílející se na útocích na JE, v její blízkosti či využívající JE jako krytí - každý ruský voják musí vědět, že se stane speciálním cílem pro naši rozvědku, pro naše speciální síly, pro naši armádu. Před mezinárodní soud by měli být postaveni vůdci Ruska jako teroristického státu i ti, kdo jim pomáhají v jaderném vydírání.

SRF.ch - Zelenskyj: Kdo mlčí (nepostaví se proti válce), stává se spoluviníkem; někteří Rusové sice nebojují, ale mlčením válku podporují. Redakce uvádí, že za otevřenou kritiku války v Rusku hrozí přísné tresty (např. 15 let vězení). (www.svt.se dodává, že není jisté, jak věrohodné jsou průzkumy názorů občanů v Rusku.)

www.bbc.com: Svědectví ruských vězňů o poměrech v ruských věznicích či i vězeňských věznicích, např. saratovská vězeňská nemocnice. V posledním roce unikly záběry z mučení vězňů vč. jejich znásilňování. Někdy se vězeň pod rouškou "zdravotních důvodů" (např. umístění na izolaci z důvodu podezření na infekční nemoc) přemístí "za zavřené dveře", kde je znásilněn (s podílem spoluvězňů plnících přání dozorců). 

Podle obětí a odborníků se mučení používá k vydírání vězňů, k jejich zastrašení a k donucení k přiznání. Uniklé záběry nutily ruskou vládu k reakci na skandální odhalení, reakce byla ale pomalá a nedostatečná. V letech 2015-19 bylo v 90 % regionech hlášeno mučení vězňů (podle nezávislého ruského média). BBC analyzovala tisíce soudních dokumentů a zjistila, že bylo odsouzeno 41 příslušníků vězeňské služby v nejzávažnějších kauzách, ale téměř polovina z nich dostala jen podmínečný trest. Ruské věznice zpravidla nemají nezávislou kontrolu.

www.orf.at: Kdysi světově proslulá herečka Gina Lollobrigita, nyní ve věku 95 let kandiduje v italských volbách do senátu, podle ní politici vedou spory bez výsledku, ona chce bojovat za to, aby mohl rozhodovat národ; už v r. 1999 neúspěšně kandidovala do Evropského parlamentu. Dnes ovšem podle rozhodnutí soudu, který jí ustanovil opatrovníka, nesmí herečka rozhodovat o svém majetku. Její právník: šlo o rodinný spor, mj. se synem, týkal se peněz, nikoli její soudnosti.

www.berliner-zeitung.de: Při přípravě na corona-zimu je mezi německými politiky hodně neshody. Předseda CDU a předseda frakce unie ve Spolkovém sněmu F. Merz varuje před zásahy do základních práv občanů a vyslovil se také proti plošné povinnosti nosit roušku ve veřejných prostorách na podzim - s jakým odůvodněním? ptá se.

Merz také zdůraznil, že se rozhodně nebude od podzimu očkovat proti covidu každé tři měsíce.

Ministr zdravotnictví K. Lauterbach (SPD) podporuje od 1. října plošně povinné roušky; Merz naopak uvádí, že takové zásahy do práv lidí musí být pečlivě odůvodněny, on je pro roušky ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Pokud jde o očkování, Merz má 3 dávky vakcíny a měl i covid-19: podle jeho lékaře je dobře chráněn, imunita je měřitelná a prokazatelná, takže se určitě nehodlá očkovat "každé tři měsíce". To, jak komunikuje a jedná ministr zdravotnictví, spíše posílí odpůrce očkování.

Lauterbach tvrdí, že ani on není pro vakcinaci "každé tři měsíce", ale v novele zákona o infekčních nemocech by mělo být stanoveno, že "nedávno" očkovaný nemusí nosit roušku. Dále ministr uvádí: očkování každé tři měsíce (obecně) by bylo "medicínsky zcela nesmyslné". (Moje pozn.: pokud ale k vakcinaci každý čtvrtrok nutí tím, že očkovaný nemusí nosit roušku, vyjde to patrně nastejno - medicínsky nenutná vakcinace u některých jedinců.)

Pátrání žurnalistů se dotklo i očkování ministra Lauterbacha: ten totiž v pátek na tiskové konferenci podržel svůj mobil proti fotoaparátům a kamerám - novináři zjistili, že naposledy ministr byl očkován před 271 dny, tzn. v listopadu 2021. (Ministr se tedy pomalu rok nechránil další dávkou?) Pozoruhodné se také zdá to, že ministr se vícekrát zmínil, že má už 4 dávky vakcíny, teprve poté zveřejnil, že dostal covid-19. (Americký dr. A. Fauci, poradce prezidenta, rovněž dostal covid po 4. dávce, takových jedinců je ostatně více.)

Novináři pátrali - protože to se nedalo pomocí Lauterbachova QR-kódu či AppCovPassCheck vyčíst - zda ministr má 3. nebo 4. dávku. Ministr ani ministerstvo se k tomu nechtělo vyjádřit. Berliner Zeitung: Kdyby byla pravda, že ministr měl 4. dávku už v listopadu 2021, tehdy to oficiálně ještě nebylo tématem (šlo by o vakcinaci mimo oficiální doporučení). Druhé možné vysvětlení: Lauterbach získal 4. dávku později, ale nebyla zanesena do jeho digitálního covid-pasu (já bych usuzovala, že třeba 4. dávku nemá). 

V pátek nakonec ministerstvo zveřejnilo na Twitteru: Nenechte se překvapit, spolkový ministr je čtyřikrát očkovaný, 4. dávka ale v jeho potvrzení o očkování není registrována.

www.svt.se: V Norsku se zřítil most - ve vodě náklaďák a osobní vůz, řidiči zachráněni (most z r. 2012, 148 m dlouhý, 10 m široký, nehoda se teprve vyšetřovala).

Ukrajinský ministr zahraničí D. Kuleba: škodlivá závislost Evropy na ruské energetice musí skončit. Evropu čeká těžký start-up, je třeba najít náhradu za ruský plyn z jiných zemí. Ruský Gasprom uvádí, že příčina potíží s Nord Stream 1 spočívá v technických problémech, ale podle Kuleby jde jen o součást ruského vydírání Evropy, které začalo ještě před hlavní ofenzívou. Většina evropských zemí souhlasila s dobrovolnou redukcí spotřeby o 15 %, ale chce to nové, méně sebedestruktivní cesty.

Ukrajina se připravuje na zimu, která bude horší než ta v Evropě. Jakmile nahradíme ruské energetické zdroje jinými, náš život bude lepší a hlavně bezpečnější. Každá závislost zpravidla prochází léčbou a rehabilitací, je to bolestivé, ale výsledkem může být zlepšení života. Rusko má za cíl rozbít (pomocí "her s plynem", přes vysoké ceny aj.) evropskou ekonomiku, tomu je třeba se bránit.

Dnes ráno ČRo: zpráva o tom, že Ukrajincům se podařilo zasáhnout ruskou základnu s vojáky ze skupiny Vagnerovci, kteří jsou podezíráni, že se podíleli nejen na nejmučivějších popravách civilistů na Ukrajině nebo i na smrti ukrajinských vojáků v separatistické věznici, ale také na popravách či vraždách v Africe. Média o Vagnerovcích uvádějí: Putin je používá tam, kde se nechce profilovat oficiálně.

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 4,57 přečteno 178×

3 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Mlčící Rusové jsou spoluviníky

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse