Necenzurujeme.cz

Elektrárna zasažena pětkrát?

Kim měl vysokou horečku. Soud se zbylými ukrajinskými vojáky "na konci léta". Zkušenosti krymských Tatarů. OSN diskutuje o JE v Záporoží. Vlčí anděl vs. Putinovo Z?

www.theguardian.com: OSN bude diskutovat o situaci v záporožské jaderné elektrárně. 

www.orf.at: OSN apeluje - kolem Rusy obsazené JE se dále bojuje, k situaci se koná krizové zasedání Rady bezpečnosti. 

www.tagesschau.de: JE v Záporoží dále ostřelována. Podle ukrajinského Enerhoatom byl areál JE zasažen pětkrát vč. blízkého místa s uskladněným radioaktivním materiálem, zraněn nebyl nikdo (moje pozn.: nedávno v zahraničních médiích informace, že jeden pracovník byl zraněn a měl být údajně odvezen do nemocnice, informace ale nelze ověřit, např. zda nešlo o ruský zdroj s pokusem více postrašit Západ; mne by také zajímalo, do jaké míry může ukrajinský personál svobodně mluvit s úřady pod kontrolou ruských vojáků). Expert na jadernou energetiku Greenpeace: i při stavu "vypnutí" je třeba dále "chladit".

www.bbc.com: Podle zemí G7 musí Rusko ukrajinskou JE okamžitě opustit. 

www.srf.ch: Prezident V. Zelenskyj - Rusko je dnes ještě cyničtější a nebezpečnější než Sovětský svaz, který nejprve držel katastrofu v Černobylu v tajnosti. 

V noci Rusové odpálili mj. 120 raket v oblasti města Nikopol (asi 17 km od JE) - podle zástupce Dněpropetrovska; bojovalo se zjevně také nadále v oblasti JE. Ruské zpravodajské agentury TASS a RIA citovaly Rusy dosazenou správu v regionu Záporoží: Rusko díky své vzdušné obraně zmařilo ukrajinské útoky na JE i na okupované město Enerhodar; zprávu nelze ověřit, uvádí švýcarská televize.

Moje pozn.: zatím jsem nenašla v zahraničních médiích (v angličtině či němčině) známku, že by Kreml souhlasil s nezávislým vyšetřováním smrti uvězněných ukrajinských vojáků v Olenivce nebo že by připustil nezávislou kontrolu (i Rusko by mělo svého inspektora) v záporožské JE - naopak, prohlášení o tom, že Rusko se postará o "ochranu" JE, nasvědčuje záměru nenechat zahraniční inspektory nahlédnout do jejího stavu.

www.wsau.com (azov trial, 10.8.): Vedoucí okupační separatistické správy v doněckém regionu D. Pušilin - v rámci setkání s novináři organizovaného ruským ministerstvem obrany - předpokládá, že soudní řízení s ukrajinskými vojáky (Azov-pluk, obránci Mariupolu) patrně proběhne na konci léta, možná v Mariupolu. Řízení (prý) bude otevřeno novinářům a mezinárodním zástupcům, aby o něm nebyly pochybnosti. 

Dlužno připomenout: azovští bojovníci mohli z obleženého Mariupolu uniknout, ale do poslední chvíle tu chránili civilisty ukryté v Azovstalu, teprve po evakuaci civilistů a po dohodě na úrovni OSN a Č. kříže s Ruskem a Kyjevem (Kreml veřejně potvrdil, že se s vojáky bude zacházet podle mezinárodního práva), odložili zbraně a nechali se Rusy zadržet s nadějí na výměnu zajatců. Poté ruské instance (parlament, soud) stanovily, že v takovémto případě půjde o "teroristy", nikoli o válečné zajatce. Ruská státní média neustále mluví o "nacistech". Kyjev: Pluk Azov dnes nemá s politikou nic společného, sám se distancoval od původních nacionalistických zakladatelů, odmítá spojení s nacismem či rasismem, jde o ruské šíření dezinformací (zdroj odkazuje na Reuters).

Švýcarská televize SRF.ch dnes nabídla Kontroverzní pluk Azov - jisté je, že ne všichni členové byli pravicoví radikálové; přímá informace od zpravodajky televize, která některé jednotky s Azov-vojáky navštívila. Pro Ukrajinu hrdinové, pro Moskvu nacisté; dříve skupina vznikla na dobrovolné bázi, více let je ale součástí ukrajinské armády - jsou to velmi stateční vojáci, s velkou disciplinou. V každé jednotce je mnoho mladých (19-30 let), jde o novou generaci; někteří poznali "azovskou rodinu" už v dětství a mládí - chodili sem sportovat nebo se školili ve zbraních, při civilním zaměstnání nebo při studiu; od invaze se stali vojáky.

Foto: na návštěvě nového velitelství Azov-pluku 8.7.22. Pluk vznikl od začátku války o Donbas (2014), byli v něm členové radikální pravice, ale jakmile byl začleněn do armády, mnoho původních členů odešlo. Nová generace nemá nic společného s pravicovým radikalismem, i když se někteří vyjadřovali "nacionalisticky". Pokud jde o tetování jako např. "vlčí anděl", mnozí očividně ani nevědí, o jaký symbol jde, že byl využitý německými nacisty. 

Moje pátrání na internetu, např. www.reportingradicalism.org (Wolfsangel) nebo Wikipedie (german heraldig charge): znázornění "vlčího anděla" inspirovalo v minulosti nacisty a v různých zemích se k němu patrně hlásí i tzv. neonacisté, avšak zdroje uvádějí, že symbol má původ ve středověku jak v Německu (patrně tehdejší oslava "nezávislosti" či "svobody"), tak ve Francii (někdy se symbol chápal jako talisman či amulet proti vlkodlakům); na některých zdrojích se vedle pojmu "vlčí anděl" uvádí i "Crampon" (může to mj. znamenat horolezecké náčiní). Výkladů je tedy více, němečtí nacisté si z nich vytáhli část, současní mladiství se nechávají tetovat různorodě, často bez znalosti, co obrázek znamená či jak může působit na veřejnost.

www.en.wikipedia.org/wiki/Wolfsangel: obrázky "vlčího anděla" někdy víc připomínají symbol nacistů, jindy Putinovo Z (na jeho bojových vozidlech), protože někdy chybí či je nepatrné "přeškrtnutí" uprostřed "Z". 

Každopádně zpravodajka švýcarské televize uvádí, že pokud Ukrajina chce vyhrát válku proti Kremlu, pak potřebuje vojáky jako Azov-pluk, na vysoké profesionální úrovni.

www.orf.at: Kremlem uvězněný ruský opoziční politik, kritik Putina, A. Navalnyj založil v ruském vězeňském táboru odbory k ochraně kohokoli, kdo v ruském vězeňském systému pracuje; podle něho kolem 600 000 lidí v ruských věznicích může být vykořisťováno v pracovní oblasti. Správa tábora to označila za ilegální.

Lidé v Rusy obsazených územích Ukrajiny mají omezený či žádný přístup k internetu, provozovatelé mluví o ruských vojácích, kteří jejich zaměstnance pod hrozbou zastřelením nutili vzdát se kontroly nad touto oblastí.

www.tagesschau.de: zástupce nevládní organizace krymských Tatarů v kyjevském centru - vede ji od r. 2015 a bojuje za práva politických vězňů, kdy od r. 2014 jich mezi krymskými Tatary (po anexi Krymu) napočítal 251. On sám měl s okupační správou na Krymu problémy; jeho matka byla spolu s dalšími krymskými Tatary deportována za Stalina, jeho žena se narodila za této deportace a na Krym se dostala až v 90. letech. Organizace vydala a přeložila do angličtiny brožuru Můj otec je hrdina, na níž se v rámci esejistické soutěže podílely děti politických vězňů (psaly své příspěvky rusky nebo krymskou tatarštinou). 

USA Today: Úřady v USA - Rusko má 80 000 obětí (ve válce).

BBC: 13 mrtvých v Dněpropetrovsku, dvě úmrtí v doněckém regionu, jedna žena v Záporoží - po ruských útocích.

Na www.un.org/en/global-issues/atomic-energy se lze seznámit mj. s jadernými reaktory ve světě, s Černobylem,Fukušimou, s tím, že je zakázán nukleární terorismus, s činností Mezinárodní agentury pro jadernou energii.

www.nytimes.com: Američtí řidiči cítí úlevu, protože plyn klesá pod 4 USD za galon, průměrné náklady na běžný benzín následovaly globální pokles cen ropy a jsou zpět na březnové úrovni; pokles může pomoci politikům při zvládání inflace.

Čína slibuje více vojenských cvičení, Tchaj-wan nezastrašen.

www.srf.ch: Německo podporuje plynovod ze Španělska a Portugalska přes Francii do střední Evropy; projekt MidCat byl kvůli levnějšímu ruskému plynu v minulosti opuštěn, ale do dvou let s přispěním EU by mohlo být potrubí dokončeno; nyní existují dvě malá potrubí (8 mld kubických metrů za rok). 

Estonská vláda schválila, že od 18. srpna nesmějí vstoupit do země ruští státní příslušníci se schengenským vízem vydaným Estonskem, s výjimkou Rusů, kteří již mají estonské občanství nebo stálé bydliště v baltských zemích EU a NATO zemích (ještě další výjimka ze zákazu); zpřísnit podmínky chce také Finsko; Lotyšsko podporuje, aby i jiné země Evropy neposkytly žádná vstupní a turistická víza. 

Generální tajemník OSN A. Guterres před zasedáním Rady bezpečnosti v New Yorku: nevidí žádnou de-eskalaci kolem JE v Záporoží, naopak přicházejí zprávy o dalších, hluboce znepokojivých událostech.

Severní Korea zrušila všechna covid-opatření (karanténu, mobilní týmy pro ověřování případů, uvolnilo se cestování v rámci země). Sestra vůdce Kima Čong-una uvádí, že také on měl "vysokou horečku" (covid se zde pojmenovává jako "horečka", země nemá dostatek testovacích kapacit a patrně ani vakcín, není jasné, zda vrcholní představitelé státu byli očkováni), ale pro starost o občany si ani nelehnul. Redakce spekuluje, že ohlášení S. Koreje, že nad covidem zvítězila, může mj. znamenat možnost po otevření hranic poskytnout Rusku své pracovníky (aby pracovali na Ruskem obsazených územích na Ukrajině). 

Podle severokorejských údajů byli lidé nakaženi nejvíce v pohraničních oblastech (20 % populace), režim vinu přičítá jihokorejským aktivistům, kteří pomocí balónu shazují na území nedemokratického státu letáky s kritikou Kima, ovšem S. Korea otevřela hranice s Čínou, odkud bylo možno očekávat přenos infekce. Zahraniční experti silně pochybují o datech: např. že by tu covid existoval až od letošního jara a že by zemřelo pouze 74 lidí. Oficiálně stát tvrdí, že lidé většinou zemřeli na "falešnou medikaci", že jim někdo radil, aby kloktali vodu se solí - západní novináři to komentují jako "groteskní podoba" zdejšího režimu.

www.srf.ch: Rusko popírá neutralitu Švýcarska. Ukrajina přijala možnost, že by Švýcarsko mohlo - po zrušení diplomatických vztahů mezi Ruskem a Ukrajinou - působit v rámci svého "ochranného mandátu", kdy jako neutrální země může se souhlasem dotčených zemí působit v Rusku za zájmy Ukrajinců a na Ukrajině za zájmy Rusů. Avšak z Ruska zaznělo, že Švýcarsko nadále není neutrálním státem, protože převzalo sankce proti Rusku a Rusům. 

www.bbc.com: Podle britského ministerstva obrany fakt, že na Krymu byly dvě oddělené exploze, nasvědčuje spíše ukrajinskému útoku, nikoli nehodě, jak tvrdí Moskva; ukrajinský útok by byl zcela legitimní, jde o území Ukrajiny, ta má právo vytlačit okupanty.

Ex-prezident D. Medveděv ovšem řekl, že pokud by Ukrajina cílila na Krym, nastane soudný den, připomíná redakce. 

Redakce představuje ruského miliardáře B. Mintse, který jako jeden z mála bohatých Rusů v byznysu kritizoval Putina, vystoupil proti invazi. Proti Putinovi vystoupil už v r. 2014, po anexi Krymu, ovšem pochopil, proč jiní raději opustí Rusko mlčky - v r. 2015 cítil, že i on musí Rusko opustit - tvrdý útok na ruskou opozici vč. vraždy ruského opozičního politika B. Němcova (za B. Jelcina byl tento matematik a fyzik vicepremiérem země, ale po kritice Putina byl v Moskvě zastřelen). Mintseho byznysová společnost se stala předmětem "konfliktu" s ruskou centrální bankou, on sám zůstává předmětem současných právních kroků ze strany Kremlu. Přirovnal ruskou invazi na Ukrajině k Hitlerově přepadnutí Polska v r. 1939. 

Jakýkoli podnikatel nezávislý na Putinovi se jeví jako hrozba - že by byl schopen financovat opozici nebo protesty, tito lidé jsou Kremlem vnímáni jako "nepřátelé státu".

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 5,01 přečteno 217×

4 Hodnotit článek 2

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Elektrárna zasažena pětkrát?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse