Necenzurujeme.cz

Záporoží jako Fukušima?

Ukrajinský Energoatom se toho obává: nové plány okupantů. Kdo je za explozemi na Krymu - úvahy The New York Times. Čínští pacienti s novým virem.

Na švýcarském www.20min.ch můžeme sledovat video: exploze na Ruskem v r. 2014 anektovaném poloostrovu Krym, o němž ukrajinský prezident V. Zelenskyj říká: Válka skončí až s osvobozením Krymu. 

Titulek redakce: Nehoda nebo nová ukrajinská zbraň? Oficiálně zatím Kyjev nepřevzal odpovědnost za to, že by desítky explozí na Krymu způsobil ukrajinský útok (redakce ale přidala údajně informaci z řad ukrajinské armády, že útok byl proveden Ukrajinou). Ruské ministerstvo obrany: munice explodovala nedbalostí. 

Videa na sociálních sítích: turisté opouštějí oblast původně určenou k rekreaci Rusů.

Z ruské základny Saky severně od Sevastopolu, kde byla umístěna bojová letadla, se mnohokrát útočilo na jih Ukrajiny. Za explozemi by mohli být podle redakce také partyzáni, jedinci loajální vůči Ukrajině. Švýcarská redakce ale celkově uvádí, že příčina výbuchů není jasná.

Poukazuje ale na hypotézu New York Times: ukrajinský zbrojní průmysl učinil pokrok, na Ukrajině se vyvinuly nové balistické rakety HRIM-2, s dosahem až 500 km. 

Aktuálně je ale nejpalčivější to, co se děje v záporožské jaderné elektrárně (JE), kdy na apel šéfa OSN A. Guterrese, aby Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) měla přístup k JE kvůli nutné inspekci, Moskva nereaguje (zatím jsem v médiích adekvátní reakci Kremlu nenašla). 

www.theguardian.com: Ukrajinská společnost Energoatom varuje, že ruští okupanti v záporožské JE připravují její propojení s Krymem, resp. chtějí ji připojit k ruské síti, což je technicky obtížný proces. Ten vyžaduje, aby bylo zařízení odpojeno od ukrajinského systému, než bude moci být postupně připojeno k tomu ruskému. 

Jejich plánem je poškodit všechny "linky" (patrně elektrická vedení) ze záporožské JE. Potom nebude moci být spojena s ukrajinským energetickým systémem - uvádí zástupce Energoatomu P. Kotin. Ruská armáda v JE zavádí program ruského provozovatele Rosatom zaměřený na spojení JE s krymskou elektrickou sítí. Aby se tak stalo, musí nejdřív poškodit elektrické vedení spojené s ukrajinským systémem.

Ve dnech 7.-9. srpna Rusové již poškodili 3 elektrická vedení. Ve chvíli, kdy JE pracuje jen s jedním vedením, to je mimořádně nebezpečný způsob produkce. Když bude poslední "linka" přerušena, JE bude poháněna generátory na naftu, a vše bude záviset na jejich spolehlivosti a zásobě paliva.

Proces de-energezace JE při přípravě na její spojení s Ruskem by byl velmi nebezpečný. V záporožské JE jsme již blízko první fázi japonské Fukušimy-1, protože existuje jen jedno vedení - jakmile se vypne, stanice přejde na naftu a pak bude vše záviset na schopnosti dieselových motorů (generátorů) pracovat a na dostatku paliva pro ně, jež je k dispozici v JE. 

Pokud neexistuje propojení se sítí, pak nemůžete dodávat elektřinu zvenčí, pak se spustí dieselové generátory se závislostí na jejich funkčnosti - kdyby se zastavily, mohlo by dojít ke katastrofě - k tavení jaderných materiálů, se srovnáním se situací v japonské Fukušimě. Pokud se situace zhorší, musíme myslet na naši populaci u JE, naplánovat, jak během války budeme schopni lidi evakuovat. Mohlo by dojít k velkému úniku radioaktivity, může tu být radioaktivní mrak. 

Fotka: ruský voják na stráži u JE, 4. srpna.

JE, nikoli daleko od Krymu, má 6 reaktorů schopných zásobovat energií 4 milióny domácností. 

MAAE, jež usiluje o přístup nezávislých inspektorů, varuje před "velmi reálným rizikem jaderné katastrofy".

www.bbc.com: Dněpropetrovsko - nejméně 13 mrtvých, další oběti v Záporoží.

V. Zelenskyj: válka musí skončit až s osvobozením Krymu.

Nový virus v Číně: nakazil 35 lidí ve východních provincicích Číny; langya virus je většinou detekován u rejsků; pacienti mají většinou horečku, kašel, únavu. Zatím prý neexistuje důkaz, že by mohlo dojít k přenosu mezi lidmi, nákaza pochází spíše od zvířat. 

Podle výzkumníků mj. ze Singapuru: není důvod k panice, případy nebyly fatální nebo velmi vážné; u 27 % testovaných rejsků našli virus, dále u 5 % psů a 2 % koz. V přírodě existuje mnoho virů.

Tchajwanské CDC: věnují tomu pozornost. Virus LayV spadá do kategorie zoonotických virů, které mohou "přeskočit" na člověka. Americké CDC: vědci odhadují, že 3 ze čtyř nových infekčních nemocí u lidí pocházejí od zvířat. Některé zoonotické viry mohou být pro lidi potenciálně nebezpečné, dva typy byly detekovány v Asii a Austrálii. 

Moje pozn.: pokud jde o tvrzení čínských úřadů, vždy je třeba brát je s jistou rezervou (např. čínští občané se již přestali obávat covidu, kdy se "pandemie" navíc patrně zneužívala k potlačování práv - i bezpříznakoví byli někdy zavíráni do ústavů, tak stát přišel s novým druhem nákazy?). V Číně mnoho lidí, podobně v Asii či Africe (vaření na zemi uprostřed trusu, peří), žije v chudobných podmínkách, kdy člověk žije příliš blízko zvířat, s nedostatkem hygieny apod., takže tu vždy bude existovat vyšší zdravotní riziko přenosné globálně. 

Včera na ČT24 mě "zaujala" jedna redaktorka, která řekla něco v tom smyslu, že když nechceme obchodovat s Ruskem, tak máme možná využít jako (spolehlivějšího?) obchodního partnera Čínu. Chtělo by se mi říct: hlavně že se hejbaj kšefty, i přes vyhlazování Ukrajiny či podobné úmysly Číny s demokratičtějším Tchaj-wanem? Osobně se domnívám, že jsme propásli dva roky příležitosti převést např. výrobu léčiv z Číny do Evropy. 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 7,74 přečteno 217×

1 Hodnotit článek 2

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Záporoží jako Fukušima?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse