Necenzurujeme.cz

Nedostatky u policistů

Zakleknutí školáka. Riziko jaderné katastrofy se zvýšilo - poškození senzorů pro měření radioaktivity, zaměstanec ukrajinské JE v místě skladu vyhořelého paliva zraněn šrapnelem.

Zdá se, že je pravda, že spravedlnost bývá slepá. Původně jsem chtěla psát "jen" o "zakleknutí" nezletilého třemi českými policisty v letních šortkách, jenže další ohrožení záporožské JE novou střelou vyžaduje nyní mnohem větší pozornost.

O dvou kauzách v rámci setkání A. Babiše s občany nevíme vše, část informací najdeme např. na www.zpravy.aktualne.cz nebo www.ct24.ceskatelevize.cz: na jednom z mítinků se žena cítila být postrikována mužem v civilu, nakonec mu zřejmě dala facku, on ji natlačil do vozu neoznačeného jako policejní; při druhé příležitosti nezletilý odnášel Babišův reproduktor, pak ho zřejmě vrátil, nicméně tři policisté v civilu ho zaklekli, jeden mu nohou tiskl krk, ač od dítka již nehrozilo žádné riziko. Navíc měl jeden policista na hlavě kšiltovku s propagací Babišova hnutí ANO. 

Ministr vnitra V. Rakušan (STAN) i policejní prezident M. Vondrášek slibují důsledné vyšetření. Z informací ovšem zatím vyplývají i některé ev. horší věci: zdá se, že v ČR není výjimkou přítomnost policistů v civilu na veřejných shromážděních, takže se připojuju k názoru, že by se takovýmito opatřeními mělo šetřit, spíš by přicházelo v úvahu při výrazném riziku extrémismu či terorismu s potenciálním násilím nejhoršího druhu. Nyní to ale dělá dojem, jako by si policisté vzali jakousi možnost přivýdělku - v rámci letního slunění v přírodě. Standardní podle mě je, že dozor na veřejných shromážděních vykonává policie uniformovaná se vším, co k tomu patří (asi nelze cpát někoho do neoznačeného auta či tvrdě zakleknout, aniž by si dotyčný mohl ověřit, že jde skutečně o policistu - odznak může být falešný). 

I nezletilí mohou být vrahy, ovšem v dané situaci, o níž je řeč, bylo jasné, že chlapec ozbrojený není, nikomu nehrozila újma na životě či zdraví; matka upozornila, že jde o autistu s možností epileptického záchvatu. Nebyl jí umožněn doprovod syna k výslechu (a ten asi bylo možno provést i mimo policejní stanici); patrně tu nejde o trestný čin, ale o přestupek v rámci správního řízení. 

Probrala jsem se americkými a německými předpisy k zacházení policie s dětmi či mladistvými: i ve vztahu k trestnímu šetření (a u nás jde patrně "jen" o přestupek) západní země mají zvláštní opatření vůči osobám mladším 18 let, natož mladším 15 let: v zásadě se dítě musí dovědět, že nemusí vypovídat, má většinou právo na doprovod rodičem k výslechu, stejně tak na advokáta. I u nás se předpokládá přítomnost osoby ze sociálně právní ochrany dětí aj. 

Policista v civilu a mimo službu se může věnovat vyjadřování svého politického názoru, ale i tak - nechce-li poškodit celou policii - si má počínat jako svědomitý, ukázněný občan. Policista v šortkách ve službě, navíc s logem ANO na kšiltovce, se mi zdá neúnosný. Mají pravdu ti, kteří říkají, že veřejný pořádek, oslabení konfliktu zvládne spíš policie uniformovaná a antikonfliktní odborník. Doufám, že čeští policisté neberou soukromé kšefty jako další výdělek, to by se mohli hodně zaplést, ztratili by svou nezávislost, nestrannost. Odhaduju, že tak jako např. v USA, ani u nás není městská / obecní policie všude stejně kvalitní; zahraniční předpisy hodně specifikují nutné školení policistů mj. pro výslech nezletilých (ten se může mj. odehrát i v domácím prostředí dítěte). Policista v šortkách i mimo službu by měl zasáhnout při bezprostředním závažném ohrožení životů apod., jinak by spíš měl upozornit na nekalost něčího jednání uniformovaného policistu.

Přední zahraniční média mají mezi hlavními zprávami nové události v záporožské jaderné elektrárně: např. www.svt.se podle Reuters - po jednom ostřelování vypnut reaktor, po dalším útoku v noci na neděli zničeny tři senzory k měření radioaktivity, zásah na místě skladu se 174 volně uloženými kontejnery s vyhořelým jaderným palivem; jeden zaměstnanec zraněn šrapnelem byl v místě skladu (Echo24.cz uvádí, že byl převezen do nemocnice). Ukrajinská společnost Energoatom: je poškozena možnost rychle detekovat úroveň radioaktivity. 

Švýcarská redakce www.20min.ch: v noci na neděli byla JE v Záporoží znovu ostřelována, poškozen sklad s vyhořelým palivem a senzory na měření radioaktivity. Podle Energoatomu: zřejmě (Rusové) mířili záměrně na kontejnery s jaderným vyhořelým palivem; krátce před explozí se stovka členů ruských okupantů JE schovala v bunkrech. Ukrajina a Rusko se už podruhé vzájemné obviňují z tohoto ostřelování JE. Informace nelze nezávisle ověřit (nicméně ukrajinská strana už dříve vyjádřila zájem na nezávislé inspekci, Rusko na to - zřejmě - nereagovalo, Mezinárodní agentura pro atomovou energii na provedení inspekce opakovaně naléhá, jenže z dalších médií má vyplynout, že si v areálu JE Rusko uložilo vojenský materiál, takže těžko vpustí nezávislé inspektory, mohl by tak vzniknout přímý důkaz o využití JE k válečným účelům, což mezinárodní předpisy zakazují - můj dodatek).

www.bbc.com: Reálné riziko jaderné katastrofy na Ukrajině - ruské rakety poškodily část zařízení. Místní občané - zmiňován je Nikopol (viz v článku BBC grafické znázornění - Nikopol je v blízkosti JE) - uvádějí, že pro Ukrajince je zóna 30 km kolem JE posvátná, nevracejí proto útoky Rusům, zatímco pro ruské síly není svaté nic, útočí na Nikopol každou noc. 

Z grafického znázornění vidíme, že ukrajinské a ruské síly mají místy stejnou vzdálenost od JE, vedle níž je útoky sužovaný Nikopol. 

www.bbc.com/news/world-europe-62432873: (osobně věřím, že v zájmu Ukrajinců není způsobit ve vlastní zemi jadernou havárii) - vypovídá i bývalý zaměstnanec JE, který zůstává v kontaktu s kolegy, ale nyní je na území pod kontrolou Ukrajiny, podle něj rakety odpalují Rusové z oblasti kolem JE, navíc přesunuli vojenský materiál do jedné z hlavních budov JE. Bývalý zaměstnanec v JE pracoval několik týdnů po jejím obsazení ruskými jednotkami: vznikaly obtížné psychologické podmínky.

Elektrárna je zcela mimo kontrolu, uvádí ředitel MAAE Grossi.

www.theguardian.com: po (dalším) raketovém útoku byl zasažen areál skladu JE se 174 volně uloženými kontejnery s vyhořelým palivem. (I ruské zdroje - podle Echo24 - potvrdily zásah mj. přilehlých prostor skladu v JE.) 

Redakce má také článek o svědectví ženy, která se po 100 dnech zadržování ruskými silami dostala ze separatistické věznice Olenivka (podnikatelka: svědectví zevnitř). I ona mluví o křiku mučených Ukrajinců, systému zastrašování a vraždách, přecpaných celách, nehumánních podmínkách - bez elektřiny, vody, s málem jídla, přetékající záchody, ženy bez sanitárních potřeb, ponižování vězňů, jichž se věznitel ptá "co to máš na tváři", a vězeň odpovídá "upadl jsem", což provází smích strážců. 

45letou podnikatelku zadrželi, když se pokoušela dopravit humanitární pomoc do Mariupolu, svého domovského města. Separatisté ji obvinili z "terorismu". Nyní se po osvobození zotavuje ve Francii. V cele byla s medičkou z mariupolského Azovstalu, které chtěla přilepšit na jídle, protože byla těhotná, ale strážci jí to zakázali s tím, že medičku označili za "zabijáka". 

Podle podnikatelky byli azovští bojovníci - váleční zajatci, jimž Moskva původně garantovala zacházení podle mezinárodního práva - vyhozeni do vzduchu při devastující explozi 29. července. Moskva sice tvrdí, že je usmrtily ukrajinské síly americkými raketami, ale podle satelitních snímků a nezávislých analýz lze usuzovat, že ukrajinští vojáci byli usmrceni bombou odpálenou zevnitř budovy věznice. 

Den před výbuchem v Olenivce byli převezeni do oddělené části vězeňského tábora, oddělené od bloku, kde byla umístěna podnikatelka s jinými vězněnými ženami; video v ruské televizi ukazuje ohořelá těla a zkroucené kovové palandy - podnikatelka uvádí: Rusko nechtělo, aby zůstali naživu, jsem si jista, že někteří z těch "usmrcených" byli při explozi již mrtví. Byli umučeni k smrti. Před explozí byly v areálu vykopány hroby.

Redakce cituje ukrajinské ministerstvo obrany, podle něhož satelitní snímky i telefonní odposlechy mohou svědčit, že ruští žoldáci z Wagnerovy skupiny provedli vraždy ve spolupráci s Putinovými agenty FBS. Přitom Rusko garantovalo zacházení s válečnými zajatci podle mezinárodního práva přímo OSN a mezinárodnímu výboru Č. kříže. S ukrajinskou stranou dohodla převzetí vojáků z Azovstalu ruská GRÚ, ale mezi ní a FBS je rivalita (podle jedné verze by výbuch mohl souviset i se spory mezi těmito ruskými složkami). 

Podnikatelka: Č. kříž směl do tábora Olenivka v květnu, Rusové vzali návštěvu do speciálně renovované místnosti a nedovolili mluvit s vězni nezávisle. Její slova potvrdili další svědci: s azovskými vojáky se zacházelo hůře než s civilisty (např. existovala speciální sekce v areálu věznice určená pro bití). Nyní volá po nezávislém šetření smrti ukrajinských vojáků Ukrajina, ale Rusko tam nyní odmítá kohokoliv vpustit.

www.orf.at: ruský funkcionář při atentátu poblíž Chersonu usmrcen.

www.tagesschau.de: nejméně 6 velitelů mělo Rusko od začátku invaze odvolat z jejich pozic podle britské rozvědky.

The Guardian: ostřelování desítek měst na východě a jihu. 

Amnesty International se omluvila: vedoucí její ukrajinské pobočky rezignovala poté, co tato mezinárodní organizace zveřejnila kritiku, že ukrajinské síly někdy ohrozily civilisty svou přítomností v městech. Ukrajiny se to dotklo: někdy situace vyžaduje takovou přítomnost, např. se tu bojuje nebo se civilisté evakuují. Zpráva AI vyzněla jako ruská propaganda. Nyní AI vysvětlovala, že ev. kritika něčeho, co se jeví jako nedostatek ukrajinské strany, rozhodně neznamená omluvu pro válečné zločiny Ruska. 

Moje pozn.: v tuto chvíli je nejdůležitější najít způsob řešení JE v Záporoží, čímž nemyslím hrbit se před Kremlem. Zelenskyj volá po sankcích proti ruskému Rosatomu a neobchodování s Ruskem v oblasti jaderné energetiky - to jsem zvědavá, zda poslechne např. Slovensko, které si nedávno nechalo od Ruska dodat jaderné tyče. Podle mne je přece jen lepší trochu v zimě mrznout než se nechat jaderným výbuchem vyhladit. 

Pokud jde o české policisty v letních kraťasech a košilích: vrátila bych jim radši uniformy, pro různé příležitosti je asi dobré zajistit jejich pravidelné školení. Dětem by rodiče radši měli říct, aby nemluvily bez jejich vědomí ani s policistou - může být falešný, ale i na základě hovoru s pravým vyšetřovatelem mohou vzniknout problémy (ne každé dítko je schopno správně vše vyjádřit, může vzniknout nezdařilý protokol s vlivem na budoucnost dotčeného jedince). U výslechu má nezletilý (až na výjimky) právo na přítomnost rodiče nebo advokáta. 

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 3,94 přečteno 205×

4 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Nedostatky u policistů

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse