Necenzurujeme.cz

Schröder: šachy v Kremlu

Biden ví, že většina Američanů chce potraty. Sankce se rozrůstají. Pelosiové prostředníček. Extrémní riziko záporožské elektrárny. Ruské rakety opět ve Lvově.

Když čtu u některých českých zdrojů, jak si bývalý německý kancléř G. Schröder notuje s ruským prezidentem V. Putinem ohledně zprovoznění plynového potrubí Nord Stream 2, říkám si, že je třeba dát si pozor, které médium kdo vlastní. Ve skutečnosti nevíme, o čem a jak se vedla řeč mezi uvedenými jedinci, jen můžeme usuzovat podle toho, co jak prezentoval Schröder pro média (a vycházet ze Schröderovy ne-reakce na ruskou invazi). 

Věci se věnuje mj. švýcarská redakce www.20min.ch: Putin je pro řešení jednání (zpočátku to vypadá, že je řeč o exportu obilí), podle Schrödera se z toho možná může pomalu vyvinout příměří (zcela pomíjí opačný názor Ukrajiny). Ex-kancléř sice nyní válku označil za "chybu ruské vlády", ale "když se podíváte na problémy, jež jsou skutečně relevantní, jsou řešitelné"; komplikovanější je podle něho - s ohledem na Donbas - sporný východ Ukrajiny, k tomu se musí nalézt řešení podle švýcarského kantonálního modelu (moje pozn.: ve Švýcarsku nebyli, nejsou a nebudou separatisté ve spojení s cizí mocí, jde o dlouhodobě demokratický stát, což se mj. projevuje uznáním 4 užívaných jazyků, ovšem nepoznamenaných bratrovraždami; Kreml v současné době vyhlazuje ukrajinská města bez ohledu na to, jakým jazykem tu lidé mluví).

Vzápětí Schröder přechází na "nejjednodušší" řešení nedostatku plynu - pomohlo by to firmám i občanům, prostě zprovoznit NordStream 2 (zcela pomíjí, že většina lidí vč. odborných analytiků vidí v Kremlu natolik hrozbu mj. pro Evropu, že je bezpečnější přes zimu se uskrovnit a pracovat na náhradních energiích).

www.bbc.com: OSN - svět je jeden chybný krok (přešlap) od jaderné zkázy.

www.20min.ch: V r. 2010 B. Obama a D. Medveděv podepsali dohodu k omezení strategických zbraní na maximálně 1550 jaderných hlavic a 700 jaderných transportních systémů. V r. 2021 se Rusko a USA měly sjednotit na prodloužení dohody o 5 let. (Můj dodatek: od začátku invaze se z Kremlu začalo stále častěji ozývat, že Rusko je velmi dobře vybaveno zbraněmi vč. těmi nejničivějšími, jimiž lze zamířit mj. na Francii; pak Putin zjistil, že za Ukrajinu se postavila v zásadě celá západní civilizace, která ji podpoří i zbraněmi; ruské útoky se od počátku invaze nezaměřily jen na "rusky hovořící východojižní oblasti, ale kromě Kyjeva jako hlavního cíle se znásobily napříč celou Ukrajinou.) Nyní J. Biden mluví o brutální a nevyprovokované agresi s tím, že Moskva musí ukázat, že je připravena na obnovení spolupráce s USA na dalším řešení dohody o zbraních - uvádí 20min.ch.

Redakce také zmiňuje varování Mezinárodní agentury pro jadernou energii (MAAE): JE v Záporoží je zcela mimo kontrolu, je to extrémně nebezpečná situace (největší evropská jaderná elektrárna, obsazená okupanty, provozovaná ukrajinským personálem). Je třeba, aby Rusko a Ukrajina umožnily přístup odborníkům, aby se bránilo jaderné nehodě. Podle ředitele MAAE je situace každým dnem nebezpečnější; okupanti nerespektovali fyzickou nedotknutelnost JE, při jejím obsazování ji ostřelovali, každá zásada jaderné bezpečnosti byla porušena. 

Na webu 20min.ch bylo dnes možno vidět vztyčený prostředníček americké poslankyně N. Pelosi: chopila se poslední šance (před odletem z Tchaj-wanu) ukázat ho Pekingu, uvádí redakce. (Osobně vnímám, že jde o vysoce rizikovou možnou eskalaci další reakce Číny, ale Pelosiová je dlouholetou oponentkou čínské autokracie; v r. 1991 uctila památku režimem zavražděných čínských protestantů při návštěvě Tchien-an-men, i letos vede výzvy k diplomatickému bojkotu Pekingu; při masakru odvážných čínských protestantů jsem stála na jejich straně i já, stejně tak jsem na straně čínských disidentů.)

Ukrajinské hospodářství se scvrklo až na 45 %; více než polovina malých a středních podniků je mimo provoz, 20 % velkých firem stojí na mrtvém bodu (osobně obdivuju mj. ukrajinské zemědělce, kteří na pracovní činnost nerezignovali přes vysoké riziko min aj.).

Na americký sankční seznam přibyla A. Kabajevová, o níž panuje přesvědčení, že má s Putinem nemanželské děti, ale především figuruje ve vedení ruského mediálního subjektu podporujícího válku na Ukrajině. Podle 20min.ch je jisté, že (přinejmenším) jedno dítě (s Putinem) porodila na švýcarské klinice v Ticinu. Na sankčním seznamu jsou také Putinovi důvěrníci A. Gurjev a jeho syn (mj. nákup jachty za 120 mil. USD). USA ale zvolily sankce také u tří Ukrajinců, kteří pracují pro ruské okupanty: šéf okupační správy v Chersonu, jeho zástupce a Ruskem dosazený starosta Mariupolu.

www.theguardian.com: J. Biden se rozhodl podepsat další předpis k ochraně přístupu k potratům, umožní federálnímu ministerstvu zdravotnictví rozšířit úhradu nákladů pacientům, kteří vyhledají státní zdravotní péči. V současnosti státní zdravotní pojištění Medicaid kryje medicínsky nezbytný potrat pouze v 16 amerických státech a nehradí náklady žen na cestování do jiného amerického státu. To se nyní má změnit.

Potrat je nyní zakázán (Nejvyšší soud povolil jednotlivým státům upravit tuto oblast vlastním zákonem) nejméně v 10 státech a zčásti v dalších čtyřech. V červenci Biden podepsal opatření pro přístup žen k potratovým pilulkám a zajištění, že urgentní péče v reprodukční oblasti nebude dotčena restrikcemi (ani ve státech, které nechtějí potrat vůbec povolit). Za to se přimlouvali nejen zástupci veřejnosti (skupiny pro-volbu), ale také právníci a lékaři. Pacienti také bojují za rutinní péči při potratu (možná samovolném?) a mimoděložním těhotenství. 

Přes 60 % Američanů si myslí, že právo na potrat má existovat vždy nebo ve většině případů (různé životní situace), ale republikáni zablokovali v květnu návrh zákona, který by v USA restrikce zneplatnil. Chtějí také "porazit" opatření zavedená Bidenovou administrativou - garance přístupu k antikoncepci a zneplatnění nejtvrdších potratových restrikcí. 

www.BBC.com: Kansasští voliči (konzervativní stát) v referendu rozhodli, že si nepřejí změnu ústavy tohoto státu, která by zakázala potrat; předběžně se počítalo s tím, že přes 60 % bude hlasovat proti zákazu potratu, účast v referendu byla významněji vyšší; oficiálně bude výsledek teprve potvrzen (na fotce ale voliči už jásají). Některé americké státy mají právo na potrat ve vlastní ústavě, což může změnit jen referendum, některé ho plánují na listopad. 

V. Zelenskyj: Ukrajina potřebuje mnohem více zbraní.

www.orf.at: Spekulace o onemocnění ex-kremelského úředníka - 67letý A. Čubajs byl dotazován italským státním zastupitelstvím na klinice na Sardinii po začátku ruské invaze; byl zde na dovolené, ocitl se v nemocnici, předtím rezignoval na svou pozici v Kremlu. Spekuluje se, že Putinův důvěrník byl otráven nebo se u něj projevuje neurologická nemoc, státní zastupitelství se chtělo jeho stavem zabývat. V neděli ruská prominentní moderátorka uvedla, že na JIPce není ve stabilním stavu. 

Putin potvrdil Schröderovi, že potrubí Nord Stream 2 je připraveno... (Osobně si myslím, že mj. Schrödera využívá ke svým cílům: navnadit evropské občany na přislíbený plyn a vydělat si spolehlivě ještě větší peníze - ale proč Rusko blokuje stávající dodávky, to je otázka, protože nedávno zahraniční média informovala, že Kanada dodala opravenou turbínu, vzápětí ruský provozovatel oznámil "další problémy" u Nord Stream 1, anebo jde jen o další manipulaci: Evropané, svrhněte své politiky, popřejte sluchu těm, kteří se se mnou chtějí kamarádit? Vykašlete se na demokracii, chtějte ruský plyn. Moje úvahy, jsem holt na Putina alergická, to přiznávám.)

Rusko potvrdilo raketový útok na západní Ukrajinu (Lvov), odůvodnilo to zničením západních zbraní; ruské ministerstvo obrany: zničený sklad zbraní a munice, které dodalo Ukrajině Polsko; ukrajinské úřady informovaly již včera o explozích v oblasti hraničící s Polskem. Ruská tvrzení nelze ověřit, uvádí redakce.

Evropská komise chce zavést povinné krizové rezervy, návrh představí v září ve Štrasburku; jde o větší jištění oblasti potravin, energií apod. (patrně posílená souhra celé Evropy v klíčových záležitostech).

Rakouské grémium pro covid-prognózy rezignovalo na hodnocení hlášeného počtu pozitivně otestovaných (moje pozn.: už dříve se v Rakousku konstatovala nespolehlivost čísel ministerstva zdravotnictví, byly technické problémy, nyní ale grémium odkazuje na to, že se méně lidí testuje a není plný přehled, kolik občanů je skutečně pozitivních; s odpuštěním - pokud lidem nic není, nemají příznaky, proč by se testovali?). Grémium zjevně nese nelibě zrušení karantény od srpna (ubyde testovaných lidí!), nyní tedy nebude hodnotit "kvantitu" (počet pozitivních), ale bude "kvalitativně" šetřit trend v hospitalizacích, analýzy odpadních vod (kolik covidu v nich je) apod. 

Podle rakouského ministerstva - uvádí ORF.at - za 24 hodin přibylo 8475 pozitivně otestovaných, v nemocnicích je 1464 covid-pacientů (v ČR se přiznalo, že lidé často mají potíže s něčím jiným, covid u části z nich není primární příčinou hospitalizace), 79 pacientů na JIPkách (u nás nyní bylo asi 30); v Rakousku s covidem v těle zemřelo přes 19 000 pacientů, v ČR přes 40 000 (počet obyvatel obou zemí se moc neliší).

www.svt.se: Na Islandu hrozí sopečná erupce (radši tam necestujte).

OECD: Nejvyšší cenový nárůst u potravin za 47 let.

Švédská politická strana Umírnění představila své návrhy jak bránit tomu, aby se mladí lidé dali na cestu zločinu; např. sociální služby by měly více a včas spolupracovat s rodiči. Vzhledem ke stručné zprávě si nejsem jista, co přesně znamená návrh, aby sociální služby mohly rozhodnout o "zákazu vycházení" (se stručnými texty někdy bývá překladatelská potíž, navíc jsem použila počítačový překlad ze švédštiny do angličtiny, což taky může někdy uškodit přesnosti, ale i dnes je moc horko, tak to zatím vzdávám).

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 4,06 přečteno 144×

3 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Schröder: šachy v Kremlu

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse