Necenzurujeme.cz

Opičí neštovice: úmrtí

Španělsko právě potvrdilo druhé úmrtí, ale než nás ČT začne strašit, podívejme se na to globálně. Muži, dejte si pozor na ev. nového partnera o dovolené, radí úřady.

www.theguardian.com: V sobotu bylo ohlášeno druhé úmrtí ve vztahu k opičím neštovicím ve Španělsku a zároveň i v celé Evropě. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo 4298 případů této nákazy. Informace byly zatím dostupné o 3750 nakažených, z nich bylo hospitalizováno 120, tj. 3,2 %. 

První úmrtí se týkalo 41letého Brazilce, příčinou byla encefalitida - zánět mozku spojený s infekcí, ale muž trpěl také poškozenou imunitou a lymfomem (agresivní nádorové onemocnění). Tyto základní nemoci zhoršily průběh nákazy, muž zemřel na septický šok při intenzivní péči (smrtnost septického šoku bývá cca 25 % - 50 %).

www.news.yahoo.com (podle USA Today): Ve středu bylo globálně přes 20 000 případů opičích neštovic v 77 zemích; v USA je 4600 případů (země ale má vysoký počet obyvatel); obvykle má nákaza nezávažný průběh. 

www.investing.com: V Evropě jsou dvě úmrtí ve vztahu k opičím neštovicím (druhý případ ještě nebyl blíže vysvětlen - moje pozn.). Třetí případ úmrtí se týká Brazílie (nevím, zda nedošlo k přesmyčce ohledně "Brazilec" a "Brazílie" - novináři u těchto aktualit pracují velmi rychle. V Africe bylo hlášeno jen 5 úmrtí podle WHO. 

Moje pozn.: Z více než 20 000 registrovaných případů nákazy tedy zatím víme jen cca o osmi úmrtích globálně, zatím tedy lze spoléhat na dlouholeté zkušenosti odborníků, že tato infekce většinou proběhne mírně; u prvního španělského úmrtí se potvrzuje, že horší průběh může nastat u závažně nemocných jedinců. 

V USA se masivně informuje o dostupnosti očkovací látky (je tu také značný zájem farma-firem), německý Institut R. Kocha uvádí, že očkování přichází v úvahu jen u omezeného počtu osob, např. u zdravotnických profesionálů pracujících s virem nebo u jedinců s problematickým zdravotním stavem, kdy lze usuzovat na riziko vážnějšího průběhu nákazy v kombinaci s vážným celkovým zdravotním stavem. 

WHO radí hlavně mužům redukovat své sexuální kontakty s jinými muži, některé evropské úřady radily, aby si muži např. o letošní dovolené pečlivěji vybírali svého partnera. Podle mého odhadu může být např. v Africe více případů nákazy, ale většina infikovaných nemívá takové potíže, s nimiž by se člověk musel obracet na lékaře; vyrážky na kůži tu bývají i z více jiných důvodů. 

Ruské ministerstvo obrany, které někdy upírá informace o mrtvých ruských vojácích jejich rodinám (některé ruské matky mají zkušenost, že když se svému synovi na Ukrajině nedovolají, ruské úřady někdy tvrdí, že syn je nezvěstný) a zároveň nepublikuje počet ruských vojáků zahynulých v bojích, nyní zveřejnilo jmenný seznam mrtvých ukrajinských válečných zajatců z vězeňského tábora na Doněcku. 

www.anews.com.tr a další média: Rusko zveřejnilo jména 50 mrtvých a 73 zraněných z věznice Olenivka. Většina ze 193 zajatců byla usmrcena nebo zraněna, uvádí ministerstvo. V sobotu ráno: 48 vězňů nalezeno mrtvých, zatímco dva zemřeli na cestě do nemocnice. Rusko uvedlo, že kdo byl zraněn, dostalo se mu zdravotní péče (odmítlo přístup Červenému kříži, na který se odvolává V. Zelenskyj s žádostí o nezávislé přezkoumání této kauzy - podle Ruska šlo o ukrajinský raketový útok na věznici, podle Ukrajiny jde o podezření na Rusy způsobenou explozi, aby se zamaskovalo mučení vězňů; Ukrajina žádá mezinárodní instituce o šetření, Rusko takové šetření odmítá).

"Za krvavou lázeň" Ukrajinců je podle ruského ministerstva obrany odpovědný prezident Zelenskyj a Washington jako podporovatel. USA a Německo přislíbily další účinnější zbraně pro Ukrajinu. Ex-šéf CIA uvedl, že vítězství Ukrajiny je stále pravděpodobnější. 

(Nevím, zda se podaří zkopírovat fotku španělské ministryně zdravotnictví; pokud ne, pak si musím vypomoct jinou ilustrací.)

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 4,49 přečteno 172×

3 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Opičí neštovice: úmrtí

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse