Necenzurujeme.cz

Dali jste Putinovi dárek

Reakce Ukrajiny na hlasování evropských poslanců. Extrémně krvavá válka - švýcarský expert. Proč se hroutí vlády nejen v UK? Také Skandinávie má své nacisty: ubodaná lékařka.

Švédská televize www.svt.se: Ve Visby byla ubodána - zemřela 64letá lékařka, jež působila mj. jako koordinátorka psychiatrické péče ve švédských regionech, mj. se věnovala dětem s duševními poruchami. Podezřelý 30letý muž je zadržen pro podezření spáchání vraždy. Podle některých informací "musí mít" spojitost s nacistickým severským hnutím odporu NMR, údajně v něm byl aktivní několik let, ale nebyl dříve trestán.

Rakouská televize www.orf.at: Dnes budou mít poslanci rakouské Národní rady zajímavý den - zruší zákon o povinném očkování a budou se zabývat reformou ošetřovatelství, kdy do tohoto systému péče má jít více peněz - vyšší mzdy a bonusy vyplácené na ošetřovatele vč. těch, kteří se teprve školí.

Novozélandská premiérka J. Ardern obvinila Bezpečnostní radu OSN ze selhání při reakci na ruskou invazi na Ukrajině. Rusko nesmí mít právo veta v tomto grémiu, využívá tuto svou pozici, aby mohlo vést ilegální válku a zastávat "morální bankrot". Nový Zéland se bude zasazovat o reformu nejvyššího grémia OSN, aby se bránilo oslabování jeho hodnot. Rusko musí být pohnáno k odpovědnosti za invazi, Mezinárodní trestní soud v Haagu musí získat prostředky, aby na Ukrajině páchané válečné zločiny šetřil a soudil.

Spor mezi Norskem a Ruskem ohledně dodávek nákladu (zboží) pro ruské obyvatele (norských) Špicberků je podle norského ministerstva zahraničí urovnán. Na hranici blokované kontejnery s ruským nákladem byly převezeny norskými přepravci do jednoho z přístavů, nyní jsou na cestě lodí k souostroví v Arktidě. Řešení se našlo po "dobrém dialogu" s Ruskem a neznamená žádné "couvání" Norska, řekla mluvčí norského ministerstva. Nikdy jsme neměli záměr dodávky blokovat, možnosti řešení existovaly od začátku. (Moje pozn.: jako Evropana mě zajímá, zda norský stát bude kontrolovat, zda se na Špicberky nepřeváží v rámci "ruského nákladu" i to, co je na sankčních seznamech; Norsko sice není v EU, ale je v NATO.)

Ukrajinský prezident V. Zelenskyj: obvinil ruské síly z raketového útoku na charkovskou univerzitu. Pro ruskou invazi je charakteristická 100% důkladnost - pokud by se definovalo barbarství, pak se to nejvíc hodí na takovéto útoky; odpálit rakety na univerzitu může jen nepřítel civilizace a lidskosti. Zelenskyj uvedl příklady, jak západní zbraně pomáhají: zničení skladu a míst, jež jsou pro agresora důležité, redukce potenciálu ruské ofenzívy, ztráty okupantů narůstají každý týden.

Podle guvernéra Luhanska S. Hajdaje není tento region ještě plně pod kontrolou Rusů, boje v regionu dále trvají, ruská armáda utrpěla ztráty. 

Starosta Slovjanska: civilisté by měli město opustit, od začátku bojů v tomto místě je 17 mrtvých a 67 zraněných.

www.theguardian.com: varování před čínskou špionáží.

Lavrov - setkání zemí G20 (nestihla jsem přečíst).

Ruský tlak na Slovjansk.

Putin si vesele mne ruce (nebo tleská?) poté, co EU odhlasovala klasifikaci plynu a "jádra" jako zelené energie. Na galerii Evropského parlamentu křičeli protestující - EP odmítl výzvy od prominentních Ukrajinců i klimatických aktivistů, kteří říkali, že označit plyn a jadernou energii jako zelené - byť přechodně (my Češi víme, že to může znamenat věčnost, moje pozn.) - je dar Putinovi.

Místopředseda EP: je to černý den pro klima. Experti: EU zvolila nebezpečný precedens, když rozhodla, že některé plynové a jaderné projekty by mohly být zahrnuty do EU taxonomie - tzn. udržitelné ekonomické aktivity vůči životnímu prostředí za určitých podmínek. Plyn může být označen jako udržitelná investice, pokud to samé množství energie nemůže být vyrobeno z obnovitelných zdrojů; jádro může být nazýváno jako zelené, pokud projekt slibuje řešení radioaktivního odpadu. 

Tento vývoj by mohl být zvrácen jedině většinou zemí EU nebo hlasováním v EP. Ukrajinská vědkyně a aktivistka S. Krakovska: Jsem v šoku, ruská válka je placená fosilními palivy poškozujícími životní prostředí a EP odhlasoval další miliardy do ruského plynu. 

Leyenová slíbila E. Macronovi, že Francie by mohla mít podporu nukleárních projektů.

Dvě proti-jaderné země: Rakousko a Lucembursko již oznámily, že se obrátí na Evropský soudní dvůr. Návrhy Evropské komise podpořené EP naopak mají podporovatele v osobě rumunského prezidenta, který uvítal "pozitivní výsledek" ve smyslu, že plyn a JE jsou součástí progresivní dekarbonizace. Ruský ministr pro energetiku: EU novou zelenou klasifikací otevřela "řadu příležitostí". 

Ukrajinská poslankyně I. Sovsunová: Putin si vesele zamnul ruce. Děkuju 278 evropským poslancům, kteří byli proti; nestačilo to, ale nepřestaneme bojovat.

www.srf.ch: Vojenský expert M. Berni z Curychu očekává těžké boje o Slovjansk a Kramatorsk, které podle něho jsou důležitější než Severodoněck a Lysyčansk. Rusko bude při postupu na Donbasu využívat koncentraci sil vč. těžkých zbraní; na jihu vidíme ("odlehčující"?) útoky Ukrajinců, kteří chtějí, aby uprostřed fronty nedošlo ke koncentrovanému útoku Rusů (s cílem oslabit koncentraci ruských sil; moje pozn.: takto celou dobu postupují ruské síly - útoky najednou na více míst na Ukrajině s cílem nedovolit Ukrajincům plnou koncentraci sil na Donbasu). 

Ukrajina má problém s dodávkami zbraní: jejich přeprava po železnici a silnicích může být Rusy napadena útoky pomocí zbraní, jimiž lze ostřelovat na dálku. Když se dodávka zbraní nepodaří, nedaří se ani obrana na frontě.

Tragika ruské invaze: mj. na Severodoněcku a Lysyčensku byla patrna ruská taktika - města, která chtějí zabrat, "vystřílejí", tato taktika bude zřejmě opakována (aby mohli říct, že území je jejich, "vybijí" ho). Bude to extrémně krvavá opotřebovávací válka, uvádí švýcarský odborník z vojenské akademie; Putin bude chtít zabrat po Donbasu další ukrajinská území, dodává.

Moje pozn.: Problémy britského premiéra B. Johnsona, ale i např. slovenská vláda se kymácí, otřesy zaznamenala také česká vláda vč. dnešního jejího grilování ve sněmovně. Na počátku jeho éry se mi premiér Johnson nelíbil, náhodou jsem si navíc přečetla výbornou knížku anglického autora I. McEwana Šváb (hrdina se promění v nestvůrnou obludu, někteří kritici se domnívají, že autor si vzal za vzor Johnsona, autor zřejmě chtěl zůstat v EU). Jenže s ohledem nejen na válku na Ukrajině, ale také na všechny známky, že Kreml vede válku paralelně s celým Západem, v tuto chvíli osobně považuju premiéra Johnsona za velmi dobrého vůdce UK a partnera EU i USA - ve sporu s Kremlem postupuje tak, jak se má "léčit" nevyléčitelný psychopat (patrně jich v Kremlu bude více). V tuto chvíli by Putin neměl vidět žádnou slabost, měl by se setkávat jedině s tvrdostí.

Sama pro sebe si tedy přemýšlím, nakolik spory ve vládách "nepřátel Kremlu" v různých zemích jsou zčásti podníceny Putinovými pátými kolonami apod. Někdy stačí dát "tip" novinářům. Ovšem na to existuje lék: všechny vládní a parlamentní strany by si měly dávat větší pozor na rizika korupce, aby "tipaři" neměli svou práci tak jednoduchou. Jedním problémem jsou veřejné zakázky ve prospěch těch nesprávných jedinců, chybující úředníci, málo vnímaví politici, dalším problémem je to, co se nyní děje mj. v ČR kolem plynu, ropy a jádra - vláda by měla postupovat podle nezávisleji zpracovávaných expertních analýz, nikoli naslouchat plynařským a dalším firmám a podle jejich soukromých přání vytvářet "vládní strategii" (či dokonce i tu evropskou). 

Včera byla myslím na www.svt.se informace o tom, jak norská vláda utnula spor ve vztahu k plynařským a obdobným lobby: přerušila handrkování o peníze a zadala nezávislé komisi, aby ta hledala řešení. Takto se mělo postupovat u nás mj. při zvážení, zda solit obrovské miliardy do jaderných reaktorů, zda by se za tytéž či i menší peníze dala zajistit rychleji energie z obnovitelných zdrojů. U některých evropských zemí lze dohledat, že počáteční náklady na obnovitelné zdroje se průběžně snižují, naopak jaderné elektrárny potřebují častěji doplňovat drahé vybavení (a nikdo z Čechů nechce mít za humny jaderný odpad). 

 

Štítky článku: politika

prestiž 1: 4,03 přečteno 214×

4 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Dali jste Putinovi dárek

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse