Necenzurujeme.cz

Rakousko odpískalo "očko"

Musí se zasypat příkopy mezi lidmi, říká ministr. WHO není finančně nezávislá. V Kyjevě soud s ruským vojákem za znásilnění. Více plynu z Norska. Finsko připraveno na ruský útok.

Rakouská televize www.orf.at: Až do konce srpna mělo platit podle vládního nařízení přerušení povinného covid-očkování, nyní ale ministr zdravotnictví J. Rauch potvrdil, že se zákonná povinnost (zcela) zruší. Nynější varianta viru omikron je méně ohrožující, ale jde také o zasypání příkopů ve společnosti a hledání nového způsobu života s covidem. Lidé byli rozděleni, co se týče ne/akceptování povinného očkování, v rodinách, na pracovištích, ve společnosti, musíme "vystavět mosty" - nenechat společnost rozdělenou. Rakousko by bylo jedinou zemí se všeobecnou povinností covid-očkování.

Podle Raucha vláda chce "celkový soubor opatření" pro život s covidem. Další rakouský vrcholný politik potvrdil, že omikron je mírná varianta, navíc když stát něco nařídí (pro co není konsensus ve společnosti), lidé "přehodí spínač" - povinné očkování nezvýšilo počet lidí, kteří by se nechali imunizovat. Člen expertní komise pro povinné očkování: chybí mu důvody pro všeobecnou povinnost (pro občany od 18 let), ale plédoval za 4. dávku vakcíny pro chronicky nemocné, velmi staré a osoby s mnoha mezilidskými kontakty. 

Opoziční SPÖ požaduje od vlády alternativní plán (co tedy bude na podzim); FPÖ uvítala zrušení povinnosti nechat se očkovat (ostatně Rakousko je postaveno výlučně na dobrovolném očkování proti nejrůznějším nemocem) a zároveň požaduje zrušit zákon o covid-opatřeních, aby nedošlo ani na podzim k návratu k pravidlům, jež rozdělují lidi na očkované a neočkované. (Pozn.: v němčině "rauch" - jméno ministra - znamená kouř, čoud, čmoud, možná i klam a přelud.)

Světová zdravotnická organizace (WHO), zasahující podstatně do oblasti veřejného zdraví na globální úrovni, by měla být zejména finančně nezávislá, s vyloučením střetu zájmů mj. v oblasti jejích vztahů k farma-firmám. Na www.who.int/about/funding se ovšem můžeme dočíst, že méně než 20 % financí WHO pochází z příspěvků členských zemí (jež jsou transparentně dohodnuty, % HDP), tzn. že cca 80 % financí WHO pochází z tzv. dobrovolných příspěvků, kam spadají jak filatropové (neziskové subjekty), tak privátní sektor, v němž jsou i subjekty, jejichž primárním či paralelním zájmem je i vlastní zisk. 

Lze si ověřit např. 20 top přispěvatelů WHO, r. 2020-21: druhým největším sponzorem je Bill and Melinda Gates nadace (751 mil. USD), dále se tu vyskytuje Gavi Vaccine Alliance (432 mil. USD); prezentují se "bohulibé" účely - zejména zajistit vakcíny pro chudé země apod., ale při dohledávání dalších informací (např. www.en.wikipedia.org/wiki.GAVI) vidíme propletenec mezi vládami, sponzory, firmami; mezi sponzory se někdy vyskytují i "anonymní" dárci (byť s názvem "nadace"), průběžně se vyskytuje kritika od nezávislejších odborníků z oblasti veřejného zdraví - střet zájmů kolem výroby vakcín (vedení firem); jak moc miliard se točí kolem této oblasti, je patrno i z údajů o Global Vaccine Summit v červnu 2020. (Moje pozn.: bez dostatečné skutečně nezávislé kontroly se i ušlechtilý cíl může proměnit v horší vývoj.)

Český rozhlas - Radiožurnál opakovaně hlásí, že "epidemie covid-19 v ČR zrychluje", ovšem podle dat na webu MZ ČR máme na JIPkách jen 3 covid-pacienty ve vážnějším stavu, úmrtí po jednotkách či žádná. Rakousko nyní mělo 43 pacientů na JIP (0,1 % z nakažených). Švédsko nyní mělo 7 pacientů ve vážném stavu (0,1 % z pozitivně otestovaných) - podle švédské televize www.svt.se a podle Worldometers.info.

www.theguardian.com: ukrajinští vojáci budou muset ustoupit od Severodoněcka. 

Ukrajina zahájila první soud s ruským vojákem obviněným ze znásilnění; M. Romanov (32 let) ve vesnici poblíž Kyjeva zabil muže a opakovaně znásilnil jeho ženu, jde o první souzený případ z desítek dalších podobných kauz.

www.bbc.com: EU přiznala Ukrajině a Moldavsku statut kandidátských zemí. Starosta Kyjeva: Platíme za tuto šanci vysokou cenu. Je si jistý, že Ukrajina splní všechny požadavky; naši obránci za to umírají. 

Ruský prezident V. Putin minulý týden v Petrohradu uváděl, že neměl nic proti možnému členství Ukrajiny v EU - je to jejich suverénní rozhodnutí... Ale myslel to doopravdy? Ruská invaze se děje s cílem vrátit Ukrajinu pod vliv Ruska. Rozhodnutí na úrovni EU Putinovi říká: ani Kyjev, ani Brusel nepřijímá Putinovu vizi o novém evropském pořádku. (Moje pozn.: pokud se Kremlu podaří vést válku delší dobu tím brutálním způsobem, který vidíme, existuje riziko vyhlazení části Ukrajinců, další část může být násilím odvlečena do Ruska a zbytek mých úvah se mi ani radši nechce doříct. Jen se divím separatistům, jejichž řady jsou Kremlem nemilosrdně "přehodnocovány" - věrní jsou nahrazováni jinými věrnými rozhodnutím od kremelského stolu.)

The Guardian (23.6.): ze zprávy Reportérů bez hranic (RSF) - byly shromážděny důkazy o smrti ukrajinského fotografa M. Levina a jeho přítele v březnu; severně od Kyjeva byli chladnokrevně popraveni ruskými silami (redakci ruské ministerstvo obrany bezprostředně neposkytlo komentář). Členové RSF přezkoumali střely, Levinův rozstřílený vůz, jím pořízené fotky (před smrtí), těla obou mužů. Levin měl být zastřelen z bezprostřední blízkosti; pozice mrtvého těla jeho přítele a další důkazy indikují, že mohl být pohřben zaživa.

Britové a Marokánec odsouzení v samozvané doněcké republice k trestu smrti připravují odvolání (podle ruské tiskové agentury); jeden z Britů: Čas se krátí. 

Redakce nabízí pohled na vnitřek luxusní ruské "dači" spojené s V. Putinem.

Putin ještě není připraven ukončit válku na Ukrajině, ale až bude, musíme být připraveni.

Šéf armády: Finsko jako žadatel o vstup do NATO je připraveno bránit se proti jakémukoli ruskému útoku.

Švýcarská televize www.srf.ch ukazuje, že i ve Švýcarsku se vyskytují kauzy s podezřením na podvody v oblasti veřejných prostředků v dopravním sektoru. Dvě společnosti mají zřejmě problém ohledně veřejných subvencí. U jedné se mluví o navrácení 43 mil. CHF. Trik autobusové společnosti, jak získat více dotací: již odepsané autobusy měla prodat dceřinné společnosti, pak je zpětně pronajmout mateřské společnosti. Příslušný kanton požaduje zpět téměř 10 mil. CHF, chce se zbavit své akciové většiny, vláda požaduje rozpuštění správní rady.

SRF dále informuje o ruském divadelním a filmovém režiséru K. Serebrennikovi (52 let), kritiku Kremlu: v Rusku vyfasoval cca 2leté domácí vězení, byl obviněn z pronevěry státní dotace (versus že šlo o politicky motivované obvinění, protože mj. nesouhlasil s anexí Krymu, nyní kritizuje invazi). V r. 2020 byl odsouzen podmínečně na 3 roky (hrozilo mu 6 let, mnoho lidí otevřeně protestovalo proti jeho pronásledování), letos v březnu mu byl trest zrušen; dříve měl zákaz vycestovat, nyní konečně mohl - měl ale problém v Cannes (nový film Čajkovského žena), kde zřejmě hájil R. Abramoviče jako mecenáše umění.

Je to opět ukázka nesmyslnosti Putinovy "ruské říše", K. Serebrennikov má židovského otce a matku Ukrajinku. Chtěl žít a tvořit v Rusku, nyní žije v Německu.

www.orf.at: EU chce více plynu z Norska - obě strany chtějí zintenzivnit spolupráci; Norsko svou produkci zvyšuje, letos o 8 %. EU dováží kolem 20 % plynu z Norska, z Ruska to před invazí bylo kolem 40 %, ale mezi evropskými zeměmi jako odběrateli jsou velké rozdíly (Rakousko cca 80 %).

Putin na summitu BRICS obvinil Západ ze sobectví, z globální hospodářské krize a dal 5 státům (Rusko, Čína, Indie, Brazílie, Jižní Afrika) vedoucí roli - vidí tyto země jako protiváhu Západu. Organizace BRICS se musí stát průkopníkem při vytváření multipolárního světa. Experti jeho slova hodnotili skepticky až ironicky kousavě. Lze se podívat na www.en.wikipedia.org/wiki/BRIC - seznam zemí podle HDP (v paritě kupní síly): na špičce jsou USA (25,3), pak Čína (19,9), další následující mají výrazně nižší HDP, např. Rusko 1,8.  (Podle zdrojů se čísla trochu liší. Kladu si otázku, jak Putin chápe pojem multipolární svět - dělba vlivu mezi více mocností, každopádně z jeho řeči lze usoudit, že politický vliv příliš směšuje s ekonomikou, která má ve vysoké míře zůstávat nezávislá, dále se spíše potvrzuje, že Putin neuznává menší země - že by měly mít právo mluvit do všeho, aniž by měly obrovský vojenský arzenál.)

www.tagesschau.de: Německý virolog Ch. Drosten očekává růst počtu covid-případů, podle Institutu R. Kocha v SRN je většina pozitivních přiřazena k variantě omikronu BA.5 (jen dodám, že i tento virolog uvádí, že po očkování je nejlepší ochranou nakazit se; i v SRN je málo hospitalizovaných s covidem, samotný pohyb počtu pozitivně otestovaných spíše závisí na tom, kolik lidí se zrovna otestuje, většinou nemají příznaky či jen mírné).

Ukrajinské úřady varují 5 miliónů ukrajinských uprchlíků (v zahraničí) před předčasným návratem zpět do země. (The Guardian včera informoval mj. o třech řízených střelách, jež zasáhly Mykolajiv.)

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: -6,12 přečteno 274×

14 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Rakousko odpískalo "očko"

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse