Necenzurujeme.cz

Kdo nám bude vládnout

USA a Čína, myslí si bývalý poradce Gorbačova. Vakcíny přizpůsobené omikronu. Moskva přejmenovává náměstí před americkou ambasádou. Pokles cen nemovitostí ve Švédsku.

www.berliner-zeitung.de má obsáhlý rozhovor s bývalým poradcem ex-prezidenta SSSR M. Gorbačova - ruským ekonomem R. Grinbergem, a to o jeho spolupráci s Gorbačovem, hospodářských sankcích Západu vůči Rusku a odcizení Německa a Ruska. Grinberg je ředitelem Institutu pro mezinárodní ekonomiku a politiku při ruské Akademii věd, ale nyní žije v SRN: je to prý provizorní rozhodnutí, ještě se může vrátit do Ruska a také chce (jsem Moskvanem), ale momentálně je nucen čekat - nikdy nevíte přesně, co se v Rusku stane. 

V Rusku je velké riziko, že se vrátí svět Orwellova románu 1984: něco jiného říkat doma, a něco jiného na pracovišti a ve společnosti. Jeho rodiče kdysi poslouchali Hlas Ameriky aj. a nabádali ho, aby to nikomu neříkal. Díky reformám Gorbačova měl (i v době SSSR) institut (jehož je dnes ředitelem) svobodu pro nezávislý výzkum, dnes je situace jiná. Neexistuje oficiální cenzura, ale začíná fungovat autocenzura. 

Nevěří, že by 80 % Rusů (podle některých výzkumů) bylo pro válku na Ukrajině, ale asi tak polovina je zřejmě pro. Je to mj. otázka monopolu státních médií a odlišnější mentality Rusů (stalinské represe, hladomor, chyby v politice a hospodářství po pádu SSSR). Existuje (v Rusku) vtip: Demokracie je prosperita jen pro demokraty; svoboda, trh, demokracie byly zdiskreditovány.

Věří, že Putin odejde? Je to lidská bytost, v určitém okamžiku musí odejít, což je dobré, ale nevěří, že po jeho odchodu automaticky vzniknou demokratické instituce. 

Letošní 24. únor (ruská invaze na Ukrajinu) je pro něj dnem ostudy. Mysleli jsme si, že nepřátelství mezi Západem a Ruskem překonáme a mohli bychom se dostat k vzájemnému uznávání, to se ale nepodařilo. Gorbačov a Reagan byli rovnocennými partnery. Věří v ideu Gorbačova budovat společně "evropský dům" od Vladivostoku po Lisabon, ovšem po 24. únoru není žádné sblížení Ruska se Západem možné, vzájemné odcizení potrvá dlouho. Nevidí jinou alternativu v tomto světě než realizovat onen společný evropský dům, protože jinak brzy budou vládnout jen dvě mocnosti - USA a Čína.

Ještě k Putinovi: politická účelnost nesmí stát nad demokratickými institucemi. Nechce, aby jeho dcera musela žít v zemi, která své demokratické hodnoty stále více prohrává. Doufá, že Rusko nebude odsouzeno k životu podle Orwella. Ovšem část Rusů je pro větší finanční spravedlnost, ale (klidně i) bez svobody.

Sankce Západu jsou stále silnější, důsledky stále hmatatelnější, ale Putin je šťastlivec - může za ropu požadovat enormní ceny; importovat méně ropy je správné, ale když vzrostou ceny, vyjde to nastejno. Rusko dostává denně cca 900 miliónů eur z energetického exportu.

Německý Institut P. Ehrlicha (www.pei.de) informuje o přezkoumávání vakcín Comirnaty a Moderna, které mají být přizpůsobené omikronu, při Evropské lékové agentuře. U Comirnaty ještě není stanoveno, zda nová verze vakcíny bude proti jedné nebo více variantám a podvariantám, bivalentní Spikevax by měl být proti původnímu viru i omikronu. Odborníci se zaměří na ověřování kvality a účinnosti.

www.tv2.no: Nová varianta vakcíny Moderna zaměřená na původní virus i omikron má být k dispozici od srpna; byla testována cca na 850 osobách, kteří dostali předtím tři dávky (ve stručné zprávě není dostatečně vysvětleno; že by se nová verze vakcíny testovala jen u těch, kteří v minulosti již obdrželi 3 dávky původní očkovací látky, jakékoli firmy?).

Podle farma-společnosti je nová verze vakcíny o 75 % účinnější než předchozí vakcína (moje pozn.: zajímal by mě výpočet - nakolik neúčinná byla Moderna dříve či zda nyní se očekává účinnost přes 100 %, což by byl nesmysl).

www.theguardian.com: Okupantům Hadího ostrova zasadily ukrajinské jednotky významný úder. Na východě Donbasu extrémně těžká situace, Rusové zintenzivnili útoky.

Rusko "slaví" Den vzpomínek a smutku - 22. červen - vpád nacistů do SSSR. Ruské ministerstvo obrany odkazuje na dokumenty, podle nichž mělo Německo obvinit Sovětský svaz z útoků na kostely - k ospravedlnění invaze; nacisti připravili provokaci, aby diskreditovali náš stát, uvádí ruské ministerstvo (moje pozn.: připomíná mi to letošní přepadení Ukrajiny Ruskem, ale i to z r. 2014). 

V Rusku se chystá masová mobilizace, kremelský nábor lidí z chudých regionů k boji na Ukrajině. Podle západních zdrojů se také nadále spekuluje o tom, kdo by mohl nahradit Putina, zdá se ale, že neexistuje bezprostřední hrozba vůči pozici ruského prezidenta od elit nebo všeobecné populace.

Americký generální prokurátor se setkal s ukrajinským protějškem kvůli válečným zločinům (o něco dříve byla publikována zpráva o tom, jak se britští právníci zabývají stejnou problematikou).

Kreml uvedl, že dva Američané - dobrovolníci v bojích na Ukrajině a zajati - nespadají pod ženevské konvence a mohli by čelit trestu smrti. Kreml odmítl, že zná lokaci jejich zadržování. 

Turecko navštíví Rusko ohledně jednání o bezpečném koridoru v Č. moři pro transport ukrajinského obilí.

Lucemburský ministr zahraničí: Budeme bránit hodnoty, které brání Ukrajina; Putinovi říkáme, že Ukrajina patří do Evropy.

Estonsko si předvolalo ruského velvyslance: protestovalo proti "extrémně závažnému" narušení jeho vzdušného prostoru ruským vrtulníkem, který se pohyboval přes tento stát 18. června bez povolení.

www.wochenblick.at: virolog K. Stöhr, kteří přísluší k členům německé corona-rady, expertnímu orgánu spolkové vlády, požaduje, aby německému ministru zdravotnictví K. Lauterbachovi byla odejmuta aprobace - kvůli šíření nepravdivých tvrzení. K těm např. mělo patřit, když ministr zveřejnil, že covid-očkování je bez vedlejších účinků. "Lékař, který tohle řekne, by neměl mít žádnou aprobaci; u každého léku, u každé vakcíny existují vedlejší účinky." 

Stále více lidí vyhledává radu právníků - kvůli očkování a souvisejícím problémům, např. neočkované matky si stěžovaly na lockdown pro neočkované (v Rakousku) či pravidlo "2G" (jen pro očkované a uzdravené), kdy nemohly nakupovat věci pro dítě, měly odepřen vstup.

www.orf.at: Moskva provokativně přejmenovává náměstí před americkou ambasádou, a to podle separatistické doněcké lidové republiky; zveřejnila to městská správa, tento projekt také podpořil mluvčí Kremlu D. Peskov. Před výběrem nového názvu náměstí se navrhovala také alternativa "Obránci Donbasu" (moje pozn.: podle mne by se to mohlo chápat i jako "ukrajinští obránci Donbasu"). Cílem je naštvat Washington; USA separatistické republiky neuznávají, ale postup Moskvy znamená do budoucna nucení ke změně adresy ambasády.

www.svt.se: inflace, platy, státní rozpočet, ale i titulek - Ceny bydlení ve Švédsku klesají "na široké frontě", nejvíce v hlavním městě Stockholmu. Z analýzy vyplývá, že napříč státem klesly ceny domů o 1,6 % (v květnu), ceny bytů o 2,1 %. Ve Stockholmu poklesly ceny bytů o 3 %, ceny domů o 3,2 %. Během prvních týdnů června pokles cen bytů pokračuje - ve Stockholmu o 3,3 %, v Göteborgu o 3,9 %. 

Jsou ale rozdíly, např. na Stockholmu je patrné, že ceny nemovitostí klesají nejsilněji v nejdražších oblastech; patrně to souvisí s akciovým trhem - abyste byli schopni koupit dům, musíte mít ještě další kapitál. (Moje pozn.: možná na tom má podíl i to, že se někteří bohatí Rusové zbavují domů a bytů? Ale ti, kteří nejsou na sankčních seznamech, si možná nemovitosti na Západě naopak kupují?) 

Od konce dubna se ceny začaly snižovat - celkově spadly ve Stockholmu o 7 %. Ale podle odborníků "jsme stále nad úrovní před pandemií". Na začátku pandemie ceny také klesaly, pak zase rostly.

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: -1,71 přečteno 256×

11 Hodnotit článek 2

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Kdo nám bude vládnout

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse