Necenzurujeme.cz

Putinovy páté kolony

Jedna z nich vzniká v Bulharsku? Poslat seniora do čínského státního zařízení je rozsudek smrti. Každá další ruská krutost posiluje sympatie k NATO. Zájem Rusů o ukrajinské elektrárny.

www.bbc.com/news/world-asia-china-61268090: Poté, co Čína podrobila 26miliónový Šanghaj nekonečnému lockdownu (nyní se snad konečně asi 12 miliónů jeho občanů ocitlo v zóně "nízkého rizika"), zavedla drakonická opatření také v hlavním městě Pekingu. Jedině s negativním testem se smí vstoupit do veřejných prostor a od 5. května to má platit i pro veřejnou dopravu (moje pozn.: vypadá to, že kdo se nepodrobí, nenakoupí ani jídlo, Čína si takto "ověřuje" absolutní poslušnost občanů?). 

Není jasné, jak dlouho mají tato opatření - neustálé masové testování bezpříznakových lidí - platit. Každý, komu vyjde pozitivní test, musí do státního karanténního centra, vč. osob, jež jsou jen podezřelé z kontaktu. Zahraniční novináři vnímají rostoucí hněv mezi obyvatelstvem, resp. asi roste počet těch, jimž z nepřetržité úřední šikany "praskají nervy", takže se tu a tam ozve i křik na ulici. Někteří obyvatelé Pekingu se svěřují, že pokud jim úřady přemístí jejich 90letého rodiče do státního karanténního centra (přitom by se o něj někdy mohli starat doma), je to jako rozsudek smrti: na sociálních sítích defilují fotky, jak jsou v těchto zařízeních stovky lidí umístěny pohromadě, záchody jsou ucpané, celkově tu jsou nehygienické podmínky.

(Moje pozn.: Dnes zrána jsem si přečetla blog politologa M. Klímy na Echo24: vřele doporučuju - válka na Ukrajině paradoxně utnula mj. v ČR nesmyslné chování politiků kolem dozvuků covidu, příliv neočkovaných Ukrajinců počet nakažených nezvýšil, resp. nezvýšilo se riziko závažné nemocnosti; válka paradoxně utnula tipec farma-firmám, jejich denní přítomnost v médiích.)

www.theguardian.com: Příslušný úřad v UK přezkoumává informace o Rusy zajatém Britovi, který měl defilovat v ruské televizi - záběry ukazují zraněného muže, který by se měl jmenovat A. Hill, jak je dotazován ruskými silami. Fotka má pocházet z ruského ministerstva obrany. Britský úřad odsoudil využívání válečného zajatce k politickým účelům; fotka zachycuje muže, který zjevně nevypadá v dobré kondici (např. zranění hlavy); podle Britů se s válečnými zajatci má nakládat v souladu s mezinárodním humanitárním právem.

Další informace redakce, např. s fotkou, jak obyvatelé Charkova žijí kvůli útokům v metru. 

Agentura Reuters má více informací od Ukrajinců, že Rusové na jimi okupovaných územích kradou, mj. majitelé sil potvrzují, že se to týká také stovek tisíc tun obilí (moje pozn.: takto mizelo obilí z úrodné Ukrajiny ve 30. letech 20. stol. díky Stalinově "politice", která přinesla hladomor s milióny obětí). Ukrajinci se pokoušejí i ve stávající nebezpečné situaci (miny v polích) obdělávat pole.

www.berliner-zeitung.de: Tady je rozhovor s politoložkou Taťánou Stanovajovou, s níž jsem úplně ve všem nesouhlasila (nebo bych něco formulovala jinak) - Pokud chceš mír, musíš se smířit s Putinem (ano, Putin si zvykl, že stačí Západ trochu postrašit, a zase si může dělat, co se mu zachce - moje vsuvka); politoložka správně říká, že tu nejde jen o neutralitu Ukrajiny, ale spíše o její neutralizaci jako státu; konflikt je spíš konfrontací Ruska se Západem. Jedno je jasné: válka neskončí brzy, víme ale, že "ruské elity čekají na to, až se Západ rozpadne" (já bych upozornila, že "ruské elity" se v něčem velmi různí, resp. za elity bych označila např. univerzitní profesory, kteří si zachovali zdravý úsudek, nikoli potomky KGB či oligarchy). 

U článku je ale dobrá fotka zachycující ruského prezidenta (foto by ho asi nepotěšilo) - ukázka výstavy lotyšského umělce před ruským velvyslanectvím v Bukurešti.

www.orf.at: Ruské úřady vyslaly "nukleární specialisty" do ukrajinské jaderné elektrárny v Záporoží - 8 zástupců Rosenergoatom, který patří k ruskému státnímu koncernu Rosatom; vyžadují od vedení (zdejšího pracoviště) denní zprávy "k důvěrným otázkám" ve vztahu k provozu JE - píše se ve vysvětlení Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) s odvoláním na ukrajinské úřady. (Moje pozn.: tak takovéto události mě dost děsí, Kreml ani nemusí ukazovat mezikontinentální rakety, stačí když "ruský specialista" zavítá do některé JE; neznám bližší podmínky, ale myslím si, že válečný agresor v cizí zemi by se neměl volně pohybovat po provozu JE, na druhou stranu střelit do JE by pro ruská vojska "nebyl problém", takže se to asi z tohoto důvodu "nehrotí".)

Podle oficiálního sdělení S. Lavrova zhruba 1 milión lidí z  Ukrajiny "je v bezpečí v Rusku" (vyhnul se tvrzení ukrajinský úřadů, že mnozí z nich byli přesídleni proti své vůli), vč. 120 000 lidí z Doněcka a Luhanska (takže "osvobodit" většina patrně nechtěla - moje vsuvka). 

Mluvčí amerického ministerstva obrany J. Kirby v neobvykle emocionálním vyjádření: Je to nejchladnokrevnější brutalita, rozsah Putinovy brutality jsme neposoudili správně... (Cokoliv Putin považuje za "ruské zájmy", prosazuje tím nejbrutálnějším způsobem.)

V Bulharsku ex-generál, bývalý premiér a ministr obrany J. Janev oznámil, že zakládá novou nacionalistickou stranu; kritizuje bulharskou vládu. Ve Wikipedii lze nalézt pojem "pátá kolona": skupina lidí, většinou minoritní, která zevnitř narušuje fungování celku (politiku, směřování státu apod.), obvykle jde o narušování ve prospěch jiné, vnější nepřátelské skupiny.

www.en.wikipedia.org/wiki/Bulgaria: Nejsem znalec postkomunistického vývoje v 7miliónovém Bulharsku, ale stačí nahlédnout do těchto podkladů - dlouhodoběji se projevuje "polokonsolidovaná" demokracie, korupce, vysoká míra organizovaného zločinu, nízká životní úroveň, omezování svobody tisku; v r. 2018 jen 15 % Bulharů považovalo volby za spravedlivé. Co učinil uvedený armádní generál pro zlepšení života Bulharů v minulosti? Dnes vystupuje proti přítomnosti NATO v této zemi - opět naivní představa, že tím vyřeší konfrontaci Putina se Západem?

www.orf.at/live/5167-selenskyj-schwierige-lage-in-charkiw: Těžká situace v Charkově, v noci byly slyšet divoké exploze, ruská armáda pokračovala v ofenzívě na východu i jihu s nezmenšenou intenzitou. Navzdory pokračujícím útokům na druhé největší město ukrajinské síly mluví o svém "taktickém úspěchu", byť je situace závažná (Rusku útoky nepřinesly úspěch). 

V blízkosti města Izjum v regionu Charkov Rusko shromažďuje svá vojska, na více místech pokusy postoupit, útoky ale byly odvráceny. V oblasti Dnipropetrovsk ostřelování, v Luhansku a Doněcku 14 útoků odvráceno, ukrajinské síly měly zničit desítky tanků, dronů, dělostřeleckých systémů, versus podobné tvrdí i ruské zdroje (téměř 900 cílů v noci ostřelováno).

Rusko chce rozšířit obchod s Čínou - podle ruského ministerstva zahraničí: do r. 2024 by měl obchodní objem (zboží, suroviny) dosáhnout 200 mld USD.

Nejistota v Azovstalu: podle ruských údajů v bunkrech ocelárny kolem 2500 ukrajinských bojovníků a zahraničních vojáků, podle ukrajinských především 1000 civilistů vč. dětí. Kyjev a Moskva měly za pomoci generálního tajemníka OSN A. Guterrese jednat o humanitárním koridoru pro evakuaci civilistů (ale posledním "výstupem" se stal ruský útok na Kyjev v době, kdy zde pobýval Guterres - moje pozn. ohledně "spolehlivosti" příslibů z Ruska). V ruské televizi zřejmě proběhla zpráva, že z Azovstalu "odešla tříčlenná rodina" (to je obtížně vysvětlitelné, proč by se dala šance na evakuaci pouze jedné rodině?).

Ministři zahraničí Francie a Německa se vyslovili pro větší podporu Moldavska, kde se prozápadní prezidentka po nedávných explozích v separatistickém Podněstří obává eskalace napětí v zemi (moldavská vláda delší dobu poukazuje na napjaté vztahy mezi ní a Ruskem).

www.svt.se: Podpora pro členství Švédska v NATO roste - každý druhý Švéd si ho přeje. Z posledního šetření vyplývá, že 54 % Švédů je pro členství v NATO (jen 24 % je proti). Dokonce i mezi voliči strany, jež si členství nepřeje, přibývá těch, kteří jsou pro. 

www.srf.ch: Ve Švýcarsku se stále více diskutuje, jakou roli by ve válce měla tato země zaujmout, Švýcarsko např. blokovalo nákup zbraní Německem v tomto státu, na druhou stranu se zástupci švýcarského parlamentu vypravili do Kyjeva.

V diskusích se ozývá kritika: Dodáváme válečný materiál a munici např. do Saúdské Arábie, která za víkend popraví 85 lidí nebo bombarduje civilní obyvatelstvo v Jemenu, ale munici k obraně civilního obyvatelstva na Ukrajině odepřeme "z důvodu neutrality" - to není neutrální, ale zbabělé a pokrytecké. 

Na webu SRF mě trefil do očí titulek Omikron jako nástroj moci (týká se čínského způsobu potlačování práv občanů pod záminkou "řešení infekce"), Putinova milenka a masturbující strýc (někoho prý každý den budil hlučný projev této činnosti).

Investigativci zřejmě zkoušeli ověřit, zda ve Švýcarsku ještě žije bývalá ruská sportovkyně A. Kabajeva (38), která by měla být Putinovou milenkou - šíří se to na blogu věnovaném celebritám; místo textu jsem ale jen zaslechla nekvalitní krátký zvukový záznam "Milostné pozdravy z Lugana", z něhož jsem nezmoudřela. Zato jsem nedávno ocenila ve francouzském dokumentu (ČT) o V. Zelenském jeho hereckou scénku, v níž si v minulosti (po anexi Krymu) zahrál Putinovu milenku: jeho herecký kolega v roli Putina přijde pozdě a partnerka mu to vytkne (Jak to že jdeš pozdě, Vládíčku), on namítá, že musel řešit Krym, ovšem milenka se naštve: Máš mě za blbou? Sleduju ruské zprávy a podle nich na Krymu není žádné ruské vojsko! 

Kdyby už za nic jiného, ale za tento vtípek mnoho Ukrajinců Zelenského miluje, zato Putin si do notýsku zřejmě připsal minusové znaménko.

 

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: -4,44 přečteno 362×

13 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Putinovy páté kolony

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)
garik:
V článku je plno nesmyslů , jen používá ukrajinské výmysly . Hladomor na Ukrajině nebylo dílo Stalina , hladomor byl v té době i v Povolží , Polsku , …

V interní diskusi je 1 příspěvků | poslední příspěvek 1. 5. 2022 7:54 || Diskutovat

Facebook diskuse