Necenzurujeme.cz

Jak jsme na tom s kryty?

Švýcarsko ochrání všechny občany, ČR jen pár. Speciální útvar pátrá po těch, kdo platí Putinovu válku. Švédsko a Finsko se přimykají k USA.

Např. www.ceskenoviny.cz: Premiér P. Fiala - Česko má asi 6000 krytů, tj. zhruba pro čtvrt miliónu obyvatel, dalšími místy možného úkrytu občanů při válečném riziku by bylo např. metro, Strahovský tunel, některé budovy. Některé české zdroje poukazují na to, že v 90. letech jsme si mysleli, že už nepotřebujeme kryty a bunkry; ty se budovaly v 50. a 60. letech, ale jejich údržba je nákladná. 

Za Prahu bohužel mohu potvrdit, že pokud některý obytný dům měl vlastní kryt, pak se po listopadu 1989 ukázalo, že je stejně nefunkční, zdevastovaný a noví majitelé domu ho buď nechali ladem nebo ho "tiše" přeměnili na prostoru pro živnostenské účely (za mlčení úřadů?).

Na tuto problematiku mě včera upozornila švýcarská televize www.srf.ch (schutzraemen, jodtabletten): Po opakovaných hrozbách Ruska (potenciální riziko jaderné války) jsou nervózní i švýcarští občané; vláda tedy zveřejnila, že Švýcarsko má pro svou 9miliónovou populaci kolem 365 000 soukromých i veřejných ochranných prostor, což kryje přes 100 % obyvatelstva. Televize ukazuje na fotce vnitřek obytného domu - vedle bytu udržovaný protiletecký kryt. 

Redakce uvádí, že obce a kantony mají přesná pravidla; vedle toho, že každý občan by měl mít doma zásoby základních potřeb a vodu aspoň na týden, by se obce a kantony mj. postaraly o varování sirénami, rádiem a také o dodávky nezbytných životních potřeb vč. jodových tablet (jež by měly pomoci ochránit štítnou žlázu při jaderném incidentu). I v současnosti jsou připraveny jodové tablety zejména v obcích, kde se nacházejí jaderné elektrárny v okruhu do 50 km; od 50 km dál je to úkolem kantonů.

Švýcarsko očekává 20 000 uprchlíků z Ukrajiny; podle aktuálních dat činí jejich celkový počet přes 1,2 miliónu. 

Ve Švýcarsku se stále demonstruje proti válce na Ukrajině. Spolková vláda s příslušnými institucemi a firmami přijala opatření pro zajištění plynu mimo Rusko vč. zajištění větších kapacit pro zásoby, kapacit terminálů a zkapalněného plynu. Švýcarsko nemá dohodu o vzájemné výpomoci při distribuci plynu v nouzové situaci, jež se uplatňuje EU u svých států. 

Švýcarsko si osvojilo další okruh sankcí EU, zejména zákaz exportu strategického zboží a služeb - vojenské technologie, ropný sektor, letectví vč. zákazu služeb jako opravy či pojištění. Země se rovněž připojila k EU, pokud jde o transakce s ruskou centrální bankou (dluhopisy, půjčky) a vyloučení více ruských bank ze systému SWIFT. Švýcarsko zmrazuje majetek dalších osob z okolí ruského prezidenta V. Putina. 

Švýcarsko a Německo podporují příměří mezi Ruskem a Ukrajinou. Situace je ale nepředvídatelná - www.20min.ch.

Rakouská televize www.orf.at: Putin v telefonátu s německým kancléřem O. Scholzem potvrdil, že na konci týdne má proběhnout další kolo vyjednávání, ale on sám nechce mluvit ani s ukrajinským prezidentem V. Zelenským, ani s americkým prezidentem J. Bidenem. Ukrajinská strana by preferovala mezinárodního prostředníka pro vyjednávání, Rusku nedůvěřuje. 

Na úrovni EU vzniká speciální útvar, který by měl vypátrat majetek ruských a běloruských oligarchů, kteří financují válku na Ukrajině, měli by být vypátráni také ti, kteří jsou v EU aktivní nelegálně. Např. francouzský ministr spravedlnosti podporuje opatření, aby tito jedinci už neměli možnost "se skrýt". 

Evropský komisař pro oblast justice: sbírají se důkazy o dění na Ukrajině (videa, výpovědi svědků aj.) pro Mezinárodní trestní soud.

www.srf.ch: Rusko zablokovalo v zemi přístup k Facebooku a Twitteru, ještě přísněji omezuje možnost vyjadřovat názor; v reakci v Rusku přerušily svou činnost BBC, CNN a Bloomberg. Jihokorejská firma Samsung (elektronika) zastavila dodávky produktů do Ruska.

www.swissinfo.ch (článek z r. 2009, "bunker-land"): Žádná země nemá tolik bunkrů jako Švýcarsko, v nouzi najdou ochranné prostory všichni Švýcaři, celosvětově jde o unikátní případ. Podle jednoho ze zákonů každý občan musí mít v místě bydliště dosažitelné ochranné místo (proti leteckým útokům apod.). Musí se na tom podílet i vlastníci domů, proto většina obytných domů, jež vznikaly od 60. let, má ochranné prostory.

V r. 2008 pokrývaly švýcarské ochranné prostory 114 % obyvatelstva. Švédsko mělo pokrytí 81 % obyvatelstva, Finsko 70 %, v Rakousku mělo jen 30 % obyvatel ochranné prostory (a např. bez zajištění větrání). Izrael měl ochrannými prostorami pokryty dvě třetiny populace. (Mezi těmito zeměmi a ČR je tedy velký rozdíl - moje pozn.)

Švédská televize www.svt.se: Video s vystoupením ukrajinského prezidenta V. Zelenského; cenzura v Rusku; ruský útok na ukrajinskou jadernou elektrárnu; Mělo by se Švédsko bát? (video); Sešli se finský a americký prezident - dialog o ruské agresi a ohrožení Evropy; připojuje se i švédská premiérka, situace vyžaduje hlubší spolupráci.

Televize cituje J. Bidena: Putin chce obnovit Sovětský svaz. Putin varuje sousední země: neeskalujte situaci (moje pozn.: dlouhodobě se Putin přesvědčoval o ústupcích Západu, jakmile se jen "zamračil", nyní se možná začíná divit, že hrozby nezabírají tak, jak byl zvyklý). Švédský analytik H. von Essen: Putina sankce nezastaví, jedním z jeho cílů je narušit bezpečnost Evropy. 

Televize nedávno ukázala občanům fotku ponorky vyčuhující z moře jak hřbet žraloka - jedna z hrozeb mj. pro Skandinávii. 

www.orf.at a www.berliner-zeitung.de (russische wissenschaftler): Téměř 7000 ruských vědců a akademiků vč. vědeckých žurnalistů napsalo Putinovi otevřený dopis, přestože jim hrozí tvrdé postihy - Jako darebácký stát není Rusko místem pro vědu, základem vědy jsou humanistické hodnoty; v dopise označují Rusko jako vojenského agresora a odmítají jeho invazi na Ukrajině. Berliner Zeitung ukazuje některé význačné ruské nositele Nobelovy ceny za jejich přínos v oblasti vědy. Proti ruské invazi na Ukrajinu vystoupily ve světě i další skupiny mj. vědců. 

 

 

Štítky článku: válka

prestiž 1: 5,31 přečteno 250×

2 Hodnotit článek 0

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Jak jsme na tom s kryty?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse