Necenzurujeme.cz

Švýcaři sáhnou na Putina

Spolkový prezident oznámil, že Švýcarsko přebírá sankce EU: zablokuje se majetek Rusů. Evropské nebe se Rusům uzavře. Putin ztrácí i čestnou funkci v judistické organizaci.

Švýcarská televize www.srf.ch právě odvysílala vystoupení spolkového prezidenta I. Cassise (původně lékař a muž vzbuzující úctu): Švýcarsko po dnešní mimořádné schůzi spolkové vlády, kdy se znovu přezkoumala neutralita země, přebírá sankce EU z 23. a 25. února. Majetek osob a podniků na sankčním seznamu bude okamžitě zablokován. Také finanční sankce týkající se V. Putina, ministra zahraničí S. Lavrova a premiéra M. Mišustina budou neprodleně provedeny. 

Švýcarsko potvrzuje svou solidaritu s Ukrajinou a jejími občany. Pro uprchlíky připravilo humanitární pomoc. "Hrát do rukou agresora není neutrální," uvedl I. Cassis. Švýcarsko poukázalo na stupňující se ruskou agresi, která mj. míří i proti civilnímu obyvatelstvu.

Také Švýcarsko připravuje uzavření vzdušného prostoru vč. soukromých letadel ruských oligarchů. Informovalo o tom více švýcarských médií (např. www.zueriost.ch): švýcarská letecká společnost Swiss již anulovala let do Moskvy, podobně Lufthansa. Podle zahraničních médií se tak uzavře "evropské nebe" Rusům od Islandu až po Řecko a Kypr, vč. zemí mimo EU. (Moskva přistoupila ke stejné reakci.)

www.nzz.ch má titulek Ani Putin nepřevrátí jadernou rovnováhu teroru (článek zatím jen pro předplatitele).

Ve švédské televizi www.svt.se vystoupila ministryně pro zahraniční obchod: ačkoli se to i švédských firem dotkne negativně, je nutné se připojit k sankcím; Švédsko má v Rusku asi 400 firem (IKEA, AB Volvo aj.) - ty přechodně zastaví veškerou produkci a prodej v Rusku. Švédský export do Ruska je větší než import; přes veškeré potíže, jež to způsobí i Śvédsku, "Rusko nadále není naším obchodním partnerem".

Investoři, obchod, kultura, sport - všude se ozývají reakce solidarity s Ukrajinou napadenou Ruskem. Neue Zürcher Zeitung např. informuje, jak se curyšská budova Opery zahalila do barev Ukrajiny, vyskytla se diskuse kolem ruské operní pěvkyně A. Netrebko s rusko-rakouským občanstvím, která měla v Curychu vystoupit v březnu. Po celém světě se ruší sportovní zápasy - hokej, fotbal, šachy a mj. judo, oblíbené p. Putinem. 

Švýcarská televize SRF uvedla, že mezinárodní federace pro judo v reakci na ruskou invazi pozastavila Putinovi čestné předsednictví; šéf Kremlu je nositelem "černého pásu"; Rusové tu mají velký vliv, předseda je prý Putinův přítel. 

Pro Rusko ale budou největším fiaskem přímé finanční dopady na ruské firmy či ruské hospodářství. Např. švýcarská televize SRF informuje, že norský penzijní fond prodává ruský podíl, resp. stáhne z Ruska investice; podle norské vlády by měly tyto cenné papíry mít hodnotu 2,8 mld eur - má jít o investice do 47 ruských podniků. Norský penzijní fond s cca 1,3 mld eur patří k největším na světě; stažením fondu z Ruska se tak Norsko (nečlen EU) připojí k západním sankcím. 

Podobně informuje švédská televize SVT: švédská penzijní agentura se rozhodla zastavit možnost nákupů pro ruské fondy na trhu prémiových penzijních fondů (odkloní to investice do Ruska). Chce tak chránit důchody střadatelů. 

V Rusku končí na tlak Londýna také velký zahraniční investor, britský koncern BP - prodává svůj podíl v ruském ropném koncernu Rosněfť. Západní sankce vůči Rusku tak nabírají další dimenzi.

Rakouská redakce www.kleinezeitung.at dnes nedočkavě čekala (ještě před vystoupením švýcarského prezidenta Cassise), zda se Švýcarsko přece jen plně připojí k sankcím EU. Švýcarsko je zvlášť důležitým finančním místem pro Rusko, měl by tu být majetek na kontech Rusů v hodnotě až 15 mld CHF (14,5 mld eur) a každý rok by měly do Švýcarska téct další miliardy. Žijí tu také ruští oligarchové, např. G. Timčenko. 

www.kurier.at: Jak EU vrazila klín mezi Putina a oligarchy. Někteří ruští oligarchové se od šéfa Kremlu odvracejí, protože kvůli němu se nyní už tak snadno nedostanou ke svým bankovním účtům vč. omezené svobody cestování.

Rakouská televize www.orf.at informuje o uzavření evropského nebe pro ruská letadla vč. neunijních zemí, výjimkou jsou jen humanitární účely. Dotýká se také rakouské bankovní skupiny Raiffeisen Bank International, která operuje např. i v Rusku, Bělorusku a na Ukrajině - banka prý věří, že má dobrou pozici, že k ní mají i ruští klienti důvěru...

Kleinezeitung má i článek, že v Rakousku je nyní zvýšená poptávka po jódových tabletách (jodid draselný), patrně v reakci na Putinovy pohrůžky jadernými zbraněmi. Tyto tablety se ale smějí užívat jen na výslovnou výzvu zdravotních úřadů. Po jaderné události představují ochranu před ukládáním radioaktivního jódu ve štítné žláze a mohou snížit riziko rakoviny, uvádí článek. 

Jód je důležitý pro fungování štítné žlázy, kde se usazuje, nachází se i v potravinách (brokolice, špenát, zelí, kefír aj.). Při jaderném výbuchu či havárii se uvolňuje radioaktivní forma jódu, může dojít k vnitřní kontaminaci organismu; ochranou před radioaktivním jódem jsou (prý) vysoké dávky jodidu draselného; štítná žláza se tak nasytí neradioaktivním jódem z 85 % i více. Pro ev. jadernou havárii jsou v ČR vybaveni jodidem draselným lidé žijící u jaderných elektráren Dukovany a Temelín; preventivní užití nemá ochranný efekt, tablety lze koupit v lékárnách - uvádí www.czblog.cz/jodove-tablety-ochrana-pred-radioaktivitou

Mám pocit, že i ve starověku či středověku se pro případ vyjednávání mezi soupeřícími stranami přerušila bitva, zvolil se aspoň po dobu jednání klid zbraní. Rusko tak při vyjednávání s Ukrajinou neučinilo. Pouze dál vyhrožuje a ohrožuje, nyní už celý svět, nikoli jen Ukrajinu. Generální ředitelka FIDE, bývalá lotyšská ministryně pro hospodářství a finance odsoudila "brutální ruskou invazi" a podpořila přesunutí všech aktivit z Ruska - šachová olympiáda v Rusku nebude. 

 

 

 

 

 

Štítky článku: válka

prestiž 1: 4,62 přečteno 285×

3 Hodnotit článek 0

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Švýcaři sáhnou na Putina

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse