Necenzurujeme.cz

Sankce neutrálního Švýcarska?

Jak moc chce a může Švýcarsko pomoct Ruskem napadené Ukrajině a spolupracovat na eliminaci velkého rizika pro celou Evropu?

Zájemcům nabízím informační zdroje v němčině či angličtině: dnes se ke krizi na Ukrajině vyjádřil švýcarský prezident I. Cassis a po jeho vystoupení si mohli novináři doplnit informace na tiskové konferenci se spolkovými odborníky. 

Švýcarsko je v některých směrech klíčovým státem, který by mohl Putina a jeho věrné s výrazným vlivem na současné dění na Ukrajině zasáhnout ještě tvrdším způsobem: např. www.swissinfo.ch uvádí, že kolem 80 % ruských obchodů s komoditami jde přes Švýcarsko; jsou tu ruské banky, Švýcarsko je také největší či jeden z největších příjemců ruských soukromých peněžních prostředků: mezi 5 mld USD - 10 mld USD (až 9,6 mld CHF) ruských soukromých peněžních toků každoročně proudí do tohoto státu.

Se včerejším vyjádřením zástupce spolkové vlády ohledně sankcí proti Rusku příliš mnoho lidí nebylo spokojeno: v ulicích začaly probíhat masivní protesty občanů proti Rusku, média a mnozí vrcholní politici z různých stran silně tlačili na vládu, aby se rozhoupala k zásadnějším opatřením.

Dnes odpoledne tedy vystoupil I. Cassis, který navázal na předchozí vyjádření vlády: Neutralita (Švýcarska) neznamená lhostejnost, vojenská agrese Ruska vůči Ukrajině je zásadním porušením mezinárodního práva, Švýcarsko vyzývá Rusko, aby tuto agresi okamžitě ukončilo - tak jak to zaznělo např. z USA, UK a EU.

Včera Unií vyhlášené sankce vůči Rusku budou ve Švýcarsku zahrnuty do opatření proti možnosti obcházet tyto sankce přes švýcarský stát; oproti r. 2014 (sankce proti Rusku po anexi Krymu, kdy Švýcarsko rovněž podpořilo sankce EU tím, že bránilo jejich obcházení) by nyní zpřísněná pravidla měla znamenat další ztížení obcházení sankcí.

V zásadě bude Švýcarsko akceptovat seznam osob zahrnutých unií do sankcí (patří k nim 336 členů ruského parlamentu) a budou zesílena individuální opatření. S ohledem na svou neutralitu (která by podle vlády i odborníků měla např. napomáhat dialogu stran v konfliktu) Švýcarsko nevolí vlastní opatření, jen zpřísňuje pravidla pro zamezení obcházení sankcí EU (sankce USA nepřebírá); vláda se tedy přihlásila k sankcím EU a vzdala se vytvoření vlastních.

www.theswitzerlandtimes.com (zde se např. bezpečnostní poradce obává bezprostředního kyber-útoku ve Švýcarsku), www.20min.ch/story/bundespraesident-cassis-aeussert-sich-zur-lage-in-der-ukraine-427728101906 (online vystoupení představitele Švýcarska, následně dialog novinářů s odborníky), dále švýcarská televize www.srf.ch, www.luzernerzeitung.ch nebo www.nzz.ch.

Diváci, posluchači či čtenáři mohli vedle sdělení představitelů švýcarského státu zároveň sledovat neradostný, gradující vývoj na Ukrajině (např. prezident Ukrajiny se obává o svůj život).

Osobně si musím počkat na analýzu nezávislých odborníků: zda Švýcarsko po právní stránce jako neutrální stát mohlo zvolit proti Rusku více opatření než jen promýšlet ztížení obcházení sankcí EU prostřednictvím Švýcarska. Z prvních reakcí novinářů z různých zemí bylo patrno zklamání, jež by bylo možno vyjádřit "aby se vlk nažral, ale koza zůstala celá". Ovšem jsem v této oblasti laik, takže si musím počkat na vyjádření např. nezávislých odborníků pro finance, banky apod. (na tiskové konferenci vystupovali "spolkoví odborníci", patrně poradci vlády). 

www.news.yahoo.com (swiss measures russia).

Švýcarská vláda tedy přebírá sankce EU a zpřísní pravidla pro jejich obcházení; ještě se má vyjasnit tzv. dual-use-gütern (zboží dvojího užití?); v oblasti bankovnictví "žádné nové peníze od osob ze seznamu jedinců pod sankcemi", již vložené prostředky "zůstávají", ale zřejmě nejsou zmrazené (média se zmiňují, že Švýcarsko je v něčem méně tvrdé než země EU), ale vládní odborníci tvrdili, že v účinnosti opatření nebude rozdíl. "Individuální opatření budou zesílena, zvláště ve finančním sektoru." Vedle finančních sankcí půjde zřejmě i o zákaz v oblasti cestování. 

Vláda dnes jednala na mimořádné schůzi od 11 hod. a oficiální stanovisko zaznělo až někdy po 16. hodině; z většiny vyjádření napříč politickými stranami ale vyplývá absolutní odmítnutí ruské agrese, v pozadí pak jsou mj. právní otázky kolem neutrálního státu (co smí či nesmí činit při vojenských konfliktech) a možná i záměrné ponechání pootevřených dveří pro ev. nový dialog o urovnání konfliktu Přikláním se k odborníkům, jeden z nich vystupoval včera na ČT24 v Interview, kteří říkají, že Putin je nemocný z moci, s ním se už jednat nedá, ale mohlo by se možná jednat s jinými v Rusku vlivnými jedinci, kteří si snad uvědomí, že spadnou do Putinovy pasti společně s Ukrajinou - se svými rodinami a majetky.

Média samozřejmě kalkulovala: pokud jde do Švýcarska či přes tento stát tak velký peněžní tok či objemné obchodování spojených s Ruskem, nabízejí se k úvaze ještě tvrdší zásahy proti Rusům, jejich bankám či firmám. (Na tiskové konferenci se přitom nevyloučilo, že švýcarské firmy mohou být ještě tvrdší než stát.)

O den dříve se na SRF.ch vyjádřila univerzitní profesorka, odbornice na neutralitu státu: Švýcarsko může převzít sankce OSN (tady ale má Rusko právo veta), může uvalit zákaz cestování nebo vykázat diplomaty. Pokud jde o represe: kdyby Švýcarsko porušilo platnou smlouvu, bylo by to proti mezinárodnímu právu, ale kdyby se tak stalo jako reakce na porušení mezinárodního práva (Ruskem), bylo by to i z hlediska mezinárodního práva přípustné, k tomu by příslušela konfiskace majetku nebo zmrazení účtů. 

Odborníci, kteří zkoušeli uhodnout, jakou cestu stát zvolí, spíše vsázeli na to, že spolková vláda podobně jako v r. 2014 bude bránit obcházení sankcí EU, ale vlastní sankce nezvolí. Např. sociální demokracie či Zelení vyzývají vládu k tvrdším krokům.

Ve vztahu k Rusku švýcarský export podle SRF představuje 6 mld a import kolem 3 mld CHF. Ze Švýcarska ovšem proudí do Ruska hodně peněz vč. investic. Jako velmi účinné se jeví obchodní embargo, i když celý svět bude dotčen rostoucími cenami plynu a ropy. 

Švýcarsko právě soudně řeší kauzu své 2. největší banky podezřelé z nežádoucího (ne)jednání vůči subjektům spojeným s trestnou činností (Credit Suisse), žalobce navrhl nejvyšší pokutu, již umožňuje zákon. 

Tak jako některá česká, i zahraniční média propírají některé ruské oligarchy, kteří nechávají doma své občany v chudobě a bez svobody, ale sami se svými rodinami si užívají luxusní život mj. ve Švýcarsku. Např. "přítel" či "Putinův pokladník" G. Timočenko, který podle časopisu Forbes vlastní majetek v hodnotě 20 mld USD, v Ženevě vlastní vilu v hodnotě 18 mil. CHF, ale nyní zřejmě nesmí do UK (má rusko-finské občanství, jeho dcera žije v Kolíne n. R.) - je to ukázka "Putinových přátel", kteří si jistě nepřejí, aby je Západ vyhostil zpět do Ruska. 

www.worldradio.ch/news/bitesize-news/geneva-based-oligarch-under-sanctions (jeden z ruských oligarchů pod sankcemi).

Celkově lze usuzovat, že oficiální vyjádření prezidenta Švýcarska, byť dobře formulované a silně vcítivé do života Ukrajinců, nesmlouvavé vůči Putinovi, přece jen vyznívá slaběji vedle silného tlaku různých politických subjektů z národní i kantonální úrovně vč. médií (jež jinak informují značně zdrženlivě, neutrálně). Tragické je, že účinnost i ještě tvrdšího postupu celé západní civilizace bude mít určitou prodlevu, mezitím na Ukrajině trpí občané. Nyní je v ulicích Švýcarska podpořili Ukrajinci, kteří odešli do tohoto státu už v minulosti. Bohužel, nedemokrat či sociopat - jak se vyjádřil včera historik na ČT24 - bývá zpravidla o krok napřed než ti slušní.

 

 

 

 

 

Štítky článku: válka

prestiž 1: 5,16 přečteno 387×

5 Hodnotit článek 2

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Sankce neutrálního Švýcarska?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse