Necenzurujeme.cz

Rakouské "očko" nejisté?

Možná ještě před pokutováním neočkovaných se povinnost pozastaví, spekulují média. Poradí si EU bez Putinova plynu?

Rakouská média nacházejí stále více politiků, kteří podporují či zvažují možnost postavit povinnou covid-vakcinaci od 18 let mimo platnost nebo zákon přinejmenším přechodně pozastavit. 

www.oe24.at/coronavirus/impfpflicht-faellt-vor-dem-15-maerz/510896442 nebo www.kleinezeitung.at/international/corona/6099830: Povinné očkování "se viklá"; ministr zahraničí A. Schallenberg (ÖVP) předvídá, že v Rakousku budou letní dovolené bez větších covid-starostí. Všichni doufáme v brzký zánik covid-opatření. Potvrdil, že i povinné očkování by se mohlo postavit mimo platnost, když nebude nezbytné. 

Vláda na jednu stranu odkládá rozhodnutí, na druhou stranu jsou známky, že by se vymáhání povinné vakcinace od poloviny března formou pokut mohlo pozastavit. Média dokumentují postoje vrcholných politiků z různých spolkových zemí, kteří podpořili možnost očkování pozastavit. Ovšem musela by to doporučit komise pro průběžné hodnocení vývoje situace, jejíž členové konkrétně ještě nebyli ustaveni, ale činnosti se tento orgán má ujmout v nejbližší době. 

Z úředních dat je zjevné, že omikron nezpůsobuje žádné významnější zdravotní škody: za den sice bylo zachyceno přes 21 000 pozitivních osob, ale na JIPkách je dlouhodobě méně než 200 covid-pacientů (z 9miliónové populace). www.kurier.at dodává, že podle poznatků kdo se nakazil omikronovou subvariantou BA.1, nakazí se její další sublinií BA.2 jen výjimečně.

Ač se blíží březen, v němž by mělo dojít k pokutování neočkovaných (vč. očkovaných, kteří neuposlechnou pobídku k další dávce), z dat ministerstva zdravotnictví vyplývá pokles zájmu o vakcinaci: www.info.gesundheitsministerium.gv.at: 69,8 % z celé populace má platné potvrzení o očkování, ale v posledních týdnech klesá zájem, např. o 41 % z týdne na týden (za den bylo aplikováno zhruba jen 7700 dávek); 21. února chtělo první dávku jen 500 lidí, pro 2. dávku si přišlo 1600 osob, pro třetí necelých 3500.

www.oesterreich.orf.at/stories/3144227: Podle Statistik Austria 22 % lidí nemá plné očkování nebo nemají potvrzení o uzdravení z infekce. Vedle 69 % plně očkovaných je 9 % uzdravených s potvrzením. K začátku února je očkováno 18 % dětí 5-9 let, 9 % je uzdraveno; věk 10-14 let 42 % očkováno a kolem 20 % uzdraveno; 20-24 let 73 % očkováno a 11 % uzdraveno. Nejvíce očkován je věk 75-84 let: přes 87 % je očkováno nebo se očkovali, ale covid-19 také prodělali; jen jako uzdravení jsou registrována jen 2 %.

Např. OSVČ (s rozdíly mezi profesemi) jsou z 83 % očkovány nebo mají kombinaci uzdravení a očkování. Pracovníci veřejné správy vč. finančních a pojišťovenských institucí jsou očkováni z 82 %, u hospodářských profesí je to 68 % - 70 %, nejméně očkovány jsou osoby bez rakouské státní příslušnosti (55 %).

O rakouském (neochotném) způsobu "uvolňování" covid-opatření jsem informovala nedávno, takže jen krátce: ode dneška by se i neočkovaní měli dostat mj. do restaurací, ovšem musejí mít test. Za "den svobody" je nazýván 5. březen, kdy nemá být vstup nikam omezován, otevře se noční gastro a bude se smět konzumovat i na akcích. Ovšem Vídeň dál vymáhá tzv. 2G (jen očkovaní a uzdravení) v gastro a ve vnitřních sportovištích, PCR test platí jen 48 hod. Na rozdíl od ČR, kde by uzdravená osoba měla testovat už po 30 dnech (kdyby to potřebovala), v Rakousku se uzdravený (např. personál zdravotnických a sociálních zařízení) testuje až po 2 měsících od nemoci. 

Ke konci března se plánuje testování primárně spíše jen příznakových osob, vývoj šíření nákazy lze totiž monitorovat i podle rozboru odpadních vod. Roušky ve školách při sezení byly zrušeny, od 28. února se nebudou vždy posílat žáci jako kontaktní osoby do karantény, když ve třídě bude více pozitivních případů (podle situace rozhodne místní zdravotní úřad). Ovšem učitelé a rodiče si stěžují na nová školní pravidla ve Vídni: podle nich by ve třídě s více pozitivními jedinci měli zůstat v prezenční výuce očkovaní a uzdravení, ostatní by šli do karantény, pedagogové ale namítají, že nemohou současně učit ve třídě a ještě i online, že by se třída neměla rozdělovat. 

Od 5. března budou očkovaní a uzdravení učitelé učit bez roušky, ministerstvo školství uvádí, že 85 % školského personálu je očkováno. (Jak patrno, přetrvává diskriminace tzv. neočkovaných; očkovaní mohou stejně jako neočkovaní nákazu přenášet.)

www.heute.at informuje o rozhodnutí dvou švýcarských soudů, podle něhož má matka nechat očkovat syna proti některým dětským nemocem; dítě je ve společné péči, otec si očkování přeje; soudy dávají rodičům čas, aby se spolu dohodli, nyní po delší době došlo k rozhodnutí, že pokud matka syna očkovat nenechá, pak zaplatí pokutu 10 000 CHF (přes 9000 eur), ve Švýcarsku se očkování nevynucuje násilím.

Redakce se zeptala rakouských čtenářů: dali byste očkovat své dítě proti covid-19? Ne uvedlo 77,6 %, ano 7,9 %.

Ač to s výše uvedeným tématem nesouvisí, ale je to i pro Čechy důležité, zmíním se o možnostech nahradit ruský zemní plyn dodávkami od jiných zemí.

www.rt.com/business/549884-norwegian-gas-europe-energy-crisis (20.2.): Může norský zemní plyn vyřešit evropskou energetickou krizi? Norsko nemůže vykrýt veškerý výpadek ruského plynu. Šéf příslušné norské firmy říká, že budou do Evropy dodávat plyn maximálně, jak to půjde. V realitě by šlo o necelou polovinu plynu, který Evropa potřebuje. 

Podle Eurostatu EU importovala 46,8 % svého zemního plynu od Ruska v první polovině loňského roku, norský plyn představoval přes 20 % během téhož období. Podle dalšího zdroje Norsko exportovalo přes 2,9 mld m3 do EU koncem loňského roku. 

Do Evropy ale poslední měsíc šlo také 75 % amerického zkapalněného plynu, tento měsíc zatím polovina amerického plynu. Další možnost dodávek se týká Kataru, Austrálie nebo Ázerbájdžánu, uvádí zdroj. 

 

 

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 9,76 přečteno 250×

0 Hodnotit článek 3

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Rakouské "očko" nejisté?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse