Necenzurujeme.cz

Švýcaři: návrat k normálu

Ode dneška žije Švýcarsko bez covid-pasu a až na výjimku i bez roušek. Na konci března se zruší "zvláštní stav" a vláda prý už nepotřebuje ani skupinu poradců pro covid-19.

www.bag.admin.ch: švýcarský zdravotní úřad sděluje, že od 17. února vláda (po konzultaci s kantony, sociálními partnery aj.) zrušila takřka všechna covid-opatření. Nyní mají občané přístup ke všemu (restaurace, kino, divadlo, akce atd.) bez covid-pasu i bez roušek, bez jakéhokoli omezování kapacit či osob (a končí také podpora podnikatelů při výpadku příjmů).

Roušky se nemusí nosit ani na pracovišti, ani v obchodech; zatím do konce března zůstávají ve veřejné dopravě, v nemocnicích a sociálních ústavech (ale nemusí je nosit obyvatelé ústavů). K 1. dubnu zanikne "zvláštní epidemický stav", bude už "normální stav" (Švýcarsko se tak zařadí mezi země, např. skandinávské, jež covid-19 v současnosti nepovažují za společnost závažně ohrožující).

Do konce března ještě zůstala zachována izolace pro pozitivně otestované (5 dnů). Není všeobecně doporučeno testování bezpříznakových, školy ale mohou do konce března dobrovolně ještě zvolit preventivní testování, podobně podniky v dohodě se zaměstnanci (ale zaměstnavatel by to musel hradit). Kantony by mohly podle místní situace (při zhoršených parametrech v nemocnicích) ev. ještě zvolit některé zpřísnění, např. uložit nošení roušek u návštěvníků sociálních ústavů. 

Při vstupu do Švýcarska není třeba vyplňovat formulář a prokazovat se covid-pasem (moje pozn.: cestovatelé ale asi budou muset počítat ev. s odlišnými pravidly leteckých společnosti apod.). 

Den svobody tedy mají Švýcaři dnes. Vláda ke konci března ruší i speciální poradenství od odborníků Science Task Force (bezplatně poskytovali vládě doporučení). 

Ve Švýcarsku je z 98,9 % zastoupen omikron, 1,1 % delta. 

Vláda si pochvaluje vyšší imunitu obyvatelstva, ale podle vyjádření ministra zdravotnictví A. Berseta se do ní započítává i přirozená imunita uzdravených (neočkovaných). Plně očkováno je 68,6 % populace, 41 % má doplňující dávku, od 65 let je plně očkováno 90 %, doplňující dávku má 75,5 % této věkové skupiny. Vláda se tedy zjevně smířila s tím, že 30 % občanů se nechce nechat očkovat, Švýcaři ale v posledních měsících využívali pro domácí covid-pas i testy na protilátky, podle výsledků si tedy politici mohou být jisti určitou mírou přírozené imunity v populaci vedle očkovaných.

www.covid19.admin.ch/en/overview: covid-hospitalizace nyní představovalo přes 1000 pacientů, z nich na JIP jen 199 (Švýcarsko má asi 9 mil. obyv.). Za den nyní stát měl přes 20 000 pozitivně otestovaných a 10 úmrtí. Vláda situaci hodnotí jako příznivou, kdy už ani nepotřebuje speciální skupinu poradců.

Hospitalizace podle statutu očkování: 

13. února: 31 neočkovaných, 12 plně očkovaných s doplňující dávkou, 11 plně očkovaných bez doplňující dávky, 6 pacientů s neznámým statutem očkování;

14.2.: 28 neočkovaných, 6 plně očkovaných s 3. dávkou, 13 plně očkovaných bez 3. dávky, 3 neznámo.

Poměr očkovaní a neočkovaní v nemocnicích se průběžně mění, někdy převáží jedna, jindy druhá skupina, někdy jsou počty vyrovnané, osobně jsem přesvědčena, že rozhodující je celkový zdravotní stav pacienta. V ČR podle mne nebude jiná situace, mám podezření, že český Ústav zdravotnických informací a statistiky kolem těchto dat místy "mlží". Nicméně na skandinávských zemích je nejlépe vidět, že při více proočkované populaci pak začnou více převažovat mezi covid-hospitalizacemi (a úmrtími) ti očkovaní, takže nemá smysl se v této oblasti "hádat".

Úmrtí: www.covid19.admin.ch/en/vaccination/status?indicator=death:

14. února: 4 neočkovaní, 1 plně očkovaný s 3. dávkou, 1 plně očkovaný bez 3. dávky;

13.2.: 3 neočkovaní, 3 plně očkovaní s 3. dávkou, 2 plně očkovaní bez 3. dávky.

Myslím, že v časopisu www.zeitpunkt.ch jsem zahlédla článek, v němž odborník poukazuje na to, že pokud mezi vládou a parlamentem (opozicí) dochází až příliš "ke sjednocení názorů", pak klesá důvěra občanů k politice. (Sjednocení názorů v určité oblasti by muselo být transparentně, věrohodně opřeno o důkazy, aby občanů věřili, že jde o demokratické rozhodování - moje pozn.)

 

 

 

Štítky článku: svoboda

prestiž 1: 10,52 přečteno 240×

1 Hodnotit článek 5

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Švýcaři: návrat k normálu

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse