Necenzurujeme.cz

Odškodnění po vakcinaci

Češi jsou na tom hůř? Zřejmě se nepamatuje na pozůstalé. Ale ani jiné země nepospíchají s náhradou utrpěné újmy, i když žádostí o náhradu škod lidé uplatnili víc než v ČR.

Některá média píší o "vlně žalob" na švýcarský stát kvůli utrpěné škodě po covid-očkování, ve skutečnosti jde zatím o žádosti o odškodnění za zdravotní postižení předložené příslušnému úřadu (to ale nevylučuje jednotlivé návrhy soudních žalob).

Zatímco česká média se zmiňují jen o 43 žádostí o odškodnění za újmu po covid-vakcinaci (např. Novinky.cz, podle SÚKL nahlášeno 11 000 nežádoucích účinků na 17 mil. dávek, tj. asi 17 000 dávek ku 11 podezřením na vedlejší účinky; v česku některé tyto žádosti byly už zamítnuty, žádná nebyla schválena), v zahraničí je těchto žádostí více.

Švýcarsko má méně obyvatel než ČR. 

www.20min.ch/story/90-personen-fordern-geld-vom-bag-wegen-impfschaeden-836617080910 (5.11.21): loni se přihlásilo o odškodnění za újmu po očkování 90 lidí, ale nyní už jde o 100 osob.

www.theeuropean.de/egidius-schwarz/schweiz-klagewelle-wegen-schaeden-nach-corona-impfung (14.1.22) nebo také www.blick.ch/schweiz/wegen-angeblichen-impfschaeden-100-geimpfte-verklagen-bund-auf-schadenersatz-id17145232-html:

Švýcarské ministerstvo vnitra (EDI) potvrdilo, že 100 osob ve vztahu ke covid-očkování uplatnilo žádost o náhradu škod. Na 14,6 miliónu dávek obdržel švýcarský lékový úřad 10 842 podezření na nežádoucí účinky vakcín, z nichž jedna třetina byla označena jako závažné (život ohrožující stav, zánět srdce, trombózy aj.). U většiny žádostí lidí, kteří se cítí být poškozeni očkováním, se prý vyskytuje nárokování zaplacení jejich výdajů za lékařskou péči po vakcinaci, např. poplatky za návštěvu lékařů (spoluúčast pacienta). 

Příslušný úřad (BAG) ale uvádí, že žádosti nejsou správně formálně uplatněny, prý ve Švýcarsku musí poškozený uplatnit nárok na odškodnění nejdříve u výrobce vakcíny nebo u pojišťovny, a teprve když bude odmítnut, pak se předloží žádost u státu. Zatím tedy nebyla uspokojena žádná žádost o náhradu škod.

Rakousko má rovněž méně obyvatel než ČR, ale žádostí o odškodnění po očkování bylo předloženo již 367 u ministerstva zdravotnictví.

www.exxpress.at/367-antraege-gestellt-1300-neuro-entschaedigung-fuer-schwere-impfschaeden (3.1.22): Většina předložených žádostí se týká covid-očkování. Podle úředníků jde v řadě případů údajně o neškodné vedlejší účinky, avšak jde také např. o zánět srdce nebo sinus venózní trombózu. 

Za závažnou újmu bez trvalého poškození se má vyplatit 1300 eur, s trvalými následky může být stanovena měsíční renta až do částky 2700 eur za měsíc. Je citován odborník, který poukazuje na předpoklad uznání žádosti o náhradu škod: zdravotní problémy po očkování musejí být "více pravděpodobné" (že je nemohlo způsobit něco jiného), resp. musí být pravděpodobná jejich spojitost s očkováním. Na 6,4 miliónu dávek zhruba 360 žádostí (vychází mi 6400 dávek ku 0,36 žádosti o odškodnění), redakce v článku uvádí, že na 50 000 injekcí je jedna žádost. 

Loni počet žádostí o odškodnění po vakcinaci významně vzrostl: před covid-očkováním se v průměru ročně vyskytovalo 10 návrhů na odškodnění, loni však 367. Ani v Rakousku se zatím nepíše o případech, u nichž by stát uznal nutnost žadatele odškodnit. Zatím budou posuzovány odborníky.

Redakce v anketě oslovila čtenáře - znáte někoho, kdo utrpěl poškození po covid-očkování? 82,7 % uvedlo "ano". 

Německo.

www.swr.de/swraktuell/rheinland-pfalz/impfschaeden-in-rlp-100.html:

V německé spolkové zemi Porýní - Falci se evidovalo k 26. lednu 2022 93 žádostí o odškodnění za covid-vakcinaci. Před covid-očkováním bylo za rok v průměru 9 žádostí. Úřady uvádějí, že zatím jde jen o podezření, žádostí se sešlo 95, ale dvě již "vyřídily": u jednoho případu se zaplatila určitá částka, ale prý ne kvůli zdravotnímu poškození - prý se platí náhrada škod i jiného charakteru, např. když má člověk po očkování závratě, padá a rozbije si přitom brýle. V druhém případu úřad dospěl k závěru, že nejde o poškození, zbývá tedy řešit 93 případů. 

Např. jde také o srdeční - oběhové problémy, trombózy, nervové onemocnění (např. G.-Barrého syndrom), onemocnění střev, paralýzu končetin a případy mrtvice. 

Podle stupně poškození člověk obdrží např. základní rentu 156 - 811 eur / měsíc; pokud již nemůže pracovat, pak se stanoví částka individuálně.

V Německu se žádosti o odškodnění předkládají u zemských úřadů, výše uvedená redakce odkazuje na Neue Osnabrücker Zeitung: tato redakce se pokusila zmapovat všechny spolkové země k 13. lednu, kdy celkově jde o 1219 žádostí o odškodnění po covid-očkování (na 155,4 miliónu dávek, tj. asi 155 400 dávek ku 1,2 žádosti). Redakce NOZ ale uvádí na 127 500 "očkování" jedna žádost.

Nejvíce žádostí o odškodnění za újmu po vakcinaci předložili občané Bavorska (238), zatím zde byly schváleny jen tři. V Severním Porýní-Vestfálsku jde o 188 žádostí, z nich zatím bylo schváleno osm. V Dolním Sasku 102 a v Berlíně 101 - k 13. lednu nebyla žádná schválena. (V SRN ale paralelně probíhají soudní žaloby, kdy u soudu žádá satisfakci např. pozůstalý, médii proběhla např. kauza úmrtí po trombotické příhodě po AstraZeneca.)

Švýcarská redakce www.blick.ch uvádí, že stát možná zažije 17. února "Den svobody", kdy by se mohla zrušit najednou všechna covid-opatření (možná s některými výjimkami u zdravotnických a sociálních zařízení). K dnešku se švýcarská vláda radila s kantony a sociálními partnery, zda uvolnit restrikce najednou či postupně. Novináři uvádějí, že více kantonů tlačí na vládu, aby se zrušilo v podstatě všechno (např. Bern - covid-pas ohledně šíření nákazy už nic nepřináší); několik kantonů tedy podporuje mj. zrušení covid-pasu, další by ponechaly některá opatření ve zdravotnických a sociálních ústavech (rouška u návštěvníků), některé kantony by ponechaly roušku i ve veřejné dopravě a obchodech, některé kantony by ještě testovaly ve školách, jiné to již odmítly.

Odborníci vydávající doporučení pro vládu (Taskforce) uvádějí, že za 3 týdny se omikronem nakazilo 700 000 lidí, ale ve skutečnosti předpokládají, že se nakazila třetina populace. Nicméně počet hospitalizací klesá, na JIPkách je stabilní situace s méně pacienty, objevily se ale přírůstky v úmrtnosti. Švýcarského ministra zdravotnictví některá média citují, že omikron se chová jako chřipka a že stát má velkou část populace imunní - po očkování i po uzdravení z nákazy. 

Německo je ohledně restrikcí "více zarputilé", např. spolková země Porýní - Falc si sice pochvaluje, jak se nákaza krásně zvládla, ale dál se uplatňují některá nepopulární pravidla. www.corona.rlp.de: při pozitivním samotestu neprodleně izolace - 10 dní, lze ji ukončit 11. den bez testu nebo od 8. dne s PCR či antigentestem. (Moje pozn.: při samotestu hrozí více falešný výsledek, poslat někoho na 10 dní do izolace? Možná se sem tam stihne ověření přes PCR?)

Zdravotnictví již není přetížené, počet hospitalizací klesá, zříkáme se pravidla 2G plus (očkovaní a uzdravení se museli ještě navíc testovat)... Ale zůstává diskriminace některých skupin občanů: do karantény nemusí osoby s třetí dávkou vakcíny. 

Izolace jen u infikovaných žáků a učitelů, ostatní mohou zůstat ve škole, ale 5 dní se testují; karanténu ve školce lze ukončit PCR testem; den po kontaktu s nakaženým lze opustit karanténu po PCR testu. 

Infikovaný personál nemocnic a sociálních ústavů může izolaci ukončit po 7 dnech na základě antigentestu (48 hod. bez příznaků), povinný PCR test odpadá.

Kdo by se sem chystal na výlet, je lepší si překontrolovat pravidla, jež se někdy náhle mění a ne vždy je z úředního webu vše jasné (co aktuálně skutečně platí). Místy se projevují ne zcela logická rozhodnutí: u školek byl pro ukončení karantény (většinou asi neinfekční osoby) požadován PCR test, u ústavů se zranitelnými klienty povinný PCR test pro ukončení izolace odpadl. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Štítky článku: spravedlnost

prestiž 1: 6,95 přečteno 228×

1 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Odškodnění po vakcinaci

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse