Necenzurujeme.cz

Povinné očko proti chřipce?

Rakouský ministr zdravotnictví: s omikronem nehrozí přetížení nemocnic. Na demonstranty pepřový sprej. Mají se občané bát dalších druhů povinné vakcinace?

I někteří rakouští novináři svými titulky vyjadřují pochybnost o správnosti rozhodování vlády a odborníků, kteří se k ní hlásí. Např. redakce www.heute.at: Nejen covid - které druhy povinného očkování nyní ještě hrozí? 

Na veřejnosti totiž vystoupila členka bioetické komise Ch. Drumlová, která si pochvalovala nejen zavedení povinné vakcinace proti SARS-CoV-2, ale zároveň předestřela možné zavedení dalších druhů povinného očkování, např. proti spalničkám, černému kašli nebo proti chřipce. S tím, že je společenským zájmem snížit (mj.) nikoli nezbytné vlny chřipky. Do konce roku 2020 bylo očkování v Rakousku všeobecně založeno na dobrovolnosti vč. vakcinace dětí (nijak se to negativně neodráželo v nemocnosti oproti státům, jež např. ukládají větší sérii povinných druhů očkování dětem).

www.wien.orf.at/stories/3140873: Ve Vídni v sobotu proběhla další demonstrace proti povinnému očkování a covid-opatřením vlády, na více místech protestovalo kolem 10 000 demonstrantů. Už v pátek večer tu defilovala kolona 100 vozů, což způsobilo problémy v dopravě. Na sobotní demonstraci bylo nasazeno tisíc policistů, ti několikrát použili pepřový sprej, došlo asi ke třem zadržením či oznámením porušování pravidel (např. někdo neměl roušku). Také www.oe24.at informuje o demonstraci (moje pozn.: užití pepřového spreje v porovnání s několika incidenty se jeví jako nepřiměřené, novináři potvrzují, že převážně šlo o pokojný protest).

Ministr zdravotnictví W. Mückstein potvrdil, že s omikronem nehrozí žádné přetížení JIP. Vyplývá to i z úřední statistiky: www.covid19-dashboard.ages.at: v nemocnicích 1218 covid-pacientů, z nich na JIP 177 (v ČR bylo na JIP 184). 

ORF.at informuje o vládou oznámeném "uvolňování", které v Rakousku (např. od podnikatelů) sklízí kritiku - omezení života se měla rušit dřív či by se měla zrušit všechna (např. FPÖ). 

Od 5. února zavírací hodina až o půlnoci, od 12.2. odpadá pravidlo 2G (jen očkovaní a uzdravení) v obchodech, o týden později v gastru a turistice - nadále bude jen pravidlo 3G (vč. otestovaných neočkovaných). Paralelně k obchodům zaniká 2G i ve službách s tělesným kontaktem (právníci se při zavedení 2G či ještě silnějšího omezování neočkovaných ptali, zda si neočkovaní ne/smějí koupit např. nový oděv). Kritici: proč se 2G nezruší hned všude, vláda se podílí na krachu podnikatelů. (Já bych se ptala, proč se neruší také 3G, když nemocnice už takřka nemají covid-případy, resp. spíše jsou lidé hospitalizováni z jiných důvodů, jen k nim přibyl pozitivní test.)

Vláda sice něco málo "uvolňuje" (už ne lockdown pro neočkované, zato povinná vakcinace), ale od 1. února se krátí platnost potvrzení o očkování z 9 na 6 měsíců, tento problém se podle ORF týká asi 320 000 lidí, kteří nemají doplňující dávku. 

www.wochenblick.at uvádí, že v květnu bude nejen 1,5 miliónu neočkovaných, ale také dalších 800 000 lidí, kteří se uzdravili z covidu loni v listopadu, a s nimi přes 1 milión osob, které odmítají doplňující dávku. (Moje pozn.: pokud se nebude rozlišovat, kdo z občanů má protilátky ať po vakcinaci nebo po uzdravení, pak jde o politické rozhodnutí v rozporu s vědou.) Redakce vypočítává, že kvůli sporům ohledně očkování proběhne za rok asi 100 000 řízení, jimž se úředníci či soudci budou muset věnovat určitý čas, takže bude chybět kolem 5000 pracovních sil -  a stejně se spory kolem odmítnutí vakcinace nejspíš nevyřeší ve stanovených lhůtách.

Ústavní a také správní soudní dvůr předpokládají, že každý desátý občan se odvolá k soudní instanci; řízení smí trvat maximálně 24 měsíců, jinak je přerušeno. 

I v Rakousku se nyní ozývá už větší počet právníků s tím, že povinné očkování je protiústavní, porušuje mj. právo na tělesnou nedotknutelnost. Ústavní stížnost připravují právníci opoziční FPÖ, ale stejně tak proti této vakcinaci vystupují advokáti Scheer a Höllwarth, na něž se obrátily desetitisíce lidí. Tito dva advokáti se obracejí s občany na parlament - pokud o to žádá nejméně 100 000 občanů, pak se (podle Wochenblick) Národní rada má tématem znovu zabývat. 

Právníci uvádějí, že nelze zrušit ústavní právo na tělesnou nedotknutelnost, pokud existuje mírnější řešení bránění přenosu infekce (např. rouška, test), navíc v případě covid-vakcín očkování nebrání přenosu nákazy očkovanou osobou. Z tohoto pohledu není splněn předpoklad pro zásah do základních práv - chybí účinnost vakcinace. A jde o "nezbytné" opatření, když na JIP není ani 200 pacientů?

Advokáti Scheer a Höllwarth (www.covid-beschwerde.at) prý sepsali přes 600 stránek argumentů proti povinné vakcinaci (např. napadají, že během roku může být občan za odmítnutí trestán vícekrát) i proti pravidlu 2G - snad i proto nyní vláda přechází zpět na 3G. 

V rakouských médiích jsou citováni různí političtí či úřední aktéři: např. jedna činovnice si pochvaluje, jak nyní budou moci občané chodit "spontánně na kulturu", když už se ti uzdravení a očkovaní nemusí ještě navíc otestovat (zrušení "2G Plus" u některých koncertů apod. - moje pozn: pokud si člověk má nechat projet nosohltan před návštěvou mj. divadla, pak v tom moc spontánního kulturního vyžití nevidím). 

Ač opoziční SPÖ pomohla vládě protlačit povinné očkování, nyní vládu začala kritizovat poslankyně této strany J. Herrová: Tato vláda zpackala očkovací kampaň, je to až na hraně diletantismu (ORF).

Wochenblick informuje jak o názorovém rozdělení lékařů v rámci lékařské komory (píše se o "Szekeresově skupině lékařů", jde o prezidenta komory), tak o jakémsi skandálu kolem ní, zatím jsem to nestihla ověřit.

 

 

 

 

 

 

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 12,21 přečteno 247×

1 Hodnotit článek 7

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Povinné očko proti chřipce?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse