Necenzurujeme.cz

Francie šikanuje i děti?

Zatímco média píší o vyjednávání v parlamentu mj. o covid-pasu, vládní web seznamuje se zpřísněním - povinnou doplňující dávkou. Neočkované děti delší izolaci?

Např. www.lemonde.fr popisuje diskusi zástupců dvou parlamentních komor o přeměně covid-pasu ("zdravotního pasu") do "očkovacího pasu" (patrně s vyloučením osob, které by se jen otestovaly), s tím, že někteří zákonodárci chtějí pozměnit záměry vlády a není jistá finální podoba vládních návrhů, avšak vládní web již oznámil některé změny.

www.gouvernement.fr/pass-sanitaire-et-dose-de-rapell-ce-qui-change-au-15-janvier: všichni od 18 do 64 let (starší zřejmě řešeni dříve) "musí" mít od 15. ledna doplňující dávku vakcíny, aby měli aktivní potvrzení o očkování ve zdravotním pasu - doplňující dávku po 3 měsících od poslední injekce. 

Na jednu stranu vláda uvádí "jste oprávněni" k doplňující dávce, na druhou stranu je jasné, že jde o "povinnou" další dávku, jinak se občan nedostane na některá místa. Jen s testem už podle novinářů nebude možno jít např. do kina, baru, restaurace, ale také dálkového vlaku apod., snad s výjimkou do 17 let.

Vládní web: Pokud jste měli covid-19 a navíc jednu dávku vakcíny, musíte na další dávku do 7 měsíců (ovšem od 15. února namísto 7 měsíců je určena lhůta 4 měsíce, jinak vakcinační pas ztratí platnost - moje pozn.: o jakou vědeckou studii toto rozhodnutí opírá francouzská vláda? Pomalu každý stát nakládá s doplňujícími dávkami rozdílně, navíc to není v souladu s posledním výrokem odborníků při Evropské lékové agentuře - kolem doplňující dávky ve vztahu k novým variantám viru je vědecká nejistota). 

Dále francouzská vláda: Pokud jste byli plně očkováni a pak jste po 15 dnech dostali covid-19, musíte na další dávku do 6 měsíců. Pokud jste měli covid a navíc jednu dávku Janssen, musíte na další dávku do 2 měsíců. 

Potvrzení o uzdravení z nákazy (PCR nebo i antigentest) by mělo mít platnost 6 měsíců, ale vláda doporučuje jít na další dávku už po 3 měsících po infekci (osobně bych se - být Francouzka - jaká studie existuje na střet vysoké hladiny protilátek po uzdravení z nákazy a vakcíny). 

Další dokumenty: do škol se distribuuje 5 miliónů respirátorů. Premiér oznámil "usnadnění" testování žáků (po stávce učitelů, rodičů a studentů): žák jako kontaktní osoba při pozitivitě ve třídě zde může zřejmě setrvat ten samý den (viz dále); kontaktní žák pod 12 let nebo od 12 let plně očkovaný dostane zdarma tři samotesty v lékárně a nemusí chodit na antigen či PCR test. Při návratu do školy musí zástupce dítěte potvrdit provedení samotestů (zřejmě doma, možná po 2. a 4. dni karantény), neposílat dítě do školy, pokud byla pozitivita. 

Izolace či karanténa se od 12 let liší podle statutu očkování: očkované dítě má izolaci 5 dní a pak antigen či PCR test; neočkované dítě má izolaci 7 dní, pak rovněž tyto dva testy na výběr. Karanténa po kontaktu: očkovanému dítku stačí samotesty, neočkované 7 dní a antigen či PCR test. (Neexistuje jednoznačně vyznívající výzkum, že by neočkovaný měl mít delší karanténu, spíše jsem v zahraničí našla přesvědčivější - nezávislejší - studie, jež dokládají, že jde zpravidla o obdobnou virovou nálož.)

www.governement.fr/le-protocole-sanitaire-en-milieu-scolaire-simplifie

Francie má asi 68 mil. obyvatel, z nich 52 miliónů je plně očkováno.

www.worldometers.info/coronavirus/country/france: z aktivních 8,6 miliónu infikovaných je 3895 pacientů na JIP (0 %). Z grafu vidíme, že loni s očkováním populace masivně přibylo pozitivně otestovaných: k 31.12.2020 bylo 2,4 miliónu pozitivně otestovaných, k 31.12.2021 už je to 9,9 miliónu.

Covid-úmrtí (další graf): k 31.12.20 šlo o 64 780 úmrtí, k 31.12.21 to bylo 123 741 úmrtí, pak k 13. lednu 2022 je to už 126 530 covid-úmrtí. Osobně tedy nevidím zlepšení loni při vakcinaci populace, ale nevíme, zda se ve Francii během pandemie nějak neupravovala metodika statistiky. 

Le Monde nabízí další statistické přehledy na základě úředních dat (Public Health Agency): např. covid-úmrtí hlášená za den během loňska v průměru za 7 dní. Vysoký denní průměr úmrtí byl např. za období 21.-27.3.21, kdy šlo v průměru za den o 332 covid-úmrtí, v některých měsících se to zlepšilo např. na 119, ale např. mezi 2.-8. květnem šlo o 224 úmrtí za den apod. Nyní mezi 9.-15. lednem v průměru za den 217 úmrtí. Významné zlepšení ve statistice covid-úmrtí tedy moc nevidíme. (Navíc doporučuju článek dr. Fürsta - blogosféra na Echo24.cz o tom, jak snadno se dá zmanipulovat statistika či výzkumná studie, místy jsem si na něj vzpomněla při studiu některých dat francouzského zdravotního úřadu - o očkovaných a neočkovaných v nemocnicích, kdy záleží na tom, zda se očkovaní převážně netestují na covid-19, zato se testuje každý neočkovaný apod.)

Lemonde.fr má i data o celkové úmrtnosti z jakýchkoli příčin (počet úmrtí za den): např. 9.11. 2018 jde o 1452 úmrtí, ve stejný den v r. 2019 šlo o 1785 úmrtí, v r. 2020 bylo 2309 úmrtí a v r. 2021 jde o 1691 úmrtí (data za loňský rok patrně ještě mohou být nově upravena ve smyslu vyššího počtu úmrtí za celý rok, údaje za jednotlivé dny samy o sobě nemají dostatečnou vypovídací hodnotu). 

Neočkovaných ve Francii je asi 16 miliónů. Avšak ani někteří z těch plně očkovaných se patrně nedostaví na další, doplňující dávku - někteří možná dosáhnou na zdravotní kontraindikaci, v tomto státu existuje veřejný seznam (List of pathologies), např. sem spadá myokarditida po očkování. Lékový úřad (ANSM) publikuje přehledy nežádoucích účinků vakcín, zčásti hlášení podezření na ně, zčásti jsou případy analyzovány a vysvětlovány veřejnosti.

www.ansm.sante.fr/actualites/point-de-situation-sur-la-surveillance-des-vaccins-contre-la-covid-19-periode-du-10-12-2021-au-30-12-2021: Některé přehledy se týkají celkového období od počátku vakcinace proti koronaviru, jiné jen posledního období. 

Např. od 20.12. do 30.12.2021 (10 dní) se očkovaly děti ve věku 5-11 let s Comirnaty; na 41 000 dávek bylo hlášeno 6 případů myo- / perikarditidy, uvažované jako nezávažné. 

Loni od 5. června se začali očkovat děti a mladiství 12-18 let s Comirnaty: 8,7 miliónu dávek a nahlášeno 2249 případů zánětu srdce vč. 558 závažných případů (do 30.12.21). Zhruba čtvrtina tedy byla označena jako závažné případy. 

Úřad poskytuje přehled hlášení nežádoucích účinků podle jednotlivých vakcín a podle určitého druhu poškození, jsou to delší dokumenty. Např. od začátku očkování bylo 24 % hlášení označeno jako závažné nežádoucí účinky, v době 10.12.-30.12.21 bylo 25 % jako závažná hlášení. Celkově např. u Comirnaty je 26 % hlášení označeno za závažná. 

Očkování mladých pod 30 let s Moderna bylo ve Francii zrušeno, podobně jako např. ve Skandinávii se měl ukázat o něco vyšší počet myokarditidy ve srovnání s Comirnaty. Dvě vektorové vakcíny se ve Francii nabízejí od 55 let. I v této oblasti ovšem jednotlivé země postupují rozdílněji, což osobně vnímám negativně; některé státy (např. Dánsko. Norsko) se zdají být opatrnější vůči prvním signálům o vyšší míře hlášení podezření na závažné nežádoucí účinky.

 

 

 

 

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 9,20 přečteno 192×

2 Hodnotit článek 5

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Francie šikanuje i děti?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse