Necenzurujeme.cz

Válek čeká na Dánsko

Země s vysokou proočkovaností zažívá nejvyšší vlnu infekce, omikron dominuje, ale zatím spíš nekončí v nemocnicích. 

Nový český ministr zdravotnictví V. Válek uvedl, že si počká na data z UK a Dánska. Přednostně jsem se podívala na Dánsko, které má z 5,8 miliónu obyvatel 4,5 miliónu plně očkovaných a 38,8 % populace re-vakcinované (doplňující dávka).

Dánský zdravotní úřad (www.sst.dk/en/english/corona-eng/status-of-the-epidemic/covid-19-updates-statistics-and-charts): hospitalizovaných je nyní 554 pacientů, na JIP 67, z nich 35 na plicní ventilaci - to je příznivé po nejméně měsíční cirkulaci omikronu v Evropě (ale tato varianta tu zřejmě cirkulovala už déle, jižní Afrika ji ohlásila se zpožděním). Pokud by šlo o více ohrožující kmen viru, už by se to projevilo, takže Novinky.cz možná mají pravdu, když nyní zveřejnily, že "omikron je zřejmě slabý", je o 70% - 80% nižší pravděpodobnost, že nakažení bude znamenat vážnější průběh.

Medicalxpress.com: v Dánsku za 24 hodin ohlášeno 13 558 nově infikovaných (resp. pozitivně otestovaných), z nich cca 500 re-infekcí (lidé, kteří už covid-19 měli, se nakazili). Šlo by tedy asi jen o 2 - 3 % z denního přírůstku, ale může jít také o chybu - někdy vznikne falešně pozitivní PCR test na covid-19, takže údajně druhé nakažení je ve skutečnosti první infekcí; dále se stává chyba v tom, že člověk, který měl nedávno bezpříznakový covid-19, je mylně otestován na infekci pozitivně (zbytkový neinfekční virus, asi 3 měsíce po covidu by totiž člověk neměl být testován, např. to doporučuje americké CDC).

Pokud se chce ministr Válek inspirovat Dánskem, pak se lze spoléhat mj. na jejich Institut pro infekční nemoci a výzkum (Statens Serum Institut, jsem zvědavá, zda se mi k tomuto příspěvku podaří nahrát foto jeho hezké budovy): www.covid19.ssi.dk: zde je spousta zajímavých věcí:

Některá testovací centra v Dánsku měla problém, chybu laboratoří, takže občanům, kteří se chtěli dovědět, zda nejsou infikovaní, museli počkat, protože nejdřív se u 8000 odebraných vzorků objevila odpověď "neprůkazné". Úřad dále sděluje, že už bude sekvenovat jen část odebraných vzorků (a omezí se provoz laboratoří ve vztahu k bezpříznakovým, aby nebyly přetížené), a to pouze v jedné speciální laboratoři. Dnes už omikron v Dánsku dominuje, takže je zbytečné nutit se do většího sekvenování (analýza druhu varianty viru). 

Dánští výzkumníci porovnali účinnost Pfizer a Moderna vakcín vůči omikronu: kdo měl primární vakcinaci (tzv. plné očkování), pak po Pfizer očkovací látce se usuzuje na účinnost z 55,2 % (s rozptylem 23 % - 73 %), u Moderna 36,7 %. A to ale provedli šetření v prvním měsíci po očkování (podle mě je to moc brzy na přezkoumání účinnosti). U lidí od 60 let, kteří měli nedávno revakcinaci (doplňující dávku) s Pfizer vakcínou, se účinnost očkování vůči infekci odhadla na 54,6 % (30,4 % - 70,4 %) v porovnání s primární vakcinací. 

Moje poz.: S očkováním se bohužel dál experimentuje (i dánský úřad SSI uvádí, že není jisté, nakolik pomůže další dávka) - u nás se doporučila doplňující dávka po 5 měsících, SRN ji nyní umožňuje už po 3. měsíci, Švýcarsko po čtvrtém (každá země jinak, ovšem imunitní systém je individuální záležitost, přikláním se např. ke zkušeným lékařům v Berlíně, kteří radí, aby si člověk před očkováním nechal ověřit své protilátky; někomu očkování vydrží déle). 

SSI nabízí různé statistiky, např. o tzv. průlomové infekci (nakažení po očkování, gennembrudsinfektioner v dánštině): k 21. prosinci měli potvrzené případy nakažení - 1329 u neočkovaných, 259 zčásti očkovaných a 9492 u plně očkovaných (tj. průlomová infekce se ve vyšší míře týká očkovaných, zatímco u neočkovaných je významně nižší po uzdravení z nákazy).

Dánsko tedy nyní má 77,1 % plně očkované populace s regionálními rozdíly 78,9 % - 75,1 %. 

www.worldometers.info/coronavirus/country/denmark: ze současných 117 748 nakažených je 67 pacientů (0,1 %) ve vážném stavu. (Má smysl uzavírat společnost? - moje otázka.)

K 31.12.2020 bylo v Dánsku registrováno 163 479 infikovaných, k 21.12.2021 jde o 640 413 infikovaných, tj. během letoška se nakazilo násobně více občanů (tento trend je v mnoha dalších zemích). 

K 31.12.2020 mělo Dánsko registrováno 1298 covid-úmrtí, k 20.12.2021 jde o 3084 úmrtí (podle zdravotního úřadu SST.dk nyní již 3144 úmrtí), tzn. letos se tato úmrtnost nesnížila. 

Nejvyšší denní úmrtnost měla země v lednu 2021 (za den např. 43 úmrtí), 21.12.2021 ohlášeno 17 úmrtí, o den dříve 8, pak 9 apod. - přece jen v poslední době nižší úmrtnost oproti lednové vlně (ani omikron to zatím nezhoršil). 

Ještě podle dat SSI.dk: k 21. prosinci 2021 bylo v rámci průlomové infekce (nakažení po očkování či druhé onemocnění) hospitalizováno 117 neočkovaných, 20 zčásti očkovaných a 327 plně očkovaných. 

Na webu ministerstva zdravotnictví se lze podívat na tlak komise pro epidemie - odborníků, kteří radí vládě, na politiky (zveřejňuje se, co odborníci radili vládě): 

www.sum.dk/indstillinger/2021/december/1712-indstilling-fra-epidemikommissionen-vedr-ivaerksaettelse-af-yderligere-tiltag: 

Existuje vysoké riziko šíření omikronu od očkovaných, od personálu zdravotnických a sociálních zařízení i od návštěvníků; zhruba každý den se čísla nakažených zdvojují; nejistota ohledně závažnosti stavu po nakažení; podle SSI preventivní opatření ani redukce kontaktů šíření infekce nezabrání, jen ho zmírní. 

Odborníci nicméně radí zavřít kasina, zábavní parky, divadla, kina, galerie, sportovní utkání aj. Nejrizikovější je být dlouho v uzavřené místnosti s cizími osobami, kde není možný odstup a podává se tam alkohol. Restaurace by měly přestat podávat alkohol ve 22 hodin a ve 23 hod. zavřít podnik. Umožnit práci doma. S utlumením různých aktivit se uvolní veřejná doprava. Roušky u rodičů, návštěvníků na základních školách, požadovat roušku u žáků, personálu na vyšších školách, ale ne při výuce ani při zkouškách, jen ve společných prostorách. K 5. lednu mají být otevřeny základní školy. Právo personálu určitých zařízení nosit ev. štít nebo roušku. 

Odborníci: Ještě je nejistý výsledek revakcinace (moje pozn.: Izrael se po třetí dávce rozhodl i pro čtvrtou - za sebe si myslím, že nabídka může existovat, ale osobně bych to po nikom nevymáhala). 

Zajímavý je návrh dánských poradců vlády, aby se přechodně uzpůsobily předpisy, jež umožní ev. změny v alokaci pracovníků, tak aby namísto svých standardních činností pomáhali v nemocnicích, kdyby to bylo třeba (aby obce a regiony mohly rychle poslat výpomoc tam, kde by vznikl tlak nebo kde ev. onemocní personál - nemocnice a sociální ústavy). Na rozdíl od ČR, kde spolu ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí moc nespolupracují, v Dánsku tyto dva úřady řeší mj. péči v sociálních ústavech společně. V ČR by taková spolupráce možná mohla snížit nejen covid-úmrtnost.

Když už jsem zmínila Izrael, který nyní nabízí 4. dávku občanům od 60 let (www.timesofisrael.com), pak zdejší ministr zdravotnictví uvedl, že "omikron je méně násilný", ale kdo je zranitelný, měl by se chránit.

 

 

 

 

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 10,71 přečteno 264×

1 Hodnotit článek 5

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Válek čeká na Dánsko

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse