Necenzurujeme.cz

Nizozemí: proč lockdown

Proč se po 12 měsících vakcinace, když je kolem 85 % populace od 12 let plně očkováno, uzavírá společnost? Známky selhávání vakcín.

Česká média nedávno informovala o tom, že nizozemská vláda svádí boj s některými odborníky, kteří se děsili nárůstu nově infikovaných a radili utlumení pohybu lidí, vláda lockdown prý nechtěla. Pokud ho nyní vyhlásila, proč - když zatím vlna nově infikovaných neměla negativní dopad na nemocnice? To se ukáže v lednu - jak chrání vakcíny očkované a uzdravené jejich přirozená imunita. Lockdown má trvat do 14. ledna, o nyní uzavřených školách se rozhodne snad 3. ledna.

www.rivm.nl/en/covid-19-vaccination/figures-vaccination-programme (k 12. prosinci): 85 % plně očkovaných od 18 let, 84 % plně očkovaných od 12 let, tvrdí nizozemský úřad; přes jeden milión občanů dostal i doplňující dávku. Novinky.cz dnes informovaly, že i zástupce WHO by chtěl nejpozději v příštím roce "ukončit pandemii" s tím, že v jednotlivých zemích by bylo asi 70 % očkované populace, doplňující dávku by volil jen u zranitelných jedinců. Ale jak patrno, v Nizozemí jako by nestačilo ani těch 85 % proočkování (lidé onemocní i po třetí dávce, jak známe i z ČR).

www.coronadashboard.government.nl/landelijk/ziekenhuis-opnames: Klíčovým faktorem je počet pacientů přijímaných do nemocnic, uvádí úřední web. Ovše zatím se tato čísla jevila jako příznivá: pravidelně obsazená lůžka covid-pacienty (mimo JIP) 374, průměrný počet přijímaných pacientů vč. JIP byl 41. Od září do října kolem 40 pacientů - nově přijatí po dnech či týdnech. 

Nejvíce hospitalizovaných měli v Nizozemí kolem loňského a letošního února, nyní v porovnání s tím jen nepatrně, nejčastěji od 80 let. Oproti letošnímu jaru asi jen čtvrtina či třetina obsazenosti lůžek JIP s covid-19. 

www.worldometers.info/coronavirus/country/netherlands: celkový počet obyvatel 17,4 miliónu, v současnosti téměř 2 milióny uzdravených z nákazy, celkem 20 504 úmrtí s covid-19 (lepší než v ČR). 

Grafy u tohoto informačního zdroje umožňují porovnání loňského (bez vakcinace) a letošního roku. K 31. prosinci 2020 bylo registrováno 796 981 infikovaných, k 17. prosinci 2021 to je 2 952 128 infikovaných (či pozitivně otestovaných - zčásti jde o výsledek užití covid-pasu k regulaci občanů, kdy se někdy zbytečně testují bezpříznakoví), tj. letos je násobně více infikovaných než loni, zčásti jde jistě také o infikování očkovaných osob. (Možná z tohoto důvodu se francouzský prezident E. Macron nyní brání testování očkovaných v EU.)

Nejvyšší vlna počtu infikovaných je v Nizozemí letos v prosinci (delta plus omikron, což budí otázku, nakolik má smysl vymáhat očkování, když nebrání přenosu nákazy): přes 16 000 nově pozitivně otestovaných např. 16. prosince 2021. K 17. prosinci jde o největší počet aktivních případů - přes půl miliónu lidí je v současnosti pozitivně otestováno. 

To by samo o sobě nemuselo vadit, pokud by lidé pamatovali na opatrnější chování vůči zranitelnějšímu okolí; vláda se ale zřejmě obává, že by se mohly nakumulovat případy nakažených zranitelnějších, a to i přes vakcinaci. Většině občanů ani omikron zjevně zdravotně neškodí - zatím nebyl tlak na nemocnice.

Jak se v Nizozemí vyvíjela úmrtnost s covid-19: k 1. lednu 2021 šlo o 11 529 covid-úmrtí, k 20. prosinci 2021 je to 20 504. V zásadě očkování nesnížilo úmrtnost po nákaze, letos jde zhruba o stejnou míru úmrtí (zpravidla je to spojeno s celkovým zdravotním oslabením vážně nemocných). 

Nejvyšší vlna úmrtí byla zaznamenána kolem dubna 2020, denně např. 234 úmrtí, další vlna letos v lednu - např. 173 úmrtí za den, nyní v prosinci šlo denně o 36, 48, 50, 85 úmrtí - mírně snížení oproti nejvyšším vlnám úmrtnosti, asi tak jako letos v únoru.

Museli bychom znát víc mentalitu nizozemských odborníků (kteří víc tlačí na vládu) i politiků a mentalitu populace (která tíhne např. k eutanazii "pro únavu ze života", nikoli jen pro nesnesitelné utrpení kvůli nevyléčitelné nemoci): zda je skutečně nutné utlumovat život společnosti až tak masivně, např. vč. škol. 

www.government.nl/topics/coronavirus-covid-19: zákaz vstupu osobám z jižní Afriky, uzavřeny budou "nevýznamné" obchody, kina, divadla, muzea atd., omezený počet v obchodech, které zůstanou k dispozici, lidem od 70 let je doporučeno omezit kontakty, snad jen sportování venku dospělých a dětí je povoleno. Pokud se lidé nebudou hromadit např. v hospodách či v MHD, může se snížit počet nově infikovaných (ale po měsíci cirkulace omikronu - možná cirkuloval už dřív nerozpoznán - se nezdá, že by byl ohrožující pro většinu populace). I v lednu se ale patrně projeví případy nákazy i po vakcinaci: zranitelnější by se tedy měli chránit i ne-farmakologickými prostředky, zvýšenou opatrností při kontaktech apod. 

Omezovat většinovou, odolnější populaci se mi jeví jako sporné: některá země radí 2 metry odstup, Nizozemí 1,5 m, jiná země se spokojí s metrem (ani v této záležitosti není shoda odborníků); Nizozemí nyní přes svátky nařizuje omezené setkávání dokonce maximálně na dvě osoby či dvě domácnosti (bez započtení dětí pod 12 let) - ale čeho se tím dosáhne, když infikování odolnějších jedinců přestane - podle např. švédských odborníků - ohrožovat druhé asi po týdnu - a mezi odolnými občany půjde tu o bezpříznakovou nákazu, tu jen s "rýmičkou" (nerada to slovo používám, koronavirus nepodceňuju, ale většina odborníků očekává, že se stane jedním z "chřipkových" virů, i když je vždy riziko vzniku horší varianty). 

Po 12 měsících očkování na tom bohužel zůstávají podobně neutěšeně jako loni ti nejzranitelnější, nicméně každý rok nás ohrožuje mnoho jiných virů, jichž si ani nevšímáme, přestože mohou mít u zranitelnějších také fatální následky (chřipka, RS virus aj.). Ti mladší, odolnější si stejně i v rámci lockdownu dopřejí leccos ze zakázaného ovoce, např. mejdan v domácnosti (možná je lepší kultivovanější prostředí restaurací).

 

 

 

 

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 14,86 přečteno 289×

1 Hodnotit článek 10

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Nizozemí: proč lockdown

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse