Necenzurujeme.cz

Cizí dělníci a jejich kriminalita: Kde je skutečná příčina problému

Existuje jednoduchý řetězec příčin a důsledků, který od špatného nastavení ekonomiky a trhu práce v ČR vede až k problémům, které v mnoha našich městech přinášejí agenturní dělníci ze zahraničí. A pokud chceme tento problém vyřešit, musíme začít od prvotních příčin.  

 

Schéma, které zde popíšu, vystihuje pouze základní principy, jedná se tzv. o „malování tlustým štětcem“. Rozhodně by si toto téma zasloužilo rozvést více do podrobností. To však nechám spíše na ekonomech, pokud se ovšem mezi nimi vůbec najde někdo natolik konceptuálně schopný, aby vůbec dokázal pochopit příčiny problémů.

Takže, v uplynulých 30 letech se (velmi ve zkratce) stalo zhruba toto:

 

1. Naše podniky, které dávaly lidem práci, byly po Vítězném listopadu zprivatizovány a z větší části buďto zkrachovaly, nebo byly převedeny pod zahraniční vlastníky.

2. Vznikla sice síť nových českých podniků, ale ta buďto nebyla schopná zaměstnat dostatečný počet lidí, nebo toho byla schopná jen krátkodobě (s tím, jak jim stát, zejména papírováním, hází stále víc klacky pod nohy). Tím vznikla akutní poptávka po jiných pracovních příležitostech.

3. Tuto poptávku vyplnily velké zahraniční podniky, ať už pohrobci našich bývalých podniků, které se dostaly do zahraničního vlastnictví, nebo úplně nové firmy, které si v našich městech postavily svoje továrny.

4. Protože v mnoha městech chyběly jiné pracovní příležitosti, lidé byli nuceni pracovat právě v těchto továrnách se zahraničními vlastníky, aby vůbec uživili svoje rodiny.

5. Tyto továrny brzy začaly tvořit v řadě měst monopol či oligopol na trhu práce, a proto toho začaly zneužívat, výrazně se v nich zhoršily pracovní podmínky (včetně bezpečnosti) a plat neodpovídal náročnosti práce.

6. Dělníci to nějakou dobu byli nuceni tolerovat (protože téměř žádnou jinou práci v daném městě nenašli). Pak ale přetekl i jejich pohár trpělivosti a mnozí se raději rozhodli dojíždět do práce v jiném městě, pokud tam pracovní podmínky byly aspoň o něco lepší. Dojíždění bylo mnohde usnadněno i lepším dopravním spojením oproti minulosti.

7. Úbytek pracovních sil ve svých továrnách začali jejich manažeři řešit dovozem zahraničních dělníků, zpočátku hlavně Ukrajinců, poté stále častěji Rumunů. Nikdo jiný tam totiž za podobných platových a bezečnostních podmínek nebyl ochoten pracovat.

8. V okolí těchto továren začaly vznikat ubytovny a další zázemí pro tyto zahraniční dělníky. Počet těchto ubytoven narůstal spolu s počtem těchto dělníků.

9. V určité chvíli začali dělníci vnášet do měst svoje kulturní návyky, objevily se problémy, konflikty a poté i silně narůstající kriminalita.

10. Lidé se začali podivovat, kde se tu ta kriminalita najednou vzala. Začali žádat větší dozor policie (ta to zpravidla „řeší“ zcela neúčinnými, drahými a zbytečnými pouličními kamerami). Jen málokdo se ale zamyslel nad skutečnou příčinou. Zejména když z médií celé roky slýcháme ty žvásty o tom, „jak jsou ty zahraniční firmy tak šlechetné, že nám tu nabízejí práci“ a „jak je úžasný ten volný pohyb kapitálu a pracovních sil“.

 

Teď jde o to, co s tím. Samozřejmě je potřeba nejen posílit policejní hlídky v okolí těchto ubytoven a příp. legislativně omezovat další přísun agenturních dělníků, ale také se zaměřit na příčinu a tu řešit.

To znamená: Rozvázat ruce českým podnikatelům a menším a středním firmám, zejména jim zjednodušit administrativu, případně jim dodat vstupní investiční pobídky. Postupně z těchto našich podniků udělat kostru naší ekonomiky a zbavit se závislosti na zahraničních firmách. (Je pak na diskuzi mezi pravicí a levicí, zda tento trh ponechat čistě soukromníkům, nebo zda tam má vstoupit i stát a jím vlastněné podniky).

Každopádně – až budou v každém městě desítky a stovky menších prosperujících rodinných podniků, které budou moci zaměstnat dostatek lidí, tak si zahraniční fabriky a jejich majitelé budou moci akorát tak sbalit fidlátka a odtáhnout pryč. Šéf každé firmy si navíc bude hýčkat své dělníky, protože kdyby to neudělal, tak by mu mohli snadno přinést výpověď a přejít do podniku o ulici dál. A pro nějaké agenturní dělníky ze zahraničí tu už nebude místo.

A až bude česká ekonomika odpovídat potřebám českého národa a české podniky zaměstnají za odpovídajících podmínek celé české práceschopné obyvatelstvo, bude to mít pro nás i další pozitivní důsledky. Například odpadne problém s odtokem dividend a dalších peněz do zahraničí, což nás v současné době ochuzuje o stovky miliard korun ročně a je to zjevně hlavní příčina toho, proč naše platy nejsou na úrovni např. Německa.

Vím, že je tuto všechno běh na dlouhou trať. Ale tím spíše musíme začít už teď.

A aspoň mírně dopomoci nám v tom mohou i kraje. Například tím, že pro krajské zakázky budou přednostně vybírány české firmy, které zaměstnávají české dělníky a nikoliv ty cizí z agentur.

 

Autor článku je místopředsedou Národní demokracie a kandidátem za alianci ROZUMNÍ do zastupitelstva Plzeňského kraje.

 

Štítky článku: ekonomiepolitika

prestiž 1: 20,83 přečteno 994×

0 Hodnotit článek 15

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Cizí dělníci a jejich kriminalita: Kde je skutečná příčina problému

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse