Necenzurujeme.cz

Třetí lež

S trochou nadsázky, v České republice zuří, nebo spíše prská, studená občanská válka. Názorové zákopy jsou vykopány, argumentační zbraně nabity, pytle (pro komentáře) připraveny.

Říká se, že jsou tři druhy lží. Lež úmyslná, lež milosrdná a statistika.
V Partii Terezy Tománkové na CNN Prima News zasedli proti Janě Mráčkové Vildumetzové z hnutí ANO a Karle Maříkové z SPD Jan Bartošek za lidovce a Marcel Kolaja za Piráty.
Řeč byla pochopitelně, mimo jiná témata, o Ukrajině, kdo ji podporuje, kdo málo, kdo vůbec, a - jak jinak - kdo je naopak pro Rusko.
Řeči se vedou, řeka teče, tady nám přitekl barevný graf. Vylovil ho Bartošek. Předtím zřejmě prodělal těžké dilema, protože pravil, že graf původně vytáhnout nechtěl, ale musí.
Podle lidoveckého poslance poslední průzkumy ukázaly, že 67 procent příznivců SPD a 38,7 příznivců hnutí ANO fandí za stávající situace Rusku. Líbí se mně ta přesnost na sedm desetin.

Ponecháme stranou, jaký má kdo názor na SPD nebo na hnutí ANO. Tady nejde o SPD ani o hnutí ANO, ale o modelový způsob, jakým se postupuje proti všemu, co není v souladu s „jedinou povolenou verzí“. Dehonestace, dvojí metr, omezení škály přijatelných názorů; systém nutí lidi k přetvářce, k vynucenému souhlasu.
Jistě, nefunguje to stejně jako v komunistické nebo nacistické totalitě, ale člověk může být vyřízen jinými způsoby. Profesně, společensky, existenčně. Metody se mění, podstata zůstává.

Průzkumy... Kde to Bartošek vzal?
Po chvíli hledání na internetu se mi podařilo Bartoškův graf najít. Šlo o anketu Pardubického deníku.cz, která probíhala od 29.září do 10.října. Zúčastnilo se jí 27 tisíc respondentů.
Takže ne průzkumy, jen jakási anketa.

Anketa samozřejmě vyšla správně. Voliči opozice fandili Rusku, respondenti z vládních stran naopak odpovídali ve smyslu Sláva Ukrajině.
Zarážející věc. Respondenti z fackovaných opozičních stran na sebe poctivě práskli proruský postoj, aby svým odpůrcům vložili do rukou mocnou zbraň.
Je to stejná hloupost, jako když se na protivládní demonstraci potulují dvě osoby v trikotu oslavující Rusko a Putina. Mohli to být jen kreténi, ale také provokatéři, kteří ve svých kostýmech pózovali fotografům.
Do ankety může napsat kdokoliv cokoliv. Promenáda provokatérů je už, uznávám, riskantnější podnik.

V době, kdy Čtvrtniček propaguje vakcínu, nad kterou se dokonce i v Evropském parlamentu stahují mraky, a Česká televize nám nabízí trapné agitky z dílny Postjasánků, nemůžeme čekat nějaké výrazné zlepšení v boji o lepší pozítří.


Štítky článku:

prestiž 1: 20,94 přečteno 368×

0 Hodnotit článek 17

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Třetí lež

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse