Necenzurujeme.cz

Nepřítel naslouchá

Chudá země zmítaná vleklou občanskou válkou se ocitla na geopolitické šachovnici, kde hrají hráči nejtvrdšího kalibru. O podrazy pak není nouze. 

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval Západ aby další sankce vůči Rusku uskutečnil okamžitě. Z preventivních důvodů. Trest má předcházet čin. Pozoruhodná myšlenka.
V USA je v pohotovosti přes osm tisíc vojáků, aby se v případě potřeby přesunuli do Evropy. Německo zaslalo na Ukrajinu pět tisíc přileb, ovšem v místě určení to nezpůsobilo zrovna vlnu vděčnosti. Oproti tomu Česká republika posílá ozbrojeným silám Ukrajiny čtyři tisíce dělostřeleckých granátů, což jistě povede k uklidnění napjaté situace. Jako bychom rovnou vstoupili do jednoho slavného románu.

Ukrajina, stručně řečeno, má z mnoha důvodů pro Západ i pro Rusko značný strategický, politický a ekonomický význam. A právě o tomto současná vyhrocená situace mezi Ukrajinou Ruskem a Spojenými státy je.

Vraťme se do roku 2014, kdy Spojené státy zasáhly do politického dění na Ukrajině. Ve věci se angažovala veřejnosti nepříliš známá Viktorie Nulandová, tehdy náměstkyně ministra zahraničí pro evropské a euroasijské záležitosti. Ať už byl Majdan vyvolán jakýmikoliv silami (abychom nespadli do konspiračních teorií, které se tolik nelíbí konspiračním praktikům), Spojené státy obratem přispěchaly se svou pomocí v oblasti šíření demokracie.
4.února 2014 byl na You Tube zveřejněn záznam rozhovoru z 28.ledna mezi Nulandovou a americkým velvyslancem na Ukrajině Geoffreyem Pyatem. V tomto rozhovoru oba zúčastnění sestavovali ukrajinskou vládu, přičemž Nulandová na adresu Evropské unie pravila dnes již památnou větu: "Fuck The EU." Netřeba jistě překládat. Byla to reakce na fakt, že EU podporovala Vitalije Klička místo amerického favorita Arsenije Jaceňuka, který byl celým srdcem i duší pro vstup Ukrajiny do NATO.
Do tohoto přemítání o demokratických principech se vloudila drobná chyba. Nepřítel nejen naslouchal, ale hned zčerstva vrazil záznam rozhovoru na internet.
Viktorie Nulandová. Holubice míru nebo jestřábí žena?
Rick Sterling v článku pro Mint Press News (11.2.2021) píše: "Viktoria Nulandová vždy prosazovala politiku stojící na intervencích, státních převratech, zástupných válkách, agresích a okupacích. Tato politika byla realizována v Afghánistánu, Iráku, Lybii, Sýrii a na Ukrajině, a měla krvavé a katastrofální výsledky."

S příchodem Donalda Trumpa do Bílého domu, Nulandová z ministerstva zahraničí odchází.
Na počátku ledna tohoto roku povolal Joe Biden Nulandovou zpět do akce. Stala se náměstkyní pro politické záležitosti na ministerstvu zahraničí.

V Rusku vládne "zabiják" Putin, jak svůj protějšek označil Joe Biden, než s ním nyní začal jednat.
Kdo vládne v USA není v této chvíli úplně jasné. Joe Biden, nebo konspirační Deep state, nebo Kamala Harrisová, která občas na svá bedra převezme řadu povinností, které tradičně vykonává hlava státu?
Americký novinář a spisovatel Robert Bridge v článku "Uvolněte cestu Kamale Harrisové" (Strategic Culture 20.3.2021) poznamenává:
"Čtenáři jistě nebude působit problémy představit si titulky v orwellovském stylu: Harrisová byla nominována na Nobelovu cenu za mír, protože v celé Eurasii pokračuje výstavba amerických vojenských základen."

Dáme na závěr něco pozitivního? Tak zde to je: Putin Ukrajinu nenapadne. Nic by tím nezískal, naopak všechno by ztratil.
K čemu tedy to všechno?
To je správná otázka, na kterou bychom měli hledat odpověď. Sami si poskládejme všechny dostupné indicie.
Škoda, že objektivní pohled na Rusko není příliš vítán. Na jedné straně stojí nekritičtí obdivovatelé Ruska, na straně druhé stejně neobjektivní Rusobijci. Lehce se nám pak může stát, že se ocitneme v situaci kdy "stojíme na špatné straně problému", jak pravil Otec Brown, slavný farář - detektiv G.K.Chestertona.

 

Štítky článku:

prestiž 1: 13,50 přečteno 319×

0 Hodnotit článek 7

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Nepřítel naslouchá

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse