Necenzurujeme.cz

Cenzura Idnes – přes mrtvoly

„Je to poslední svoboda, která mi zbyla, napsal ve svém posledním blogu Jaroslav Janota (†47) z Napajedel. Pak vyšel na balkon svého bytu v sedmém patře a po hodinovém váhání skočil dolů.“

A tento poslední blog člověka, který se zabil, protože se cítil perzekvován, cenzoři blogů na Idnesu smazali, údajně „kvůli pietě“.

„Jaroslav Janota byl svým způsobem podivín, ale také vzdělaný člověk a nadšený bloger, který se ale dostal do dluhové pasti. Když mu loni v lednu vnikli v devět ráno do bytu exekutoři, kteří přišli vymáhat 70 tisíc korun, vystřelil.

Podle soudu šlo o pokus o vraždu, Janota ale tvrdil, že ho vzbudili po noční a on byl přesvědčený, že jde o zloděje. To, co soud považoval za ránu, která měla zabíjet, on označil za varovný výstřel. Justice mu ale neuvěřila a Janotovi uložila nastoupit k dvanáctiletému trestu do vězení.“

Viz:

Zbývá už jenom smrt! Poslední slova Jaroslava, který spáchal kvůli střelbě na exekutory sebevraždu

Já si naopak stojím za tím, že jako vyjádření úcty a piety k zesnulému měl být tento jeho poslední vzkaz na blogu ponechán. Bylo to přece svým způsobem jeho poslední přání, aby, když už se rozhodl takto drasticky řešit své problémy, mohl ostatním prostřednictvím blogu vzkázat, co měl na srdci. Jenže cenzoři, pardon, redaktoři/adminové blogu Idnes to dezinterpretovali ve stylu „kupčení se smrtí“.

Se smrtí se nekupčí aneb proč jsme smazali text pana Janoty

No, skutečně nevím…, do hrobu si nikdo žádnou slávu ani peníze s sebou vzít nemůže, tak jaképak kupčení? Kupčení by bylo, kdyby někdo, živý a zdravý, bez souhlasu pana Janoty, někde uveřejnil jeho dopis na rozloučenou, který by autor napsal řekněme své nejbližší rodině, partnerce apod., aby se mediálně zviditelnil, tedy onen „uveřejnitel“. To ovšem zjevně není tento případ.

Jen doufám, že to není onen Jaroslav Janota, kterého tak trochu znám z Facebooku, ten na mě vždycky působil jako člověk vyrovnaný a inteligentní, byť jsme se občas názorově neshodli…, snad je to jen shoda jmen.

Vzhledem k tomu, že sám se považuji za odpůrce institutu soukromých exekutorů a sebevražda J. Janoty právě s exekutory do velké míry souvisí, považuji za svou občanskou povinnost se pana Janoty zastat a podpořit jej, už proto, aby se již opět upozaděnému tématu exekutorů, lichvářů, dluhů, finanční gramotnosti a zodpovědnosti dostalo větší veřejné pozornosti. Jestli tomu někdo chce říkat „kupčení se smrtí“, nijak mu to neberu, já to ovšem cítím úplně jinak, jako vyjádření solidarity tím, že se pokusím aspoň z části vynahradit újmu, kterou pan Janota utrpěl cenzorskými zásahy adminů na Idnesu, stejně jako jsem šířil informace o cenzuře jiných bloggerů, kteří sebevraždu nespáchali.

 

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Cenzura Idnes – přes mrtvoly

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse