Necenzurujeme.cz

Nechte elektrárnu Ukrajině

Říká generální tajemník OSN. Soud v separatistickém Doněcku mj. projedná případ Švéda obviněného z žoldnéřství. Zaměstnanci záporožské JE jsou prý unášeni. Nová směrnice americké CDC ke covid-opatřením.

Švédská televize www.svt.se: Podplukovník J. Paasikivi nevěří tvrzení Ruska, že na jeho vojenské základně na Krymu došlo k nehodě (výbuchu munice ve skladu), naopak podle něho satelitní snímky ukazují, že exploze způsobil ukrajinský robot (stopy "robota"). Tři krátery na satelitním snímku indikují, že ruská letecká základna byla předmětem precizního útoku.

Trefíte přesně tam, kam jste chtěli. Podle něho je tvrzení Ruska o nehodě nepravdivé, ale zřejmě k tomu Kreml má důvod - např. nechce ukázat Ukrajinu jako zdatného soupeře nebo Rusko nemá dostatek schopností k odvetě; když nepřizná, že za útokem je Ukrajina, nemusí jít do protiútoku. (BBC včera usvědčila Kreml ze lži tím, že ukázala krymskou základnu před útokem - či explozemi - a po události (zničena většina letadel, rozsáhlejší škody, než se původně tvrdilo.)

Ukrajina se k útoku nepřiznala, uvádí SVT, ukrajinské ministerstvo obrany varuje Rusy, aby nenavštěvovali Krym, jedině kdyby chtěli nečekaně horké letní prázdniny. V jednom klipu jsou idylické obrázky pláží např. v Turecku a na Kubě - se songem Kruté léto, pak video končí obrázky explozí a útěkem koupajících se. "Měli jste závažnou volbu toto léto, vybrali jste si Krym, velká chyba, je čas jít domů," varuje ve videu ukrajinské ministerstvo obrany.

OSN - Rada bezpečnosti ve čtvrtek diskutovala o riziku pokračujících bojů v okolí záporožské jaderné elektrárny. Jde o velmi kritickou situaci, Mezinárodní agentura pro jadernou energetiku musí mít do JE přístup - ředitel MAAE R. Grossi. Šéf OSN A. Guterres vyzval Rusko, aby zastavilo všechny vojenské aktivity a předalo JE pod kontrolu Ukrajiny.

Novinky.cz dnes uvedly, že proti návrhu v OSN vytvořit demilitarizovanou zónu kolem JE vystoupil ruský velvyslanec při OSN, podle něho by se JE stala zranitelnou, nelze vyloučit teroristické útoky na ni (moje pozn.: tzn. že Kreml si přeje i nadále JE "chránit", resp. podle mě tak nahrál tvrzení Ukrajinců, mj. těch, kteří v JE pracují nebo vedle ní žijí, že Rusko využívá JE k možnosti z jejího okolí ostřelovat ukrajinské území, aniž by riskovalo odvetné útoky).

www.bbc.com: Někteří pracovníci JE i místní občané popsali redakci: jsou tu drženi pod ruskými zbraněmi, ruští vojáci v JE (má jich být kolem 500) se všude pohybují jedině se zbraní, elektrárnu využívají jako "štít", zatímco jejich jednotky odtud odpalují rakety do blízkých míst. Ve čtvrtek hlášeno více ostřelování, šéf OSN varoval, že boje poblíž JE vedou ke katastrofě. 

Zaměstnanci JE: denně hrozí únos, dochází k tomu stále častěji při odchodu ze služby u bezpečnostní brány. Není jasné, proč únosy, ale zdejší obyvatelé okupované části Záporoží vykreslují obrázek zastrašování - uvádí redakce.  (V médiích byla zmínka, že Rusko si do JE dopravilo zřejmě i odborné vlastní pracovníky.)

Umísťují své vojenské vybavení v budovách, aby znemožnili obranu Ukrajiny. Žena, která v JE pracovala mnoho let: každý den přistávají střely v blízkosti JE, zaměstnanci pracují v trvalém stresu, kontakt s vnějškem je možný jen přes ruskou SIM kartu s limitovaným signálem. Každý den Rusové z JE jezdí s vojenskými vozidly tam a zpět. 

Žena: minulý týden nebyla schopna jít do práce, je to rizikové, v sobotu došlo k ostřelování dusík-kyslíkové stanice, což způsobilo požár, jen zázrakem pracovníci přežili. Zaměstnanci mají obavy z radioaktivní kontaminace v regionu nebo z jaderné katastrofy. Situaci dokreslují lidé žijící v městě Enerhodar či v okolí. Rusové vypnuli internet, je problém s telefony, jídlem, cenami v obchodech. Zakázali přístup na střechy, z nichž si udělali pozorovatelny. Svědci potvrzují mj. cca 120 raket vystřelených Rusy na cíle poblíž JE (Nikopol 17 km od JE).

Ukrajinci se obávají, že Rusko bude tvrdit, že od JE jsou občané ostřelováni ukrajinskou stranou (taktika dostat obyvatelstvo na svou stranu a ty neochotné zastrašit).

www.20min.ch: zde lze zhlédnout video, jak Rusové stavebně obnovují Mariupol (který předtím takřka na 100 % zničili), např. plánují obytný komplex pro 2500 lidí (moje jízlivá pozn.: buď město upravují pro chystaný soud s ukrajinskými vojáky z Azov-pluku, který by mohl podle separatistů proběhnout v Mariupolu, anebo zde upravují životní podmínky pro jedince vyvolené Kremlem, každopádně Mariupol byl velké město, takže byty pro pár lidí by nic moc nevyřešily).

www.srf.ch: Švýcarští politici diskutují o zákonu "o embargu", jímž se má usnadnit, aby tato země mohla ev. přijímat vlastní sankce proti zemím, organizacím či jednotlivcům nezávisle na EU. Z výběru politiků napříč parlamentními stranami: sociální demokracie je pro možnost i vlastních sankcí zvolených Švýcarskem, protože pokud dochází k porušování demokracie a lidských práv (např. v Číně), pak není možné jen zavřít oči a omezit se na obchodní vztahy. Někteří politici jsou "opatrnější" vůči sankcím uvaleným neutrálním státem, další jsou pro "střední cestu": sankce v zásadě nejsou špatné, ale Švýcarsko by se k nim nemělo připojovat jen proto, že tak činí EU, mělo by být samo přesvědčeno, že je to správná cesta. 

Bývalý německý kancléř G. Schröder (78letý, příznivec V. Putina a jeho energetických firem) žaluje u berlínského soudu rozhodnutí rozpočtového výboru Spolkového sněmu, který mu upírá nárok na kancelář a zaměstnance. Prý ho v rámci jednání výboru nevyslechli, o rozhodnutí se dozvěděl z médií, rozhodnutí poslanců přirovnal k "absolutistickému státu".

www.nytimes.com: Americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) vydalo novou směrnici ke covid-19 s eliminací karantény pro jedince vystavené nákaze, s menším důrazem na odstupy mezi lidmi či redukci kontaktů. Experti: změny signalizují novou fázi pandemie. (Redakce má články jen pro předplatitele.)

www.edition.cnn.com (CDC covid guidance): Podle CDC by stát měl ustoupit od restriktivních opatření. Téměř celá populace v USA má nějakou formu imunity - očkování, prodělání covidu, někdy obojí. Současnost je velmi odlišná od situace před 2 roky, vysoká úroveň imunity v obyvatelstvu (vč. prodělání nemoci) chrání celou populaci, i osoby s vyšším zdravotním rizikem. 

V současnosti se v USA rozlišují oblasti s vyšším šířením infekce (41 % oblastí), kde se doporučuje nosit roušku v uzavřených prostorách. Nyní by mělo obyvatelstvo s covidem kolem sebe v zásadě normálně žít, bez přerušování práce či školní výuky. Větší opatrnost se doporučuje v nemocnicích a pečovatelských zařízeních, pravidelné testování by se mohlo týkat jich a věznic, jinak jen při (silných) příznacích a spíše u vážněji nemocných i z jiného důvodu, kdy je třeba izolace (např. osoby s poškozenou imunitou). Karanténa by mohla zaniknout. Pozitivně otestovaní s příznaky by mohli být doma 5 dní a nosit roušku 10 dní při kontaktu s jinými lidmi. Někteří chápou směrnici CDC jako pokus obnovit důvěru veřejnosti (moje pozn.: američtí provládní experti by možná měli prozkoumat např. švédský přístup, při němž národ takřka bez restrikcí přestál dva roky s covidem lépe než země se silnými restrikcemi, ale je fakt, že v USA žije vyšší počet lidí málo ukázněných a v horších bytových i jiných podmínkách). Zástupce škol věří, že nebude třeba zavírat vzdělávací instituce (CDC doporučuje test na covid, pokud dítě mělo kontakt s pozitivním, při negativním výsledku by zůstalo ve třídě; nicméně podle mne je lepší naučit obyvatelstvo, aby s příznaky nikam nechodilo, ti bezpříznakoví se stejně nedají podchytit, dochází u nich k falešným výsledkům testů aj. Můj pocit je, že v USA také hraje roli silné zastoupení různých firem, jež mají zájem na rouškách, testech atd.).

www.svt.se: Švéd v Doněcku v pondělí u soudu - obviněný z toho, že bojoval za Ukrajinu. Švéd zadržovaný na Rusy okupovaném Doněcku bude souzen zdejším soudem za zavřenými dveřmi - podle ruské agentury Interfax. Je obviněn, že se účastnil bojů na Ukrajině - boje o Azovstal v Mariupolu. Ruskem dosazená správa v Doněcku ho obvinila, že je žoldnéřem; kromě Švéda jsou souzeni také Chorvat a 3 Britové. Dva Britové a Marokánec již byli odsouzeni k smrti za stejných okolností (můj dovětek: ač někteří mohli prokázat, že více let sloužili v ukrajinské armádě, čili nebyli žoldnéři, není jim to patrně nic platné; ač jen bránili napadenou zemi, Rusko každého takového obránce má za teroristu).

 

 

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 5,11 přečteno 227×

3 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Nechte elektrárnu Ukrajině

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse