Necenzurujeme.cz

Samé špatné zprávy

Rusko "posílí" ochranu záporožské jaderné elektrárny a přerušuje inspekci svých jaderných zbraní. Bělorusko zahajuje cvičení letectva. Turecko proti Řecku? Dětská obrna v New Yorku.

www.srf.ch: Turecko posílá další vrtnou loď do Středozemního moře, což by mohlo vést k mezinárodnímu konfliktu (např. suverenita Řecka). Prezident Turecka před týdnem oznámil, že do Středozemního moře pošle další "výzkumnou" loď (zemní plyn); podle zpravodajky švýcarské televize existuje více scénářů, co se dál stane; Turecko by se mělo omezit na vlastní zónu, loď by ale mohla při hledání plynu nabrat směr Kypr nebo k řeckému ostrovu; už v minulosti tu vznikl konflikt. 

www.orf.at: Rusko chce posílit protileteckou ochranu jaderné elektrárny v Záporoží (kde pracují ukrajinští zaměstnanci pod kontrolou ruských sil; JE byla dvakrát ostřelována, ukrajinský zaměstnanec v prostoru skladu radioaktivního jaderného odpadu byl přitom zraněn). Informoval o tom šéf separatistické civilní správy: podle něho JE pracuje normálně a nyní bude lépe chráněna. (Včera jsem se dotkla rozporuplných tvrzení separatistů a Kremlu; můžeme jen odhadovat, zda se tímto prohlášením chce Rusko vyhnout nezávislé mezinárodní kontrole, kterou vyžadují OSN a MAAE, nebo tím odůvodní další přísun vojenského materiálu do JE, na což upozornila Ukrajina. Místo obranného systému se tu naopak může rozšířit možnost ruských jednotek ostřelovat území Ukrajiny od JE, na což upozornili místní občané z Nikopolu.)

I dnes mj. www.theguardian.com se věnuje znovu záporožské JE (při ostřelování zraněný zaměstnanec, zničené senzory pro měření radioaktivity, ostatně média nabízejí video poskytnuté dokonce Ruskem - s cílem hodit ostřelování na Ukrajinu - zásahy přímo uvnitř JE). Šéf OSN: plně podporujeme přístup mezinárodní inspekce, organizaci MAAE umožnit vytvořit podmínky ke stabilizaci JE (proto si Rusko pospíšilo s "posílením ochrany JE"? - moje pozn., možná - kdyby Kreml přístup inspektorů umožnil - by se vojenský materiál v JE mohl "vysvětlit" posílením její "ochrany" údajně protileteckým systémem).

Podle zástupce MAAE za Ukrajinu ruské síly zkoušely způsobit blackout na jihu země. Ukrajinská společnost Enerhoatom: problém by vyřešilo demilitarizované území kolem JE; pokud by se poškodily 2 či více kontejnerů s vysoce radioaktivním odpadem, není možné posoudit rozsah následků katastrofy. 

V. Zelenskyj: žádný národ na světě se nemůže cítit bezpečně, pokud teroristický stát střílí na JE.

Ruský velvyslanec ve Washingtonu: ostřelování zničilo dvě vedení vysokého napětí a vodní potrubí. Pouze díky včasnému zásahu ruské armády (v JE) při "krytí" elektrárny nebyla dotčena její kritická infrastruktura.

Ukrajina: Rusko si z JE udělalo vojenskou základnu; s tím se ztotožňuje americký institut ISW (války): Rusko využívá JE jako nukleární bojové pole k zabránění Ukrajincům ostřelovat ruské síly.

www.bbc.com: Rusko oznámilo, že "přechodně" přerušuje inspekce svých strategických jaderných zbraní "na místě" na základě smlouvy o jejich kontrole (Nový Start). Ruské ministerstvo zahraničí: Sankce USA proti Rusku změnily podmínky mezi zeměmi; USA hledaly výhody a zbavily Rusko práva provádět inspekce na americkém území; přerušení kontrol je umožněno na základě "výjimečných okolností". 

K přerušení (spolupráce při kontrolách) došlo týden poté, co J. Biden řekl, že je připraven pracovat na nové nukleární dohodě s prezidentem V. Putinem; platnost té současné skončí v r. 2026. Ruské ministerstvo obvinilo USA z ignorování "existující reality", jako je pozastavení normálních leteckých spojů (patrně ve smyslu, že představitelé Ruska nemohou nyní snadno létat v části světa?).

Kolik jaderných zbraní má Rusko, ptá se redakce - všechna čísla jsou odhadovaná odborníky: Rusko má téměř 6000 jaderných hlavic (1185 mezikontinentálních balistických střel); na začátku invaze odborníci odhadovali, že je "nasazeno" (umístěno na základnách raket a bombardérů nebo na lodích) 1500 ruských hlavic. 

Pokud Rusko má 5977 jaderných hlavic, pak NATO 5943 (z toho USA 5428). USA, UK, Francie, Rusko a Čína jsou mezi 191 zeměmi, jež podepsaly dohodu o nešíření jaderných zbraní. Jaderné zbraně má 9 zemí: Čína, Francie, Izrael, Indie, S. Korea, Pákistán, Rusko, USA, UK.

www.theguardian.com: Čínská vláda využívá cvičení k přípravě na invazi - tchajwanský ministr zahraničí.

www.bbc.com/news/world-europe-60564123: (přehled k jaderným zbraním).

www.bbc.com (polio): Úřední lékař státu New York varuje před mnoha nediagnostikovanými případy dětské obrny poté, co zde byl minulý měsíc paralyzován poliovirem neočkovaný muž. Jeho případ byl geneticky spojen (sekvenování) se stopami viru obrny nalezeným v odpadních vodách v Londýně a Jeruzalému. Rozvojové země byly varovány, aby zvýšily míru proočkování.

Lékařka příslušné newyorské oblasti: sice se obává, že v New Yorku virus cirkuluje (při globálním cestování to lze očekávat), ale většina případů infekce je bez příznaků nebo se vyskytují jen běžné, mírné, nezávažné příznaky - ty jsou ovšem často přehlédnuty. Nicméně výskyt paralytické formy obrny činí méně než jedno procento. Avšak je třeba vnímat, že při výskytu jednoho tohoto případu - 10 let byly USA "bez obrny" (patrně bez příznaků) - mohou existovat stovky až tisíce případů infekce (na něž se zpravidla ale nepřijde pro neexistenci či nepatrné příznaky).

Muž byl paralyzován formou obrny "odvozené od vakcíny", což se stává, protože některé země používají vakcínu s oslabeným (živým) virem; ve vzácných případech může virus mutovat a být přenesen na neočkované kvůli špatné hygieně (moje pozn.: mj. stolice ve vodě, nedávno se znečištění vody vyskytlo i ve Švýcarsku). 

Od vakcíny odvozená obrna může způsobit i život ohrožující onemocnění; USA a většina vyspělejších zemí používají vakcínu neobsahující živý virus, naopak rozvojové země používají "živou" vakcínu - je zřejmě levnější a perorální užití je snadnější. 

Wikipedie v češtině i angličtině potvrzuje, že většina infikovaných (90-95 %) nemá příznaky (žádné obtíže), dalších 5-10 % lidí má nezávažné příznaky; u 0,5 % se vyskytne svalová ochablost, nemožnost pohybu, z nich cca 2 % - 5 % dětí umírá, u dospělých 15-30 % (patrně globální statistika s různými životními podmínkami). 

Moje pozn.: jde tedy o větší riziko pro cca 0,5 % lidí. Dnes odborníci vč. českého SZÚ tvrdí, že riziko výskytu dětské obrny je spojeno s orální "živou" vakcínou (proč tedy bohatší státy nepomohou těm chudším, aby využívaly "neživou" vakcínu?), ale také tzv. divokým poliovirem, který může být přenesen i z laboratoří, kdy např. v Belgii došlo k selhání lidského faktoru. Mně se ale úplně nelíbí ani "neživá" vakcína: je založena na polioviru pěstovaném v tkáňové kultuře opičích ledvin, chemicky inaktivován formalínem. (Možná jsem dnes pouze alergická na slovo "opičí".)

Zatímco perorální (živá) vakcína je zřejmě o něco méně účinná, po 2 dávkách inaktivované vakcíny by 90 % i více očkovaných mělo mít protilátky. Ve Wiki si lze číst další detaily, já se omezím na to, že část lidí se očkovat nemůže ze zdravotních důvodů, u části očkovaných vakcína neúčinkuje tak, jak by měla, a jsou zřejmě i podobné problémy jako u covid-vakcín (s jakým konkrétním typu viru se člověk potká v jakých svých zdravotních dispozicích aj.).

Každopádně jsou mi sympatičtější země, které očkování doporučují, ale nevynucují. Např. německý RKI (www.rki.de, polio) konstatuje, že v SRN bylo očkováno proti obrně kolem 90 % dětí narozených v r. 2008-18, na dobrovolné bázi. V SRN se stalo povinným u dětí jen očkování proti spalničkám, ale lze se pokutou či zdravotní výjimkou vyvázat, resp. pro předškolní dítě sehnat soukromé hlídání, pak do školy může nastoupit i dítě neočkované.

V USA se u dětí zkoušejí vynucovat různé druhy vakcinace před nástupem do veřejných škol: americká ústava deleguje na jednotlivé americké státy pravomoc upravit si určité věci samostatně; u dětí (rovněž u dospělých) všechny státy uznávají zdravotní výjimku a všechny státy - kromě pěti vč. New Yorku - povolují výjimku z vakcinace pro náboženské důvody; 16 států dovolovalo rodičům námitku proti očkování kvůli osobnímu (filozofickému apod.) přesvědčení. Americká pediatrická akademie doporučila lékařům, aby respektovali odmítnutí vakcinace rodiči, pokud neexistuje závažné riziko (je tu zkušenost, že čím více stát nutí, tím víc sílí odpor občanů). 

Předpisy jednotlivých amerických států jsou průběžně v pohybu, tu se uzná další výjimka, tu se naopak některá zruší (covid, spalničky). V r. 1987 po šíření spalniček v některých oblastech americký soud: Je rozumné podniknout kroky k boji proti šíření nemoci tím, že odepřete neočkovaným dětem místo ve škole, dokud riziko šíření spalniček nepomine. (Podobně lokální vzplanutí některé infekční nemoci řeší němečtí hygienici, s tím, že při výskytu více případů se neočkovaným dětem přechodně uloží zůstat doma; když počet nových případů klesá, neočkované děti zase začnou chodit do školy.) 

V oblasti Rockland County ve státu New York, kde neočkovaný muž má paralytickou formu dětské obrny (někdy jde jen o přechodné postižení), je podle úřadů proočkovanost kolem 60 %. Přes vynucování vakcinace část obyvatelstva odolává "vábení" k injekci; lékařka pro BBC uvádí, že výskyt paralytické formy je nižší než jedno procento; polovina pacientů s páteřní obrnou se plně uzdraví, čtvrtina je mírně postižena, ostatní závažné postižení. Osobně se domnívám, že lidem se má zprostředkovat maximum informací a ponechat na nich rozhodnutí; při dodržování základních hygienických pravidel se riziko snižuje. 

Imunizace by mohla proběhnout i gamaglobulinem (podle studie zmíněné ve Wiki je tato pasivní imunizace účinná z 80 % proti paralytické obrně). Anebo po překonání infekce získá člověk zpravidla celoživotní imunitu. 

Komu se můj článek v tomto bodu nelíbí, nechť čte např. Zdravotnickydenik.cz, který už mnoho let očekává "konečnou eradikaci" mj. obrny, ale život ukazuje, že je lepší spoléhat na ukázněné rozumné chování než na "vymýcení" virů (a vakcinaci ponechat na svobodném rozhodnutí; ve všech zemích s dobrovolným očkováním dětí většina rodičů dítko očkovat nechá).

 

 

 

 

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 6,64 přečteno 198×

1 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Samé špatné zprávy

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse