Necenzurujeme.cz

Názory východních Ukrajinců

Kde jsou ti smířliví s ruskou okupací? Bezpečnostní skandál ve Švédsku? Evropa dnes projedná zákon o využití peněz zmrazených ruským oligarchům.

www.theguardian.com (včera): Útoky na Donbasu největší od 2. sv. války. Je příliš pozdě na evakuaci obyvatelstva při ruských útocích, říká zástupce Luhanska (Kyjev opakovaně vyzýval občany, aby území Donbasu včas opustili; podle Ukrajiny Rusové evakuaci brání). Přes 200 mrtvých těl nalezeno v suterénu zničeného obytného domu v Mariupolu, ve stádiu pokročilého rozkladu.

Mezinárodní institut sociologie provedl v polovině května šetření názorů Ukrajinců: 82 % z dotázaných nechce, aby dohoda s Ruskem obsahovala vzdání se jakéhokoli ukrajinského území, pouze 10 % uvedlo, že některá území by mohla být opuštěna, pokud by to zajistilo mír, ale i nezávislost Ukrajiny (moje pozn.: ukrajinský prezident V. Zelenskyj uvádí, že Kreml nechce jen část Ukrajiny, ale chce si vzít všechno). 

77 % Ukrajinců žijících na Rusy okupovaném území bylo proti jakémukoli postoupení území Rusku (či separatistům). Na východě země, kde nyní probíhají nejintenzivnější boje, pouze 19 % respondentů uvedlo, že by byli připraveni na územní ústupky, 68 % bylo proti. 

Na jihu Ukrajiny 83 % dotázaných uvádí, že jsou proti jakémukoli postoupení území, 9 % řeklo, že by to bylo přijatelné, kdyby se tím dosáhlo míru.

Ukrajinští farmáři devastovaní válkou.

www.srf.ch: 3 měsíce války - ohlédnutí v obrazech; fotografie např. zachycují ruský útok na vlakové nádraží, kde se lidé vč. dětí pokoušeli evakuovat, na dlažbě zakrvácená dětská hračka.

J. Stoltenberg (NATO) na Světovém ekonomickém fóru: nechce Švýcarsko nutit do NATO, ale přeje si víc spolupráce.

Španělská chřipka: proč byla tak smrtelná? Studie předložená odborníky působícími při německém Institutu R. Kocha přináší některé nové poznatky. Španělská chřipka způsobila asi 50 - 100 miliónů mrtvých, u miliónů lidí spustila závažný průběh zánětu plic. 

Výzkumníci provedli 3 nové genetické sekvence virů, které získali ze vzorků plicní tkáně z patologické sbírky lékařsko-historického muzea berlínské Charité. 16 sekvencí je z USA, 2 z UK, 3 ze SRN (21 plných virových sekvencí). 

3 vlny španělské chřipky v létě a v zimě 1918 a v zimě 1919 nebyly spuštěny novými variantami (na rozdíl od covid-19; viry španělské chřipky se vzájemně liší méně). Na španělskou chřipku navazující vlny sezónní chřipky 1920 "se krmily" přímo z viru pandemie 1918-19. Dva ze tří nových vzorků virů nesou genetické známky typické pro chřipkové viry, jež cirkulují v ptácích; třetí vzorek - známky, jež by byly typické pro viry, které cirkulují v lidech.

www.20min.ch: Nejméně 9 ruských vysokých "oficírů - seniorů" starších 50 let přišlo o život na Ukrajině; nyní v neděli generál letectva byl nad městem Popasna v Donbasu sestřelen, Rusko zatím (včera) jeho smrt oficiálně nepotvrdilo. V r. 2013 byl po pádu Su-27 uvolněna z armády do rezerv. 

www.bbc.com/news/world-asia-china-55794071: Tisíce fotek a dokumentů z uniklých policejních záznamů (patrně hackeři) ukazují rozsah čínského systému "převýchovy" Ujgurců. Ženy v čínském převýchodném táboře jsou znásilňovány, sexuálně zneužívány, mučeny. Fotografie ženy, která strávila 9 měsíců uvnitř čínské sítě internačních táborů (nevím, zda se mi foto podaří přenést). 

www.svt.se: Švédská televize má na Ukrajině i v Rusku své korespondenty. Každodenní život Ukrajinců je silně poznamenán ruskými útoky, někteří lidé utekli z Doněcka (Kramatorsk) poté, co se Rusové začali přibližovat; ti, kteří zůstali, radši nemyslí na budoucnost. 

Ruští občané si uvědomují, že to, co nyní probíhá na Ukrajině, nesmějí nazývat válkou, jsou z toho zmatení a lidi to znepokojuje. Ale ve většině ruských měst není vidět, že je válka.

Manažer švédské společnosti bezpečnostních služeb Securitas v tajném záznamu o svých návštěvách nevěstince ve Španělsku: tajný záznam ve skutečnosti obsahuje hovory dvou klíčových lidí ze Securitas, jak probírají své opakované návštěvy ve španělském bordelu (kde ovšem mohlo jít i o "obchodní" záležitosti). Jeden z mužů je vysoce postavená osoba s odpovědností za smlouvu Securitas se švédskou armádou, druhý zajišťoval kontakty se švédskou policií. Dotčení muži nechtěli tuto záležitost komentovat.

Švédská bezpečnostní služba SÄPO (spadá pod ministerstvo spravedlnosti, věnuje se špionáži, terorismu, ale hlavním úkolem je prevence závažných trestných činů proti národní bezpečnosti) tuto kauzu vnímá jako přímé bezpečnostní riziko, bude pokračovat šetření. Je to absolutně nepřijatelné, ale nereprezentuje to Securitas, uvedl zástupce této společnosti.

V r. 2011 byl vysoce postavený představitel Securitas ve Švédsku odsouzen za nákup sexu ve známém rozsudku, který šokoval švédskou bezpečnostní oblast, uvádí SVT.

www.orf.at: rakouský ministr zahraničí A. Schallenberg se vyslovil pro "postupnou integraci" Ukrajiny do EU. 27 zemí EU by se (zatím) mohlo radit se zástupci Ukrajiny, ale i Moldavska, Gruzie a zemí západního Balkánu před začátkem svých pravidelných schůzí. Politik zmínil státy západního Balkánu také v souvislosti s tím, že nelze vyloučit, že ruský prezident V. Putin se západní Balkán pokusí destabilizovat.

Ruští oligarchové od začátku války ztratili v EU majetek v hodnotě kolem 10 mld eur. Evropská komise dnes předloží zákon, který má umožnit jejich zmrazené peníze zabavit a použít je např. na obnovu Ukrajiny. Rakousko zmrazilo 254 mil. eur na 97 účtech. Také Německo diskutuje o využití majetku zabaveného ruským oligarchům spjatým s Putinem pro Ukrajinu, je ale třeba dořešit, kdy tak lze učinit s ohledem na garance německé ústavy vůči soukromému majetku.

Rusko chce vytvořit (podle ruských zdrojů) bezpečnou námořní cestu z obsazeného Mariupolu směrem Černé moře; podle Moskvy je odminovaný úsek přes Azovské moře v délce 213 km splavný. V přístavech u černomořského pobřeží kontrolovaných Ukrajinou podle ruských zdrojů uvízlo 70 zahraničních lodí z 16 zemí. Podle Moskvy ruští námořníci zajistí denně bezpečný koridor. Pro sousední země kolem Černého moře ale prý zůstává zbytkové riziko ukrajinských min, jež se měly roztrhat.

www.theguardian.com má dnes mezi hlavními zprávami tragédii v Texasu: zastřeleno 19 studentů a dva učitelé; americký prezident J. Biden chce omezit zbraně zákonem.

V. Zelenskyj: Rusové zkoušejí zničit Donbas.

Severní Korea: odpálila další balistické střely, jedna měla mít dlouhý dolet (360 km); Jižní Korea a Japonsko - jde o ohrožení míru, bezpečnosti a stability.

V Severní Koreji (25 mil. obyv.) má přes 3 milióny lidí "horečku", od začátku šíření "covidu" v dubnu bylo oznámeno 68 úmrtí.

Americký filantrop a finančník G. Soros (91 let, původem z Maďarska) na Světovém ekonomickém fóru varoval před autoritářskými režimy - Ruskem a Čínou - a kritizoval bývalou německou kancléřku A. Merkelovou, že se k nim "přikláněla". Ruská invaze na Ukrajině nepřišla z čistého nebe, svět je zapojen do boje mezi dvěma systémy vládnutí, které jsou vzájemně silně protichůdné: otevřená a uzavřená společnost. Dnes jsou Rusko a Čína největší hrozbou pro otevřenou společnost; represivní režimy jsou nyní na vzestupu a otevřené společnosti jsou v obležení. Bojem proti otevřené společnosti byly i teroristické útoky na USA v r. 2001. 

Ruská invaze na Ukrajině by mohla být začátkem 3. sv. války a naše civilizace by to nemusela přežít, řekl Soros.

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: -11,07 přečteno 662×

21 Hodnotit článek 3

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Názory východních Ukrajinců

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse