Necenzurujeme.cz

9. květen jako den hanby

Tak to vidí někteří Rusové, kteří protestují proti Putinovi ve Švédsku. Kreml zrušil leteckou show. Azovští bojovníci už nejsou záležitostí krajní pravice, mají různé politické názory.

Švédská televize www.svt.se informuje o demonstraci v Göteborgu, kterou proti válce na Ukrajině organizovala ukrajinská organizace ve Švédsku, ale podíleli se i Rusové. Jsem Rus a jsem proti této válce, říká A. Zorin - Rusko by se mělo stydět, 9. květen je pro Rusko dnem hanby. Stydím se za to, co se stalo (napadení Ukrajiny). Stovky protestujících nesly v rukou poněkud nelichotivé fotografie ruského prezidenta, poupravené těmi, kdo ho vidí v černém světle.

Norský politik, nyní šéf NATO J. Stoltenberg vyzval Putina, aby se v Den vítězství stáhl. Nedávno uvedl, že se očekává eskalace války (CNN Prima), na Echo24 pak Stoltenberga citovali: Připravme se na ještě větší brutalitu, ještě větší utrpení.

SVT.se: ukrajinský prezident V. Zelenskyj - Musíme učit děti rozpoznávat miny.

Švédský vojenský historik: Je obtížné předvídat další Putinův krok; měl malý úspěch na Donbasu, ale více extenzivní vítězství nelze očekávat; věří, že se Ukrajina stane silnější; pro Putina nebude jednoduché dostat se ven ze stávající situace. Šéf Kremlu se snaží občanům a světu namluvit, že vše jde podle plánu, přitom se dopouští obskurní paralely mezi ukrajinskými obránci a nacisty. 

Zahraniční korespondent SVT: Projev Putina k 9. květnu se jeví jako "utlumený", relativně neutrální, sice mluvil o nacismu a Donbasu (dobrovolníci s ruskými vojsky "bojují za vlast"), ale nebyly v tom přímé hrozby, projev byl "tlumený" víc, než se čekalo.

www.20min.ch: Rusko ke Dni vítězství zrušilo leteckou přehlídku; ještě v sobotu se čekala účast 77 letadel a helikoptér, nyní mluvčí Kremlu uvedl, že letecká část se kvůli počasí nekoná; letecká přehlídka byla zrušena krátce před plánovanou show (moje pozn.: k tomu se vyjadřovali i novináři s aktuálními informacemi o počasí - podle nich nemělo být překážkou, možná se některý stroj porouchal - a Putin by neměl oněch 77 letadel?).

www.srf.ch: Nové raketové útoky na region Oděsa, už předtím město hlásilo poškození mnoha obytných domů. 

Korespondent švýcarské televize: Nikdo neví, co se rozhoduje za zdmi Kremlu, Putinův aparát je plně netransparentní.

Rusko vyvíjí - podle oficiálního sdělení - novou generaci nadzvukových raket, s nimiž lze bojovat ve vzduchu, na zemi i na moři. V podstatě proti nim není obrana.

Všechny země G7 jsou povinny ukončit odběr ruské ropy nebo ukončení připravit.

www.orf.at: Tchaj-wanem otřáslo zemětřesení síly 6,1.

www.theguardian.com: 75. den invaze. 

UK uvalila cla na kovy a chemikálie z Ruska a Běloruska.

V mariupolské ocelárně Azovstal zůstalo asi 2000 ukrajinských vojáků, z nichž 700 je zraněno. V Kyjevě aktivisté a příbuzní členů praporu Azov žádali ukrajinskou vládu o pomoc (na fotce např. transparent Zachraňte Azov). Tito vojáci jsou více než 100 km od nejbližších ukrajinských vojsk a bez pomoci úřadů se nemohou dostat do bezpečí. 

Azovský prapor se stal ústředním ruským odůvodněním invaze s tím, že jeho členy jsou neofašisté. Azovští bojovníci uvádějí, že členové mají nejrůznější politické názory; v r. 2014 tento útvar vznikl z dobrovolníků k obraně Ukrajiny proti Rusku, někteří velitelé se stali známí jako pravicově orientovaní, ale od r. 2015 se prapor stal součástí ukrajinské armády a není už pouze pro krajně pravicové bojovníky. 

Od 24. února do 25. dubna Azov usmrtil 2500 ruských vojáků. Nyní se ke vzniklé situaci - přežívání v pasti Azovstalu - vyjadřují někteří členové praporu: Jsme svědky ruských zločinů, kapitulace není volba, Rusko nemá zájem na našich životech. Např. I. Samoilenko slíbil, že bude dál bojovat, jeho kamarádi rozumí tomu, že kdyby byli zajati, čekala by je smrt - kapitulace by byl "dar" nepříteli. Někteří ještě doufají, že se ukrajinským úřadům podaří pomoci jim uniknout z pasti. 

Redakce cituje britského ministra obrany B. Wallaceho: ruskou invazí na Ukrajinu Putin, jeho vnitřní okruh a generálové nyní odrážejí fašismus a tyranii před 70 lety, opakují chyby totalitních režimů minulého století. Nevyprovokovaná a ilegální invaze, útok proti nevinným občanům a jejich domovům vč. záměrných útoků na ženy a děti - to korumpuje památku minulých obětí a ruskou jednorázovou globální reputaci. Putinův fašismus a tyranie jsou stejné jako nacismus.

www.svt.se: z projevu Putina - NATO odmítalo naslouchat ruskému volání po novém bezpečnostním řešení... Zelenskyj: zvítězili jsme v minulosti, zvítězíme i nyní. (Neodpustím si vlastní pozn. a rovnou přiznám, že jsem na jedince typu Putin silně alergická: Jakou rovnováhu hledá v globálním světě? Vedle 150 mil. Rusů existuje 1,4 mld občanů čínského totalitního státu, vedle nich pak Severní Korea, jejíž představitel - možná mu kdysi tatík sebral za trest cínové vojáčky - si trvale hraje na jadernou válku. Ale Putin tu drancuje různé postsovětské republiky - vždy se dá prokázat, že většina jejich občanů si jeho zásahy nepřeje -, tu má spadeno na bývalé satelity SSSR, i naše členství v NATO mu vadí - pokud bychom v něm nebyli, podle mě by se mohl vyvinout obdobný scénář jako v Moldavsku, Gruzii, na Ukrajině - pár přátel Kremlu pozve ruské tanky. Putinovo Rusko prostě nerozumí demokracii a standardnímu mírumilovnému soužití, uznává jen vojenskou převahu.)

 

 

 

 

 

Štítky článku: válka

prestiž 1: -9,80 přečteno 276×

18 Hodnotit článek 2

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

9. květen jako den hanby

garik:
Článek je zase plný nesmyslů ! Západ se tlačí už 30 let na Rusko , Ukrajinu přecpal zbraněmi , Ukrajinci neplnili Minské dohody a vraždili na Donbase …

V interní diskusi je 1 příspěvků | poslední příspěvek 11. 5. 2022 19:11 || Diskutovat

Facebook diskuse