Necenzurujeme.cz

New York a Izrael

Konvoj svobody napříč Izraelem. V USA protichůdné rozsudky k povinnému očkování. Proč vzrostl počet covid-úmrtí v silně proočkované zemi?

www.timesofisrael.com (14. února): Konvoj svobody - protestující proti covid-opatřením a donucování k vakcinaci - inspirovaný Kanadou blokuje Jeruzalém. 30 000 vozidel, 40 konvojů ze 40 měst napříč Izraelem vyjadřují nesouhlas s nedemokratickými restrikcemi. 

www.timesofisrael.com/lawsuit-challenges-new-yorks-covid-19-vaccine-mandate-citing-religious-beliefs: Skupina ortodoxních Židů (avšak připojily se i osoby katolického vyznání) uplatnila vůči městu New York stížnost kvůli vyžadování covid-očkování ať ve školách nebo na dalších místech. Zčásti se podílejí rodiče dětí, jež uplatnili žádost o výjimku z očkování z náboženských důvodů. 

Zástupci těchto stěžovatelů (propojení i se zdravotníky, jimž byla upřena výjimka z vakcinace pro náboženské důvody) napadají, že vláda podmiňuje svobodný život očkováním, což vnímají jako "formu otroctví", mj. se porušuje právo vstupovat na určitá místa bez diskriminace. 

Jeden z účastníků (společnost T. Mora): Nikdy v historii této země (USA) ani v historii pandemií všeobecně nedeklarovala vláda skupinu občanů jako nežádoucí osoby na bázi odmítnutí očkování. To, co zde vidíte, je smutná korupce ve zdravotní politice. Je to bezprecedentní zneužití moci.

Pokud by stížnost proti zástupcům New Yorku byla úspěšná, přineslo by to návrat neočkovaných do práce a přístup na určitá místa bez diskriminace. 

V USA jeden ze soudů zablokoval povinné očkování ve firmách s více než 100 zaměstnanci (měli ale zřejmě mít i možnost se místo toho testovat). 

www.sfgate.com/news/article/Vaccine-mandate-for-federal-workers-blocked-by-16848434.php: federální odvolací soud prozatím odmítl umožnit Bidenově administrativě požadovat covid-očkování od federálních zaměstnanců. 

Loni v září prezident J. Biden zveřejnil, že bude požadovat od více než 3,5 mil. federálních pracovníků očkování bez alternativní volby testování, pokud nebudou mít zdravotní výjimku z vakcinace nebo výjimku z náboženských důvodů. 

V současnosti má být podle tiskového odd. Bílého domu 98 % federálních zaměstnanců očkováno. 

www.news.yahoo.com (supreme court block vaccine, 11.2.): U soudu naopak nepochodila skupina newyorských učitelů, jež chtěla pozastavit povinné očkování pro zaměstnance, kteří nedostali náboženskou výjimku. Podle města New York musí žádost o výjimku z vakcinace podpořit příslušná církevní organizace, jenže to podle stěžovatelů diskvalifikuje některé občany, kteří jsou věřící, ale nepatří ke specifické náboženské organizaci. 

Žádost o uznání výjimky byla zamítnuta také tehdy, pokud se představitelé některé církve veřejně vyslovili pro podporu očkování, což se týká zpravidla katolíků (i když ani mezi nimi ne všichni s očkováním souhlasí). Mnoha veřejným zaměstnancům vč. učitelů bylo řečeno, že pokud se nebudou očkovat do 14. února, budou postaveni mimo službu bez platu.

Mnohá média se nyní věnovala překvapivé informaci, že v Izraeli, který patří k nejvíce proočkovaným zemím, prudce vzrostl počet covid-úmrtí. Přitom Izrael má v populaci nepatrný podíl seniorů (od 65 let jen kolem 10 %, zatímco např. UK přes 18 %, a právě UK registruje méně covid-úmrtí v téže době, obě země jsou na tom s očkováním obdobně, v Izraeli ale už mnozí dostali navíc i 4. dávku). 

www.telegraph.co.uk/global-health/science-and-disease/israels-rise-covid-deaths-important-lesson-uk, nebo www.theweek.co.uk/news/world-news/middle-east/955688/are-rising-covid-deaths-israel-warning-uk.

Proč covid-úmrtí v Izraeli narůstají - může jít o špatné znamení pro UK (např. 8.2.22).

I v dalších médiích se spekuluje o faktu, že v Izraeli za poslední měsíc zemřelo s covid-19 zhruba 680 lidí. Izrael měl hlásit 4,9 úmrtí na 1 mil. obyv., naproti tomu UK 0,6, Dánsko (rovněž více proočkované) ovšem také 4,8. Izraelské ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že šlo převážně o neočkované: pouze 12 % od 60 let není plně očkováno, což prý činilo 43 % covid-úmrtí v této skupině. 

Avšak oficiální sdělení postrádá bližší údaje: o jaký konkrétní časový úsek jde a chybí jakékoli vysvětlení ke zbývajícím procentům (57 % ?). Přepočet na 100 000 obyvatel bývá někdy zkreslující; pokud zástupci izraelských odborníků či nemocnic uvádějí covid - hospitalizace či covid-úmrtí ve fyzických osobách, převrátí se výrazně poměr očkovaní versus neočkovaní.

Např. www.adarapress.com/2022/02/10/covid-deaths-in-fully-vaccinated-in-israel-breaks-all-records: Prof. J. Giris ze zdravotního centra v Tel Avivu (3.2.): většina našich pacientů se závažným průběhem covid-19 je očkovaná. 

95 % Izraelců od 50 let bylo očkováno, 85 % má i třetí dávku, mnozí (senioři a zdravotníci) mají i 4. dávku, přitom je rekordní nárůst covid-úmrtí. Úmrtí (prý) začala narůstat po 4. dávce. Např. 3. února 86 úmrtí, 7denní průměr 65). 

Také Telegraph.co.uk (israel rise covid deaths) cituje odborníka z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě: z 822 úmrtí od začátku roku 2022 se týkalo jen 293 neočkovaných. Prof. B. Raveh se domnívá, že by mohlo jít o oslabený účinek 3. dávky z loňského srpna, jenže mezitím se lidem už nabízela také 4. dávka); na jednu stranu se uvádí, že vakcíny chrání, na druhou stranu o jejich "vyvanutí" (a někteří - vč. českých odborníků či EMA - uvažují o riziku oslabení imunity příliš častými dávkami vakcín). 

Stejně jako na data izraelského ministerstva se nelze plně spolehnout ani na údaje britských úřadů (někdy nejde o "tvrdá data", ale jen o modelace, někdy se může projevit odlišná metodika zaznamenávání dat v různých částech UK). 

Nicméně zájemci mohou nahlédnout např. do databáze UK www.ons.gov.uk: Zde jsou odhady či propočty, nakolik má britská populace protilátky proti covid-19, bez ohledu na to, zda po očkování nebo po uzdravení. Např. v Anglii mělo šetření ukázat, že až 98,1 % občanů má protilátky, přičemž 82,1 % dospělých mělo mít už i 3. dávku či i další. Ve Walesu by mělo mít 97,7 % protilátky, 73,9 % účastníků šetření hlásilo, že měli 3. dávku. Museli bychom ale znát více dat: v jakém čase po očkování se prověřovaly protilátky aj.

Pro zajímavost: v UK pozitivní test na protilátky (prokázání imunity) znamená 42 ng/ml, ovšem odborníci dodávají, že negativní test (protilátky pod touto hodnotou) neznamená, že člověk nemá žádnou ochranu před covidem.

Redakce Timesofisrael.com nyní informovala: z 9,4 milionové izraelské populace má 6,1 mil. dvě dávky vakcíny, 4,4 mil. tři dávky, téměř 700 000 4. dávku; z 251 326 aktivních případů infekce je ve vážném stavu 1048 pacientů (cca 0,5 %). 

Podle Worldometers.info (Israel): k 31.12.2020 měl Izrael 3373 covid-úmrtí, k 31.12.2021 šlo o 8251 úmrtí, k 13.2.2022 jde o 9544 covid-úmrtí (během měsíce přes 1000 úmrtí). Nejvyšší covid-úmrtnost za den se projevovala např. loni 24. ledna - 75 úmrtí za den, ovšem např. letos 1. února šlo o 121 úmrtí (v dalších dnech např. 98, 78).

Mj. je otázka, jak se ta která země stará o nejzranitelnější občany v ústavní péči. V domácím prostředí má jedinec zpravidla větší možnosti se chránit, v ústavu je odkázán na personál, ale také na státní opatření, co se týče předpisů a kontroly jejich dodržování v praxi.

 

 

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 12,22 přečteno 248×

1 Hodnotit článek 7

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

New York a Izrael

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse