Necenzurujeme.cz

Dánsko bez restrikcí

Ještě máme hodně pacientů s pozitivním testem, ale zčásti jsou v nemocnicích z jiných důvodů, říká ministr zdravotnictví. Dánsko zkracuje čekací doby na operace.

www.sum.dk: Ministerstvo zdravotnictví informuje, že 80,9 % populace je plně očkováno, 61,1 % má doplňující dávku (ta se nabízí od 18 let). V Dánsku nyní dominuje podvarianta omikronu BA.2, která je podle výzkumné studie ještě nakažlivější než subvarianta BA.1, ale jde stále o omikron, který působí převážně jen mírné příznaky či probíhá bezpříznakově. 

Až 94 % občanů od 65 let má doplňující dávku vakcíny. Ministr M. Heunicke uvádí: "Ještě máme mnoho pacientů s pozitivním testem, ale někteří jsou přijímáni do nemocnic ze zcela jiných zdravotních důvodů. V intenzivní péči máme kolem 24 - 35 pacientů, z nich 12 vyžaduje plicní podporu." 

www.sum.dk/ministeren/sociale-medier-arkiv/2022/februar/0902-en-stabil-epidemi: šíření infekce v regionech je rozdílné, někde významný pokles, jinde vyšší míra. Země žije bez restrikcí, ale je třeba se starat o to, aby mladší populace nevnášela infekci do rodiny nebo mezi rizikové skupiny (lokální monitoring). 

Čísla o míře šíření infekce nemusí odpovídat realitě, protože se nyní provádí méně testů, informuje ministerstvo. Dánsko nyní zaměřuje větší pozornost na ne-covidovou zdravotní péči, stát spolu s regiony chce dosáhnout ještě větší dostupnosti zdravotních služeb, zejména zkrátit čekací doby na operace. 

Včera některá česká média (potřebují "senzaci"?) uváděla, že Dánsko má nyní nejvíce covid-hospitalizací od začátku pandemie, avšak správně dodala, že úřady potvrzují, že s pozitivním testem jsou lidé hospitalizováni i z jiných zdravotních důvodů. Dánsko má 5,8 mil. obyvatel, zhruba tedy polovinu oproti ČR.

www.worldometers.info/coronavirus/country/denmark: z 574 438 aktivních případů je ve vážném stavu 33 pacientů. V posledních dnech bylo registrováno i přes 50 000 pozitivně otestovaných; denní úmrtí činila 24, 29 či 35 osob (což je na Dánsko více, než bylo zvyklé, přitom ti nejzranitelnější jsou nejvíce proočkováni).

Dánské úřady potvrzují údaje mj. o hospitalizovaných (mezi nimi dnes převažují plně očkovaní, úplně nejvíc nyní mezi hospitalizovanými byli pacienti s doplňující dávkou - přes její aplikaci se stejně nakazili):

www.sst.dk/en/english/corona-eng/status-of-the-epidemic/covid-19-updates-statistics-and-charts: K 11. únoru mělo být hospitalizováno 1354 pacientů s pozitivním testem, z nich 33 na JIP (mírný úbytek) a z nich 12 s plicní podporou. (Zdroj dat: Institut pro infekční nemoci, Statens Serum Institut). 

Za posledních 24 hodin bylo provedeno (vedle antigentestů) přes 172 000 PCR testů, "první případ infekce" (Dánsko začalo místo pojmu "potvrzené případy" užívat pojem "první infekce") se týkal 50 542 lidí, tzv. reinfekce činily 3205 (kolem 5 % z infikovaných), úmrtí 29. 

Z vysvětlivek není vždy zcela jasná metodika, např. zda mezi nová přijetí do nemocnic se vykáží osoby během 14 dnů po pozitivním testu a covid-hospitalizace se bude počítat během 90 dnů po pozitivním testu. K dalším změnám patří, že reinfekce (druhé nakažení) se bude počítat nikoli až po 3. měsíci po prvé infekci, ale už po 61 dnech (stále je to ale delší období, než v ČR představuje pouhých 30 dnů po prvé infekci - statistiky v rámci Evropy tak zůstávají zčásti vzájemně neporovnatelné). Tímto způsobem se tedy počet "reinfekcí" může opticky zvýšit (u části pozitivně otestovaných však může ve skutečnosti jít o první infekci, chybně zařazenou do statistiky jako druhá infekce).

Zatím mi není zcela jasné, jak se budou vykazovat či odlišovat nakažení po vakcinaci, zda se infikovaní neočkovaní a očkovaní nesmísí do jedné skupiny "reinfekcí". Nicméně zatím se stále ukazuje, že tzv. neočkovaní jsou s covid-19 zastoupeni v nemocnicích nejméně, naopak nejvíce byli nyní s pozitivním testem hospitalizovaní lidé po třetí dávce.

www.experience.arcgis.com/experience/aa41b29149f24e20a4007a0c4e13db1d/page/page_5: (pokud by proklik nefungoval, je třeba zkusit přes internet, nebo www.ssi.dk a zadat gennembrudsinfektioner - průlomová infekce po očkování): 

K 10. únoru hospitalizovaní: 219 neočkovaní, 42 zčásti očkovaní, 304 plně očkovaní a 741 pacientů s doplňující dávkou. 

Podobně počet infikovaných: neočkovaní 5360, zčásti očkovaní 2, plně očkovaní 11 089, osoby s doplňující dávkou 29 049. 

Vyšší vypovídací hodnotu mají údaje ve fyzických osobách (přepočet na 100 000 někdy zkreslí realitu); výraz Indlagte znamená hospitalizace. V zemi, kde je přes 80 % populace očkováno, přičemž vakcíny neposkytují dostatečnou ochranu před nákazou, samozřejmě roste počet infikovaných i po vakcinaci; u zranitelnějších, kteří si nechali aplikovat doplňující dávku, vidíme, že u části z nich se nákaza nakonec stejně projeví, a pokud mají větší celkové zdravotní komplikace, pak se nevyhnou ani hospitalizaci.

www.covid19.ssi.dk/overvagningsdata/daglige-covid-19-tal: informace o změnách ve statistikách, pojem "minulá infekce" prý už není aktuální či je matoucí - uvidíme, co z toho vznikne do budoucna (máme horší zkušenost se zacházením s daty na úrovni českého ÚZIS, kdy se mj. sdělují "podezření" na reinfekci, ale nesdělí se současně počet nakažených po vakcinaci).

Ať už Dánsko pozměnilo některé definice covid-případů jakkoli, i z dalších statistik na www.experience.arcgis.com vyplývá, že počet tzv. reinfekcí (my to zatím chápeme jako nakažený človek neočkovaný, ale zároveň se sem zahrnují i zčásti očkovaní či plně očkovaní do 2 týdnů po 2. dávce) není moc - v celkovém přehledu za Dánsko je to pod 5 %.

Potvrzené případy covid-19 celkem za celou pandemii: 2,2 miliónu infikovaných, z nich 2,1 miliónu jako "první infekce", reinfekcí mělo být 102 994 - nová nákaza by se tak týkala méně než 5 %.

Pokud se ovšem omikron bude nadále chovat jako jedna z chřipek, pak se dostaneme do běžných chřipkových sezón, kdy část populace vůbec neonemocní, část bude mít jen mírné příznaky, někdo onemocní dvakrát za sezónu, někdo utrpí horší průběh, který může zhoršit jeho různé nemoci - moje pozn.

Včera jsem na hlavním webu dánského institutu infekčních nemocí www.ssi.dk našla jako hlavní zprávu: v Dánsku roste počet případů syfilis. (Skandinávští odborníci - nejen v Dánsku - si průběžně všímají také zcela jiných nemocí, ať respiračních či dalších, např. se zachytil v Norsku případ prasečí chřipky aj.)

Na dalším odkazu mohou čeští odborníci zkoumat změny kolem definic či způsobu vedení statistik vč. reinfekcí:

www.ssi.dk/aktuelt/nyheder/2022/reinfektioner-og-andre-aendringer-paa-coviddashboards: místo "potvrzený případ covidu" se bude užívat pojem "první infekce" (po prvním pozitivním testu), a pokud někdo bude mít po 61 dnech druhý pozitivní PCR test, pak půjde o "reinfekci".

Zopakuji: u nás se za reinfekci vezme druhý pozitivní test už po 30 dnech, takže těch reinfekcí vyrobíme asi více než Dánsko (uzdravený se může chybně zobrazovat jako pozitivní, ale není infekční), některé země za reinfekci počítají druhý pozitivní test až po 3 měsících od uzdravení. A dnes mám podezření, zda se pod "reinfekci" ne/budou zahrnovat plně očkovaní (aniž by se to přiznávalo) - docela by mě zajímalo, zda se plně očkovaná osoba nenakazí vícekrát než jednou v dané "sezóně". Na druhou stranu, dnes mi registrace covid-případů připomíná situaci, v níž bychom se snažili testovat bezpříznakové při podezření na běžnou virózu.

 

 

 

 

 

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 5,95 přečteno 147×

1 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Dánsko bez restrikcí

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse