Necenzurujeme.cz

Omikron miluje očkované?

Aktuální statistika ministerstva zdravotnictví potvrzuje zahraniční data: také u nás se nyní nakazí častěji ti očkovaní, zato infikovaných neočkovaných ubývá.

Na téma mě upozornil blog právníka Z. Koudelky u Idnes.cz, který na základě úředních dat ukázal, že (nejen) v posledním týdnu převážily mezi nově infikovanými osoby plně očkované vč. tzv. posilující dávky. Zároveň autor poděkoval vládě za zrušení povinného očkování proti covid-19, k čemuž se připojuju (Rakušané nám patrně budou závidět).

https://ockovani.opendatalab.cz/statistiky: Počet nově infikovaných na 100 000 obyvatel ve věkových skupinách.

Na první pohled vidíme, že ve věku 18-29 let, 30-39 let a 40-49 let se častěji nakazili plně očkovaní. Když ale připočteme i osoby s doplňující dávkou, pak i např. ve věku 50-59 let, 60-69 let či od 80 let převažují mezi infikovanými osoby očkované.

Infikovaných po plné vakcinaci či dokonce vč. doplňující dávky je tolik, že by povinné očkování podle mě postrádalo smysl - nebrání nakažení a přenosu infekce na druhé. 

JUDr. Koudelka z úřední databáze použil konkrétní číselné vyjádření. V období 10.1.-16.1.2022 se mezi infikovanými (či jen pozitivně otestovanými, jedinec nemusí být vždy infekční) zachytilo 32 229 neočkovaných, 33 817 plně očkovaných a 4940 s doplňující dávkou. Neočkovaných infikovaných tedy bylo cca 45 %, očkovaných 55 %.

www.ockovani.opendatalab.cz/statistiky_srovnani (odkaz mi šel prokliknout na blogu Z. Koudelky).

Mezi nově hospitalizovanými ve výše uvedeném posledním týdnu mělo být 539 neočkovaných, 248 plně očkovaných a 99 pacientů s doplňující dávkou (tj. 347 pacientů očkovaných). Patrně spíš subjektivně si můžeme říkat, zda ve vztahu k počtu hospitalizovaných neočkovaných je "úspěchem", že očkovaných je cca o třetinu méně. Hodnotit za jeden týden se ale nedá, roli hraje víc faktorů (jak se zrovna sešli nakažení v horším zdravotním stavu aj.), navíc úřední instituce uvádějí, že ne u všech pacientů jsou známa data o očkování.

Nově na JIP: neočkovaných 90, plně očkovaných 38, s doplňující dávkou 16 (tj. 54 očkovaných se nakazilo a byli hospitalizováni na JIP). I zde se může mj. promítnout absence dat k některým pacientům, více ale záleží na celkovém zdravotním stavu člověka, který se - ať po vakcinaci nebo bez ní - nakazí, což zpravidla zhorší jeho jiné vážné nemoci.

www.koronavirus-mzcr.cz: za 7 dní 1086 pozitivně otestovaných na 100 000 obyvatel, ale hospitalizováno je jen 1615 pacientů (úbytek), na JIP ve vážném stavu 245 covid-pacientů. (U těchto čísel si vždy říkám, že není ospravedlnitelné omezovat občany různými opatřeními zasahujícími do základních práv kvůli nepatrnému počtu covid-pacientů ve vážném stavu; i bez koronaviru každá společnost má běžně na JIP mj. pacienty, jimž celkový zdravotní stav, různé jiné nemoci, zhorší např. chřipka či další příčiny. )

Mezi hospitalizovanými s pozitivním testem na covid-19 nyní bylo 182 pacientů bez příznaků, 498 v lehkém stavu, 245 v těžkém stavu, ostatní střední stav.

Příslušní odborníci by se podle mne měli zabývat příčinami vyšší úmrtnosti v ČR v souvislosti s covid-19 (a možná i bez pozitivního testu) ve srovnání s jinými zeměmi. Opět to bude mít více příčin (např. zda máme v ČR ve všech lokalitách přibližně shodnou - dostatečnou - kvalitu celkové péče o zranitelné v ústavech).

 

 

 

Štítky článku: daně

prestiž 1: 14,36 přečteno 334×

0 Hodnotit článek 8

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Omikron miluje očkované?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse