Necenzurujeme.cz

Co se děje za humny

Omikron v Německu - jen nepatrný počet hospitalizací. Země s vyšší proočkovaností zavedly roušky i venku. Diskuse v EU o čtvrté dávce.

Nejlepší zprávy nyní kolem vánoc zveřejnil německý Institut R. Kocha: po nákaze omikronem bylo hospitalizováno jen zhruba jedno procento z infikovaných a počet reinfekcí činí méně než dvě procenta. 

www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Situationsberichte/Omikron-Faelle/Omikron-Faelle.html?_blob=publicationFile: Počet případů nákazy omikronem celkově v SRN představuje 3198 případů. Z nich bylo hospitalizováno 48 případů (moje pozn.: přes jednoho procento ze zachycených registrovaných případů, kterých bude ve skutečnosti více, např. bez příznaků; tyto hospitalizace se patrně budou týkat celkově více zdravotně oslabených jedinců, což vyplývá z různých dalších zpráv RKI). 

Pokud jde o reinfekce (po prodělání covid-19 nový pozitivní test na nákazu), RKI uvádí 54 případů, tj. necelá 2 % z infikovaných osob; většinou jde o střední věk, od 60 let překvapivě jen 3 osoby). Celkově jde o příznivá data: omikron zatím nezpůsobil žádný tlak na nemocnice; i když počet nakažených po očkování roste víc (přiznávají to postupně různé evropské země ať ve vztahu k delta nebo omikronu), pak míra reinfekce (nakazit se podruhé) je nepatrná, což je důležité i pro nakažené po očkování, jak vyplývá z následujícího článku v rakouském listu:

www.kurier.at/wissen/gesundheit/corona-studie-impfdurchbruch-fuehrt-zu-superimmunitaet/401845060 (ze 17. prosince): Z výzkumné studie oregonské univerzity (USA) publikované v časopisu JAMA vyplývá - když se očkovaná osoba nakazí, získá účinnější imunitu, a to pravděpodobně i vůči jiným variantám viru. (Moje pozn.: beru to s rezervou, na takováto tvrzení musí uplynout delší čas; v USA mj. univerzity bojují za uznání přirozené imunity po prodělání nákazy, možná také chtějí povzbudit očkované, aby v nákaze viděli i něco pozitivního?, nicméně i u nás někteří odborníci vidí v tom, když se očkovaný nakazí, přínos - po uzdravení se projeví vyšší množství protilátek. Otázka je, jak bude fungovat v delším čase tzv. buněčná paměťová imunita.)

Oregonští odborníci tedy světu vzkazují: infikování po očkování vede k "superimunitě".

Na globální úrovni je však v současnosti patrno, že experti a politici spolu vzájemně nespolupracují dostatečně, resp. jsou známky, že politici nemají příliš trpělivost počkat si na spolehlivější vědecké poznatky. Např. list Politico má ke covid-19 několik článků, v jednom z nich informuje o diskusi na evropské úrovni s tím, že např. německý ministr zdravotnictví a UK zvažují 4. dávku vakcíny (Izrael ji nabídl seniorům a zdravotníkům). Představitel WHO naopak varuje, že programy s doplňující dávkou "spíše pandemii prodlouží, než aby ji ukončily", protože by vakcíny přesměrovaly do zemí s již vysokou proočkovaností, a to dovolí viru dále mutovat.

www.politico.eu/article/europa-fourth-coronavirus-vaccine-germany-minister-karl-lauterbach-booster: někteří politici tedy uvažují o 4. dávce, přitom účinek té třetí je zatím spíš sporný (pokud ho lze hodnotit v krátkém čase, nicméně na Izraeli je patrno, že třetí dávka lidem s poškozenou imunitou či více vystaveným nákaze asi moc nestačí). WHO se spíše zlobí na "sobectví" západní civilizace, protože chudé třetí země nemají prostředky na nákup většího množství vakcín. A farma-firmy, jichž se to týká, stále více mluví spíše o potřebě vakcíny nově upravit - studie protilátek po očkování třetí dávkou ukazuje nižší účinnost vakcín.

Je tu prezentována analýza vzorků krve po tzv. třetí dávce vakcínami AstraZeneca a BioNTech/Pfizer: po AstraZeneca protilátky vzrostly 2,7krát, po Pfizer 34,2krát, data zřejmě z UK, Číny, Izraele a Jižní Afriky; ale v porovnání s deltou protilátky vůči omikronu byly 3,6krát nižší. Firmy se spíše vyslovovaly pro novou úpravu vakcín.

Jak je možné, že např. ve Španělsku a Itálii s vyšší mírou proočkování populace se nyní nařizují roušky i venku? 

www.spainenglish.com/2021/12/22/coronavirus-in-spain-22-dec-2021 (nebo také Worldometers.info): plně očkováno je 79,6 % celkové populace, což by mělo být 89,8 % populace od 12 let, ale roušky se mají nosit i venku. V současnosti se projevují nejvyšší denní přírůstky infikovaných (či pozitivně otestovaných), např. 23. prosince 72 912 infikovaných; denní úmrtnost s covid-19 se pohybovala kolem 80, 90 případů. Španělsko má asi 46,7 miliónu obyvatel. 

Důležité ale je, že při omikronu není vidět významnější tlak na nemocnice: nyní mělo být v této zemi 7732 hospitalizovaných, tj. 6,2 % kapacity nemocničních lůžek; 1472 pacientů na JIP, tj. 15,7 % kapacity intenzivní péče. 

Roušky se nyní mají nosit i na ulici také v Itálii (kolem 60 miliónů obyvatel, 73,8 % plně očkováno z celkové populace, Statista.com ale uvádí 85 %). 

www.worldometers.info/coronavirus/country/italy: z aktivních případů infikovaných (500 466) je 1071 vážně nemocných (0,2 %) - důležitý ukazatel, který říká, že z celkového počtu pozitivně otestovaných se intenzivní péče týká jen zlomku z nich. 

Na grafu vývoje pandemie vidíme, že letos se nakazil více než dvojnásobek obyvatel oproti loňsku. V současnosti se projevuje nejvyšší vlna denních přírůstků pozitivně otestovaných. K 31.12.2020 měla Itálie 74 148 covid-úmrtí, k 25.12.2021 celkem 136 530 úmrtí - letos malé snížení úmrtí; v březnu 2020 bylo za den registrováno např. 921 úmrtí, loni v prosinci 992 (jako vrchol), letos v dubnu přes 700, nyní kolem 25. prosince např. 144 úmrtí. 

Nejvyšší nápor hospitalizovaných se v Itálii projevil např. loni v listopadu (34 697 pacientů, letos v dubnu (28 949), k 19.12.2021 bylo 7726 hospitalizovaných. Loni v dubnu bylo na JIP přes 4000 pacientů, letos v dubnu téměř 4000, nyní k 21. prosinci 1012, což opět ukazuje omikron v příznivějším světle. 

www.statista.com/statistics/1125030/covid-19-patients-hospitalized-since-the-outbreak-italy

www.it.usembassy.gov/covid-19-information nebo www.ansa.it či www.governo.it: 

italská vláda prodloužila nouzový stav do konce března 2022 (ač se nezdá, že by to bylo třeba - moje pozn.), nyní do 15. ledna se na řadě míst bude uplatňovat tzv. super zelený pas (zpřísněný covid-pas) - např. kina, divadla, sportovní zápasy jen pro očkované a uzdravené (pokud jsem tomu správně rozuměla), zatímco dříve existoval "základní" covid-pas vč. otestovaných osob. Různá pravidla ale využívají regiony rozdílně, podle místní situace. 

Pro změnu se podívejme krátce ještě do Švédska (Worldometers): ze současných 78 700 aktivních případů (pozitivně otestovaných) je 92 osob ve vážném stavu (0,1 %) na JIP. Např. 22. prosince nyní mělo Švédsko 5076 nově infikovaných, denní úmrtí byla v jednotkách (3, 7 apod.), přestože nyní v prosinci se denní přírůstky infikovaných pohybovaly v polovině nejvyšších denních nárůstů infekce v loňském prosinci. Důležitá se zdá být správná péče v sociálních ústavech (prevence předčasné úmrtnosti) vč. ukázněnějšího obyvatelstva (nevystavit své blízké nákaze). 

Omikron se ale po měsíci jeho úředně zachycené cirkulace v Evropě nejeví jako ohrožující, ať jednotlivé země mají tvrdší či měkčí pravidla.

V ČR nyní bylo za poslední týden asi 40 000 pozitivně otestovaných osob, v nemocnicích máme 3228 pacientů (úbytek) a na JIP 708 pacientů (úbytek). Z celé populace je plně očkováno 61,8 % (data MZ ČR), tj. 72,7 % od 12 let a 74,3 % od 18 let. Doplňující dávku má 2,1 miliónu Čechů. S nástupem omikronu se i u nás projevil pokles hospitalizovaných a v posledních dnech se vykázalo i o trochu méně úmrtí.

 

 

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 10,99 přečteno 305×

1 Hodnotit článek 5

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Co se děje za humny

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse