Necenzurujeme.cz

Vězeňské noticky „milé Nině“

Bývalý ředitel Nemocnice na Homolce Vladimír Dbalý dostal 10letý trest v kauze ovlivňování zakázek. Ex-lobbistu Tomáše Horáčka podobný proces čeká. Jak asi dopadne? Připomeňme si jeho kauzu a půlroční pobyt ve vazbě korespondencí s jeho dnes již také bývalou advokátkou.

Lobbista Horáček, stíhaný za korupci a ovlivňování zakázek v nemocnicích Na Homolce a Na Františku, strávil na přelomu roku 2018 a 2019 ve vazební věznici přes šest měsíců. Do doby procesu je i nadále stíhán na svobodě s „náhradními opatřeními“, jak při jeho propuštění sdělil státní zástupce Matula.

Jeho pobyt ve vazbě, resp. následné propuštění, ovlivnilo i dosud poklidný vztah s jeho bývalou dvorní advokátkou Ninou Rydlovou. Vztah příkazník – poslušný zaměstnanec najednou přestal fungovat. Snad právě Horáčkova vazba otevřela Rydlové oči, a byť si nemyslíme, že o Horáčkových aktivitách vůbec nic netušila, byla to zřejmě poslední kapka, která přetekla.

Spadla klec na Horáčka

Pobyt ve vazbě byl pro Horáčka psychicky nepřekonatelný. On, princátko politiků, nedotknutelný, nesmrtelný, dostal přes prsty. Představte si situaci, kdy jste zvyklí vodit si na provázku kdejakého politika a najednou není za co tahat. Spadla klec a vaše (Horáčkovo) pole působnosti se dočasně scvrklo na jeden nalhaný telefon, přes který se mu alespoň povedlo ovlivnit svědkyni Gabrielu Kasíkovou. A protože byl vyděšený jak malý kluk, pro vidinu sníženého trestu začal prášit na své „kolegy“ kde co.

Horáček je typický příklad manipulátora: buďto bude po mém – a vy se u toho budete tvářit spokojeně; nebo bude po mém. Jiná varianta nepřichází v úvahu. Cíleně skrývá svůj majetek a působení ve firmách za akciové společnosti. Navenek, rozumějte pro úřady, se tváří jako téměř nemajetný, náklady na jeho osobní život tomu ale zdaleka neodpovídají.

Redakce má k dispozici soupis „jeho“ nemovitého majetku, jehož vlastnictví má velmi dobře poschovávané. V rámci šetření výše zmíněného obvinění se přišlo na to, že má v advokátní úschově 27 (nezdaněných) milionů korun. Proto mu byla původní kauce stanovena na 30 milionů, aby buď peníze použil, nebo ukázal, kam odtekly. Tvrzení o tom, zda je ta či ona společnost „ovládána“ Horáčkem, totiž vždy rozhoduje momentální účelovost či procesní postavení obviněného Horáčka v jeho trestním řízení.

Ukradla mi firmy za 200 milionů, ale pojedeme na Bali!

A právě majetek byl kamenem úrazu mezi Horáčkem a advokátkou Ninou Rydlovou. Ta se starala o jeho firemní záležitosti, trestní věc řešil a dodnes řeší JUDr. Michal Říha z advokátní kanceláře Teryngel & partneři.

Horáček po propuštění tvrdil, že ho Rydlová okradla o majetek ve výši zhruba 200 milionů korun.

Dostal se tak do absurdní situace, kdy po dřívějším skrývání majetku musí dokládat jeho vlastnictví. Advokátka Rydlová Horáčkovo tvrzení odmítá. Firmy rozhodně nemají takovou hodnotu a byly prý její. Z Horáčkovy strany jde jen o pomstu.

Horáček po propuštění z vazby začal tvrdil, že už ve vazbě pojal podezření, že Rydlová nakládá s firmami v rozporu s jeho pokyny. A to i přes to, že Rydlová v té době byla jediným statutárním orgánem a jediným akcionářem společností, ke kterým Horáček obvinění vztahoval. Není tedy jasné, o jaké pokyny se mělo jednat, když zde nefigurovala jako jeho zaměstnanec či advokát, ale jako statutár firem.

Navíc, podle korespondence, kterou posílal Rydlové z vazby, to vůbec na nějaký škraloup nevypadalo. V téměř milostných lístcích ji ujišťoval, jak moc je rád, že ji má a těšil se na společný čas na Bali, protože kdo ví, co se může stát, počká-li na něj… V redakci vnímáme soukromí a intimnost těchto Horáčkových lístků. Rozhodli jsme se vám je ale ukázat, protože s následujícími událostmi naprosto přesně vystihují Horáčkův manipulativní charakter a nevyzrálou osobnost.

Manipulátor si k sobě člověka připoutá lichotkami, vděkem, uměle vytvořenou závislostí, kterou podporuje výčitkami, pokud se mu nedostává toho, o co si řekne. Poukazuje na to, jak jen spolu jsou silní. Komplimenty však nejsou upřímné, a cokoliv se stane špatného, padají výčitky a zodpovědnost pouze na hlavu manipulovaného.

Lístky z vazby tak nenapovídají vůbec nic o Horáčkově pozbyté důvěře k Rydlové už během vazebního pobytu tak, jak následně tvrdil v jejím obvinění. Naopak. Jeho chování a skutky vypovídají spíš o nenaplněném očekávání společně tráveného času a o neopětovaných pusinkách, když se Rydlová rozhodla spolupráci s ním ukončit.

Horáčkova reakce pak už snad nikoho nepřekvapí. Kopání kolem sebe. Obviňování, zastrašování a vyhrožování, které vyústilo ve čtyřicetistránkové trestní oznámení na Rydlovou kvůli podezření ze zpronevěry, podvodu a vydírání.

 

Dopisy Nině…

dopisy-nine-vanoce

 
 
Dopisy-nine-treti
 
 
dopisy-nine-pusa
 
 
Dopisy-nine_uvodka
 
 
 
 
Štítky článku: dotacejusticemafiepolitikazdravotnictví

prestiž 1: 10,52 přečteno 701×

0 Hodnotit článek 2

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Vězeňské noticky „milé Nině“

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse