Necenzurujeme.cz

Kdo je Tomáš Horáček

Chceme se s vámi podívat na Tomáše Horáčka, lobbistu, podnikatele a muže s delšími prsty než evidentně mají třeba David Rath nebo Vladimír Dbalý. Těmi se totiž dokázal zaháčkovat tak, že jako obviněný muž propuštěný na kauci pokračuje ve své trestné činnosti, aniž by to příslušné orgány řešily. Prý jsou to „jen“ marginální záležitosti a Tomáš Horáček bude souzený za větší prohřešky.

Kdybychom tuto logiku uvedli do praxe pro nás všechny, začne soudní systém promíjet vrahům krádeže a zlodějům neplacení alimentů. Že to není v pořádku? Ne, není. Ale pro lidi, jako je Tomáš Horáček, kterému chlapci z NCOZ (Národní centrála proti organizovanému zločinu) doslova přiběhnou utřít nos po poslání jedné zprávy, to zřejmě v pořádku je. Ale pojďme k věci.

Ovlivňování veřejných zakázek

Na Wikipedii se dočteme, že Tomáš Horáček je český podnikatel, proti kterému bylo zahájeno trestní stíhání v souvislosti s kauzou zmanipulovaných zdravotnických zakázek ve dvou pražských nemocnicích. Před propuštěním na kauci strávil půl roku ve vazbě.

Do vazby se Horáček dostává na konci června 2018. Zodpovídá se z ovlivňování veřejných zakázek, konkrétně na stravování v pražské Nemocnici Na Františku ve výši 33 milionů korun a na úklid Nemocnice Na Bulovce ve výši 149 milionů. V obou případech měl vzít úplatek 5, resp. 7,2 milionů korun. Vazba byla nařízená z obavy, aby Horáček neovlivňoval svědky a nepokračoval v trestné činnosti.

Obviněný Horáček ve vazbě

Dle trestního řádu lze do vazby vzít ze tří důvodů. Prvním z nich je, aby obviněný neutekl. Druhým důvodem je obava v pokračování trestné činnosti a důvodem třetím, aby nedošlo k ovlivňování dosud nevyslechnutých svědků. A to se v případě Horáčka moc nepovedlo. Podle zjištění serveru iROZHLAS.cz získali policisté dopisy, z nichž vyplývá, že se i z vazby snažil lobbista ovlivňovat svědky a pokračoval v páchání trestné činnosti. To samé vyšetřovací tým dovozuje i z Horáčkových telefonních hovorů, které prováděl z nepovoleného telefonu.

Horáček vězeňské službě nahlásil jako kontaktní číslo své advokátky číslo své obchodní společnosti . To pak opakovaně používala sestra Tomáše Horáčka, Barbora Horáčková, a ta mu dále zprostředkovávala kontakt s dalšími osobami, které si určil. V důsledku toho se Horáčkovi podařilo ovlivnit svědkyni Gabrielu Kasíkovou, svou dvorní účetní. Tu Horáček přesvědčil, aby ignorovala předvolání k výslechu, kam se skutečně nedostavila. Horáčkovi za tento hrdinský čin byla prodloužena vazba a advokátce JUDr. Kateřině Ryslové z advokátní kanceláře Teryngel & partneři, která Vězeňské službě předložila nepravdivé číslo, byl po kárném řízení před Českou advokátní komorou pozastaven výkon advokacie po dobu šesti měsíců. Smutný konec pro ni, ale Horáček lstí dosáhl svého cíle. Zda výše odměny pro JUDr. Ryslovou byla taková, aby ji dostatečně nahradila půlroční sabatical a veřejnou ostudu, se můžeme jen domnívat.

Z vazby je pro obviněné samozřejmě možné korespondenci posílat, musí jít ale oficiální cestou. Tu Horáček nevyužil. Proč? Protože se zde logicky kontroluje obsah dopisů, a to se Horáčkovi jaksi nehodilo.

Kauce a záblesk naděje

V listopadu 2018 to už vypadalo na propuštění z vazby, vše bylo na dobré cestě. Horáček nabídl kauci ve výši 3 milionů korun s tím, že se na částku poskládá celá široká rodina, neb on takovou sumou nedisponuje. Z dřívějšího šetření NCOZ ale vyplynulo, že JUDr. Rydlová, jeho bývalá advokátka, by mohla mít u sebe v úschově 27 milionů korun, resp. v té době už vrácených Horáčkovi. Proto vrchní státní zástupce Matula stanovil kauci na 30 milionů.

Horáček, aby se z vazby dostal, policii podrobně vypověděl, vysvětlil a zejména doložil pohyb těchto 27 milionů s tím, že je proinvestoval a sumu už nemá. Bez pravdivého vysvětlení by totiž nemohl být na kauci propuštěn. A protože Horáček vysvětlil, že částku investoval a nemá ji, byla kauce opravdu snížena na 3 miliony korun.

Je proto záhadou, proč po svém tvrzení policii začal ihned po propuštění těchto 27 milionů vymáhat po své bývalé advokátce JUDr. Rydlové. Nicméně i po zaplacení nižší třímilionové kauce bylo jeho propuštění zrušeno právě s ohledem na odhalenou nepovolenou korespondenci a telefony, a tedy z obavy o ovlivňování svědků.

Pobyt ve vazbě byl pro Horáčka natolik neúnosný, že se s vidinou snížení trestu a propuštění rozhodl „mluvit“. Do svých výpovědí zahrnul také činnost svých spolupracovníků.

Státní zástupce Matula po dvoudenním výslechu Horáčka, a poté co se Horáček rozhodl spolupracovat s policií, ho v polovině ledna 2019 propustil a rozhodl o nahrazení vazby „několika opatřeními“. O jaká jde, ale neuvedl. Policie Horáčka nadále považuje za hlavního aktéra úplatkářských kauz kolem pražských nemocnic Na Bulovce a Na Františku a jeho trestní stíhání pokračuje.

Pověst hodného chlapce, který uplácet musel. Sám je přeci obětí

Tomáš Horáček kolem sebe rád tvoří auru hodného hocha. To s obviněním nejde úplně dohromady, a tak se rozhodl udělat vše pro to, aby získal tzv. statut spolupracujícího obviněného. Prostě si spočítal, že když policii řekne cokoliv, i to co neví, určitě dostane nižší trest. Svou taktiku ale v průběhu času ještě vylepšil. Začal tvrdit, že je vlastně nevinný, že se stal pouhou obětí systému, a proto musel uplácet, podvádět a dělat dotační podvody. Čekáme, kdy Horáček vytáhne lékařské potvrzení, že v době páchání trestné činnosti byl nesvéprávný, třeba pro „hojné užívání návykových látek“ jako Dbalý, aby se tak vyhnul trestnímu stíhání úplně.

Horáček svým tvrzením dodává na věrohodnosti spojením s několika médii, resp. redaktory, kteří mu v pozitivním PR v krátkém čase pomohli a pomáhají. Projdete-li si na téma Tomáš Horáček články na Seznamu nebo v Lidovkách, zjistíte, že v nich figuruje jako oběť systému a podnikatel, který vlastně nic neudělal, za nic nemůže a všichni ostatní mu ubližují. V počátku této mediální cesty mu šel na ruku také iRozhlas, nicméně jejich cesty se rozešly a oslavné ódy přestaly.

Horáček a Forman před nuselskou Roubenkou

Po odmlce přichází na scénu také reportér Jiří Forman s webovou stránkou aktu.media, který se stává Horáčkovým nohsledem a placeným paparazzi. Jeden příklad za všechny. Naše redakce má k dispozici dva svědky a fotografie, kterak Forman fotografuje a natáčí Horáčkova bývalého obchodního partnera před nuselskou Roubenkou a následně mu SD kartu předává výměnou za štůsek bankovek. Horáček je také Formanovým zadavatelem „kauz“, které cíleně vytváří k poškození jeho bývalé advokátky Niny Rydlové a mnoha dalších osob, které Horáček jednoduše nemá v oblibě, či kterým dluží peníze.

Mezi jeho oblíbené činnosti patří také podávání nejrůznějších trestních oznámení a stížností na advokátní komoru, dokonce i na věci, které se jej vůbec netýkají. Zřejmě si tím chce vylepšit nastavenou image hodného chlapce věrně spolupracujícího s policií, hlídacího psa demokracie a našich zákonů. Jinými slovy, udává všechny a všechno, lhostejno, jestli to je pravda nebo ne. Vždyť povinností policie je vše řádně prošetřit a podání trestního oznámení je přeci zdarma. Především se ale jistě upevní přesvědčení státního zástupce v to, že si statut spolupracujícího obviněného náležitě zaslouží.

Horáček a politici

V rámci svého byznysu se Horáček dostal do blízkosti mnoha politiků. Jeho bývalým věrným (než ho Horáček udal) je například předseda KSČM Vojtěch Filip, který za něj orodoval v rámci kauzy zneužití dotací EU

Vstřícné vztahy ho pojí také s bývalým ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem z dob před jeho působením na Ministerstvu financí ve spojitosti se zakázkou od Státní tiskárny cenin. Tajemstvím není ani velké přátelství s bývalou ředitelkou nemocnice Na Bulovce Andreou Vrbovskou, které neslavně skončilo, když ji při své vazbě doslova potopil ve své cestě za propuštěním.

Jaká je aktuální situace Tomáš Horáčka

Při propuštění na kauci musel Horáček slíbit, že nebude pokračovat ve své trestné činnost a účastnit se veřejných zakázek. Jak z výše uvedených skutečností vyplývá, držení slova není právě Horáčkovou silnou stránku, a tak je i v tomto realita zcela jiná. Z veřejných zdrojů lze totiž zjistit, že se Horáček dále účastní veřejných zakázek prostřednictvím jím ovládaných firem, kterými jsou společnosti CHIRONAX – DIZ s.r.o, CENTRÁLNÍ DODAVATELSKÁ s.r.o., SKY & FACILITY, s.r.o. (dříve J&T Česká republika s.r.o.), SKY & ENTERPRISE, s.r.o. (dříve J&T servisní CZ s.r.o.) či MEDICOLINE SE.

O to pozoruhodnější pak je, že se téměř ve všech smlouvách opakují ti samí veřejní zadavatelé – Domov pro seniory Háje, Domov pro seniory Kobylisy, Domov pro seniory Ďáblice, Nemocnice Strakonice a.s., Nemocnice Pardubického kraje, a.s. či Fakultní nemocnice Olomouc, ve které má Horáček osobní kontakty s vedením ještě z dob před trestním stíháním.

Proč Horáček vyhrává zrovna u těchto zadavatelů? Nejde o žádné drobné. Zakázky se v souhrnu pohybují ve stovkách milionů korun. Že by na tomto ranku věděl něco, co policii dosud tají? Nezasvěcenou veřejnost Horáček mate tím, že z výpisu z obchodního rejstříku nelze zjistit, že tyto firmy ovládá, případně že je přímo jejich vlastníkem, resp. majoritním akcionářem. Všechno je evidentně v pořádku, Horáček si může v rámci svých vztahů s NCOZ dovolit asi vše.

A snad jen povzdechnutí na závěr, vrátíme-li se k přirovnání ke stejné kauze a stejného obvinění Davida Ratha nebo Vladimíra Dbalého. Rathovi byl za stejný prohřešek zabavený veškerý majetek a udělený vysoký trest. A Horáčkovi? Ano, správně hádáte, nic. A vzhledem k vyvedení jeho majetku to už ani nebude možné.

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Kdo je Tomáš Horáček

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse