Necenzurujeme.cz

Dříve byla bída s nouzí. Proč si dnes ale tolik Čechů stěžuje?

Tahle věta se netýká všech, ale většiny ano. Z podrobného pozorování novinových článků, článků na blogu a některých televizních reportáží z regionů je to tak. Český občan není spokojený. Stěžuje si na všechno, počínaje jídlem v obchodech, konče oblečením, službami i životní úrovní. Nikdo však nehne ani prstem.

Nemohu zaručit že je to úplná pravda, když se zmíním o Nizozemsku, nebo Švédsku a jiných státech Evropy, kde spokojenost obyvatelstva je statisticky mnohem lepší, kde občan žije více spokojenější, šťatnější život. Proč oni ano a my ne? Proč Češi takoví nejsou? Vždyť zažili bídu v době, kdy Nizozemci už měli všechno. Neměli bychom být spokojení, že dosahujeme jejich životní úroveň, nebo chceme mnohem víc za mnohem kratší dobu? 

Chápu každého na jedné straně a na druhé zase nechápu. Když zajdu do vzpomínek na mé mládí, nebo dětství dovedu si vybavit ve vzpomínkách jak jsme žili. Ano, byl to život poměrně jednoduchý, ale byl též chudý. Nechci jen vycházet z poměrů mé vlastní rodiny, ale z poměrů okolí. Sousedi, nebo celá vesnice odkud pocházím si utvářeli život podle svých schopností a možností. Bohatství však nebylo. Sem tam někdo měl víc, ale to proto, že jejich otec jezdil na montáže do Číny, nebo jiný do Ruska a jinde. Ano, tihle lidé byli lépe placeni a dovezli občas věci, které jsme v našich obchodech nikdy neviděli a nebyla naděje že uvidíme. Ale to byly výjimky. Každý měl práci, nehledělo se na to, že to bylo umělé zaměstnání. Skoro nikdo to nekritizoval. Byl rád, že má jistý příjem a z toho vycházelo jejich plánování rozpočtu. Byli tací, kteří uměli zacházet s penězi opravdu mistrně a tací, kteří dokázali zase mistrně všecho zanechat hostinskému. Takový je člověk.

Chudobný doslova nikdo nebyl, snad na pokraji chudoby, ale na jídlo bylo. Ale to byl právě jeden faktor, který se mně osobně nelíbil, že se zdálo, že zbývá snad pouze na jídlo. Ono zbývalo na víc, než na pouhé jídlo. Doba sebou však nesla hodně obětí, odříkání, zklamání a mám dojem že utvářela charaktery, které se projevují dodnes. Nebyli jsme spokojeni tehdá, což se dá chápat a nejsme spokojeni dnes, to se ale nedá už chápat stejně.

Zadívejme se do obchodů. Kdysi byl jeden chléb, jedna veka, jeden druh rohlíků. Dále několik druhů sýrů, tvaroh, který se krájel na přání, jeden druh mléka, jeden druh másla. Mluvím o době od 50 tých let do 77 roku. Pak jsem už v Česku nebyl. Nepleťe s tím dobu po 77 roce. O tom nevím nic.  Mouka snad polohrubá, hrubá a hladká. To proto že si to mohly mlýny dovolit namlet. Jinak šteláře neoplývaly velikým výběrem. Bylo prostě co jíst. Káva byla jedna. Také byla Melta, na snídaně a ještě cukr, snad pískový a kostkový. Jednou větou, bylo vše, aby člověk pouze žil a aby nezemřel a mohl na tu komunistikou sebranku pracovat, platit daně a držet hubu. Ovoce byla jen soukromá záležitost těch, kteří měli zahrady. V obchodech nic moc, to se týkalo pomerančů, banánů a jiného jižního ovoce. Jahody tak na svatého Dindi.  Ale lidé se v tom naučili chodit, naučili se podplatit i řezníka, nebo snad i mlékaře, nevím, ale nářků bylo mnohem méně. Taky jim nikdo nedal slovo v novinách jako dnes, to je též pravda. Dnes?

Dnes se lidé nedokáží smířit s deseti druhy chleba, s několika druhy veky, nebo jiného pečiva a stěžují si, že prý se předpéká, nebo peče ze zamraženého. Pro Krista pána, dnes každému záleží na zdraví, jako nikdy před tím a při tom se zabíjíte alkoholem a cigaretami. Prý i ta chuť tam není a já tu jím od německého pekaře předpečené, dříve zamražené a pekař se s tím vůbec netají. A jsem vybíravý, jako mnozí, ale mně to chutná naprosto stejně. Nepřemýšlím o tom, nemám na vybranou a v tom to je. Jinak bych musel jíst filipínské sladké housky a všechno co upečou je nasládlé. Němec peče jako Čech. Jeho výrobky mám rád. A je to rozumnější předpéct a dopéct podle potřeby, hlavně když se jedná o neděle, kdy má většina jeho pekařů volno. Co na tom je, to nepochopím. Ale to jsem já. Češi jsou asi více nóbl. Nechtějí dát do úst předmražený chéb.

Takže milánkové komunismus na vás, to by patřilo. Tenhle pohodlný výběr stovek druhů zboží vám nevyhovuje, je vidět že ne. Kdyby čert na žebrákovi jezdil, Čech si bude stěžovat, plakat a naříkat, že mu všichni ubližují. Co vám tedy přinesla ta doba svobody? Aby jste si mohli více vymýšlet, stěžovat si i na počasí a hledat vinníka i v tom?

Nevím jací jsou Poláci, polsky trochu přečtu ale nečtu jejich publikace, nevím jací jsou třeba i ti Ukrajici, nebo Maďaři. Vím ale, že Češi jsou jedna velká rodina nespokojených občanů, kteří si tu dobu nezaslouží. A při tom, jak jste chytří, tak stále volíte do parlamentu stejné zloděje a vyvrhéle doby, nedá si nikdo říct, žádná rada vám není dobrá. Jste chytří jako chytrolíni a umíráte pod vedením vašeho přiblblého Bruselu. Tak to je. Proto vám přeji ještě více hlasů pro KSČM aby vám vrátli to, co vám tolik chybí. Babiš je podle vás zloděj a podvodník. Člověk, který se snaží chod událostí změnit je vám nepohodlný. Nezasloužíte si ho. Zasloužíte si Zaorálka, toho holohlavého Bohuše a koho ještě víc si zasloužíte je celé vedení vaší KSČM. Ano to by v Česku pracovalo, protože český národ je zralý na diktaturu. To je jediný systém, který by všem zavřel ústa a držel vás pod krkem. Není-li vám dost to, co dnes máte, nebude vám dost nic v budoucnu. A ty hochštaplery co máte ve vládě a v parlamentu jste si tam zvolili vy, nikdo jiný. Nesete za to vinu jen a jen vy. Nedivte se, že jsou tam lidé kteří tam jsou. Politici jsou odraz národa, ze kterého vyšli. Za to nesete vinu vy. A že si dovoluji vás vinit? Ano, koho tedy, když ne vás? Němce? Číňany? Francouze?

Frank Krejčí

P.S. Název jsem změnil, abych nemusel řešit slovíčkaření. Dostal jsem email kde mě pisatel osočuje ze lži a chce abych se omluvil. Nevím proč bych se měl omlouvat, pokud vím nejsem daleko od pravdy. Nelhal jsem tedy. Nadpis byl více méně napsaný než jsem napsal článek. Tak to obyčejně dělám. Lákavý, nebo provokativní nadpis přivolá čtenáře, ale o tom nejmenovaný pisatel asi moc neví. 

Štítky článku:

prestiž 1: 8,09 přečteno 901×

1 Hodnotit článek 0

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Dříve byla bída s nouzí. Proč si dnes ale tolik Čechů stěžuje?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse