Necenzurujeme.cz

Kadyrov si promluví se Šojguem?

I podle dalších zpráv z Ruska se zdá, že se pozice ruského prezidenta V. Putina kymácí. Vojenský expert k úspěchu Ukrajiny: nikdy předtím jsme nic takového neviděli. Volby ve Švédsku.

www.svt.se: švédská veřejnoprávní televize informuje, že záporožská jaderná elektrárna má opět externí elektrické napájení potřebné k chlazení (byť vypnutých) reaktorů a pro další bezpečnostní funkce. (Předtím se ukrajinský provozovatel rozhodl poslední fungující reaktor z bezpečnostních důvodů odstavit, protože přes opakované opravy elektrického napájení docházelo ostřelováním znovu k jeho poškození.)

Vnitřní kritika Kremlu narůstá: znovudobytí velkého území na severovýchodě Ukrajinou způsobuje sílící kritiku ruského vedení z vlastních řad. Vůdce autonomního čečenského regionu R. Kadyrov zveřejnil, že ruské územní ústupky ve prospěch Ukrajiny posilují tlak na Kreml, který by to měl vysvětlit. Pokud nedojde k žádným změnám dnes nebo zítra ve strategii speciální vojenské operace, musel bych mluvit s vedením ministerstva obrany, aby vysvětlilo, jaká je skutečná realita. Sdělil to svým 2,4 miliónu sledovatelům na Telegramu.

V Moskvě v sobotu byla malá známka neúspěchů ve válce; V. Putin byl na videu, když bylo slavnostně otevřeno nové, 140 m vysoké ruské kolo v jednom parku. Oslava ale vyvolala kritiku z některých stran. Prominentní ruský bloger, který informuje o válce z frontové linie, z pro-ruské pozice, obvinil Putina z organizování "večírku za miliardy rublů", zatímco existuje nedostatek neprůstřelných vest, bezpečné komunikace a první lékařské pomoci pro vojáky.

V okupovaném chersonském a záporožském regionu se odložilo referendum o připojení k Rusku "z bezpečnostních důvodů" - ruský TASS.

Expert na vojenskou strategii při Norské akademii obrany J. Paasikivi k ukrajinské ofenzívě v charkovské oblasti: Ukrajina znovuobsadila až 3000 km2 v posledních 5 dnech - území jako ostrov Gotland. Něco takového jsme nikdy předtím neviděli. Za úspěchem Ukrajiny nejsou jen zbraně od Západu; Ukrajinci jsou zdatní - jiné vysvětlení nemá. Situace ale i nadále zůstává riziková; existuje série možností, kde by Rusové museli odrazit to, čeho Ukrajinci dosáhli. 

Švédské parlamentní volby: po sečtení 94 % hlasů posílila (nyní vládnoucí) sociální demokracie na 30,5 %; Umírnění mírně utrpěli zhoršení na 19,1 %; posílili opoziční Švédští demokraté na 20,6 % (nacionalistický, pravicově populistický subjekt, euroskeptický, ale přítomný v Evropském parlamentu, straně se vytýkají kořeny ve fašismu, v 21. stol. ale posiluje díky ostřejšímu postoji proti migraci).

Švédsko je zvyklé na menšinové vlády; dosud měla sociální demokracie 100 křesel, podporovali ji Zelení, Střed, Levice a nezávislá poslankyně. Nyní by sociální demokracie mohla mít 108 křesel, Střed zatím měl 6,7 %, Levice 6,6 %, Zelení 5 %. Bude záležet na Umírněných (zatím podle sečtených hlasů by měli 67 křesel), Švédští demokraté by získali 73 křesel. 

Policii byly v sobotu a neděli nahlášeny tři útoky na web švédského úřadu pro volby označené za "velmi závažné" (ale sčítání hlasů by to nemělo narušit). 

Premiérka M. Andersson "nepřiznala porážku", zatím čekala na konečný výsledek voleb a poukázala na to, že sociální demokracie si polepšila. "Nechme demokracii jít svou cestou."

Švédsko spolu s USA předložilo u mezinárodního trestního soudu v Haagu oficiální žádost o zahájení šetření, zda se Rusko na Ukrajině dopouští genocidy vůči civilnímu obyvatelstvu - porušuje konvenci týkající se zákazu genocidy, který představuje základ mezinárodně hájených lidských práv. Experti z celého světa již obvinili Rusko z porušování lidských práv a z trestného činu genocidy. V létě se připojila se svou podporou také EU.

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 5,49 přečteno 274×

4 Hodnotit článek 2

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Kadyrov si promluví se Šojguem?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse