Necenzurujeme.cz

Putinova pravá ruka

Pistole nebo mrtvička? Ruští vojáci odmítající bojovat píší prokurátorovi. V nemocnicích spíše očkovaní. Daň z nadměrných zisků energetických koncernů - co ČR?

Redakce www.blick.ch nabízí zajímavá videa, např. tu vypovídá redakční zpravodaj poblíž frontové linie na Donbasu, ale nyní se kvůli zesilování bojů a evakuaci civilistů asi přechodně přesune jinam; video, jak Ukrajinec přežil zasažení jeho vozu; ukázka, jak by Rusové mohli levnými drony, ale obtíženými granáty nadělat velké škody. 

Je tu také ruský prezident V. Putin, procházející se s několika málo bezpečnostně prověřenými jedinci, útok komárů na jeho pravou tvář řeší levou rukou, ta pravá se nehýbe. Zatímco na českých zdrojích se objevila spekulace, že jako patrně vycvičený (pistolník) z KGB má pravou ruku stále připravenou pro tasení zbraně, na švýcarském videu je jeho pravice spíše "mrtvá", jako dřevěná protéza, což bývá u pacientů po mrtvici.

www.theguardian.com: Moskva tvrdí, že provedla smrtící útoky na Mykolajiv a Charkov; USA pošlou Kyjevu další zbraně.

Skupina ruských vojáků obvinila své velitele z jejich uvěznění na východní Ukrajině za odmítnutí účastnit se války, při vzácném veřejném odhalení napětí uvnitř ruské armády. Právník z organizace "vojenský ombudsman" v Moskvě: nejméně 4 ruští vojáci napsali stížnost prokurátorovi, požadují potrestání nadřízených, kteří dohlíželi na jejich uvěznění (v separatistické věznici). Právník uvádí, že již existuje seznam 70 ruských vojáků, kteří byli z uvedeného důvodu uvězněni, celkem má jít o 140 ruských vojáků.

Jeden z těchto vojáků měl prokurátorovi napsat (redakce the Guardian text přezkoumala): popsal, jak byl po odmítnutí vrátit se na bitevní pole uvězněn na více než týden, pobýval v různých celách u separatistů v Luhansku. Podle něho se velitelé dopouštějí taktických a strategických chyb, pohrdají lidským životem, proto dospěl k rozhodnutí nepokračovat ve vojenské operaci. Byl vězněn bez (dostatečného) jídla s 25 dalšími vojáky, pak převeden do jiné detence - bylo tu 80 vojáků, kteří odmítli bojovat. 

Podle svědectví vojáci z Wagnerovy skupiny je varovali, že se nedá utéct kvůli minám kolem vojenské základny, mohli by také být zastřeleni. Neměli základní hygienu, jídlo jednou za den, neviděli žádnou dokumentaci o jejich věznění. Byli jsme uvězněni nelegálně... Na žádost redakce o komentář ruské ministerstvo obrany neodpovědělo.

Ukrajinský prezident V. Zelenskyj varuje před "iluzí", že Rusko nezmaří ukrajinský export (obilí aj.).

www.bbc.com: Čínská letadla poblíž Tchaj-wanu před návštěvou americké demokratické poslankyně N. Pelosi (ta oficiálně naplánovala návštěvu Singapuru, Japonska; Tchaj-wan nyní nebyl jasný). Tchaj-wan sledoval 4 čínská letadla ve své obranné zóně v pondělí. 

V hlavním městě Tchaj-wanu malá skupina protestujících proti Pelosi, jde o malé politické uskupení mimo parlament, které je zaměřeno proti USA a pro (pevninskou) Čínu. 

www.svt.se: Čína zastavuje dovoz asi 35 potravinových položek z Tchaj-wanu, jde např. o koláče a sušenky; dotčeno tím bude asi 2000 firem.

Stoltenberg a Zelenskyj o vojenské podpoře (live ve švédské Tv).

Švédský odborník na vojenství: Ukrajina má šanci, protože Rusko své ztráty bude nahrazovat obtížně. 

www.orf.at: Itálie je jedna ze zemí, která podrobila energetické koncerny 25% dani z nadměrného zisku; producenti a prodejci měli za letošní půlrok zaplatit 40% zálohu, zbytek do listopadu, ale někteří - podle dokumentu italského ministerstva financí - zřejmě daň nezaplatilo. Ministerstvo postrádá z očekávaného výběru daně 9 miliard eur, mnohé italské energetické firmy tedy zřejmě nezaplatily. (Moje pozn.: v této oblasti jsem laik, ale patrně se musí rozlišovat "nadměrný zisk" celkově a "extrémní zisk" firem - plyn, ropa aj. - způsobený nynější válkou, resp. některými vnějšími vlivy.)

Každopádně se zahraniční média zabývají faktem, že zatímco řadovým občanům se masivně energie zdražují, navíc jsou žádáni, aby šetřili, naopak některé energetické firmy nyní mají extrémní nárůst svého zisku - a mnoho zemí (na rozdíl od ČR, která o tom zatím jen uvažuje) podrobilo či naplánovalo některé tyto firmy zatížit dodatečnou daní z "extrémního" zisku (osobně se domnívám, že pokud řadový občan musí platit daně v podstatě ze všech svých výdělků, pak by i mocné koncerny měly platit daň také z nového neočekávaného svého zisku) - s cílem z těchto dodatečně vybraných daní pomáhat občanům v nouzi.

Např. www.nd-aktuell.de: stále více evropských zemí zavedlo daň z nadměrného zisku (či zisku navíc), k těm, které tak učinily či výběr dodatečné daně plánují, patří: Itálie, Řecko, Španělsko, Belgie, Maďarsko, UK. Výrazný nárůst svého zisku se projevil u některých energetických firem v UK, Francii, SRN. 

V Německu se o zavedení dodatečné daně diskutuje (kancléř zatím byl proti, ale SPD zřejmě nikoli, pro jsou Zelení, proti FDP), rovněž Švýcarsko to nedávno zvažovalo. www.welt.de: Zelení chtějí solidární daň na velký zisk. www.nytimes.com: ropné a plynařské firmy budou zpoplatněny 25% daní z jejich mimořádného zisku. 

www.srf.ch: Ve Švýcarsku za týden registrováno 23 348 nových covid-případů (za den cca 3000), 1016 hospitalizací, 48 covid-pacientů na JIP, 35 úmrtí (za týden).

Ověřila jsem na úředním webu www.covid19.admin.ch/en/overview: zvolila jsem přehled za 14 dní - od 19. července 437 nových hospitalizací. Podle očkování: 1. srpna jeden nový hospitalizovaný, který byl plně očkovaný a s doplňující dávkou; 30. července 1 plně očkovaný s doplňující dávkou, 1 plně očkovaný bez doplňující dávky, 2 pacienti neznámý statut; 28. července 6 hospitalizovaných plně očkovaných vč. posilující dávky, 3 neočkovaní, 6 neznámo; 27. července: 13 plně očkovaných s posilující dávkou, 1 plně očkovaný bez posilující dávky, 3 neočkovaní, 7 neznámo...

www.orf.at: Rakouský ústavní soud označil za protiprávní zákaz návštěvy kadeřnictví, který vláda uplatnila v minulosti v rámci lockdownu pro neočkované. Ti sice směli nakupovat základní potřeby, jít např. do banky či na procházku, ale ke kadeřníkovi nesměli. Soud uvedl, že pokud omezení pohybu občanů trvá delší dobu, pak do věcí "nezbytné denní potřeby" spadá i kadeřnictví / holičství. Politická strana FPÖ ovšem soud kritizovala za to, že i nadále přivírá oči nad nesmyslným lockdownem pro neočkované, jeho rozhodnutí tato opozice tedy považuje za nedostatečné a rizikové pro další období (kdo ví, co si zase vládní politici v Rakousku vymyslí ohledně potlačování práv občanů).

Ve švédské televizi SVT.se ale odbornice ze švédského zdravotního úřadu uvádí, že na podzim neočekává restrikce v životě společnosti, nevěří, že by byly zapotřebí; podvarianta BA.5 se sice šíří přes vakcinaci, ale většině obyvatelstva nepůsobí zdravotní obtíže. Doporučila doplňující dávku lidem od 65 let, resp. s horšími zdravotními riziky.

(Mně ovšem i u této odbornice chybí komplexní přístup k hodnocení prospěch vs. rizika vakcinace či covidu ve vztahu ke zranitelnějším; např. se mluví o prospěchu očkování osob s nedostatečnou imunitou, jenže právě u nich se ukazuje i selhávání účinnosti vakcín - úřední instituce se vyhýbají korektním analýzám. Víc věřím některým německým odborníkům, kteří občanům radí: nechcete-li riskovat ev. vedlejší účinky vakcín, ověřte si nejprve své protilátky - po covidu či po vakcinaci, a pokud je máte, nemusíte na očkování spěchat - např. to doporučovalo berlínské pracoviště, jež se mj. věnuje testování protilátek. Další otázkou pak je: proč se nyní lidé pobízejí k očkování další dávky vakcínami, po kterých se mnoho lidí stejně nakazilo, zároveň úřady propagují "nově upravenou" vakcínu, jež přijde na podzim, ta ale opět nebyla zatím prověřena při plošnějším užití, opět jde jen o experiment.)

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 4,46 přečteno 170×

2 Hodnotit článek 0

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Putinova pravá ruka

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse