Necenzurujeme.cz

Biden nově pozitivní

Co řekl jeho lékař. Peking provádí vojenské cvičení. Princ Charles a Usáma bin Ládin. V zahraničí se o komplikacích po očkování dozvíme víc - Norsko. Švédská policie se raduje - užití mobilu nebude anonymní.

www.bbc.com: Americký prezident J. Biden byl - po 4 dávkách vakcíny - opět otestován pozitivně na covid-19 a s ohledem na své okolí se znovu izoloval. 79letý politik měl první pozitivní test 21. července, měl mírné příznaky, ale užíval (Pfizerův) lék Paxlovid, antivirotikum, jež ovšem podle Bidenova lékaře vedlo u "malého" procenta covid-pacientů k tzv. rebound - testu (k nové pozitivitě). Po Bidenově první pozitivitě pak prezident byl 4krát otestován negativně mezi úterým a pátkem minulý týden. Ale další test byl opět pozitivní. (Moje sžíravá pozn.: podle takovýchto málo spolehlivých testů, resp. 100% spolehlivé nejsou, náš český ÚZIS zveřejňuje mj. "podezření na reinfekci".)

Lékař K. O´Connor uvedl, že nebyla potřeba pokračovat v léčbě (po negativních testech), ale prezident byl dále sledován. I po (novém) pozitivním testu si Biden "vede skvěle".

(Moje pozn.: Tzv. rebound - událost (infekce apod.) je na českém internetu vysvětlována tak, že stav se určitým vlivem může lepšit, ale po zániku ovlivňování se může vrátit k horší podobě. Možná je to podobné, jako když přestaneme užívat lék, cítíme se dobře, pak se obtíže ještě vrátí. Osobně si ale myslím, že tu mohla sehrát roli určitá nespolehlivost testů - nebylo ale vysvětleno, jak byl Biden testován, může se vyskytnout falešně negativní i falešně pozitivní test, a podle mě příliš mnoho "péče" někdy člověku až uškodí - např. se otevře možnost chybičky lékaře, laboratoře apod. Ale prezident celou dobu vypadal zdravě.)

www.theguardian.com: Peking provádí vojenské cvičení - mimo Tchaj-wan; americká politička Pelosi nejspíš nepoletí na ostrov, pevninská Čína dokonce hrozila ev. sestřelením jejího letadla. (Jen nabízím zájemcům, sama jsem nestihla více přečíst.)

V pátek spolu mluvili poprvé po ruské invazi A. Blinken za USA a ruský ministr zahraničí S. Lavrov. Blinken měl říct, že svět by nikdy nepřijal anexi ukrajinských území, Lavrov uvedl, že Rusko bude nadále usilovat o dosažení všech svých cílů, jež vyplývají ze speciální vojenské operace (moje pozn.: ty cíle ale nejsou moc jasné, resp. nejdřív se spekulovalo o zabrání Donbasu Ruskem, přitom ale ruské síly rovnou mířily na Kyjev, začaly masivně ostřelovat celé území Ukrajiny - takže o jaké cíle jde?).

Blinken nezvykle zveřejnil záměr výměny vězňů i se jmény osob, Lavrov prý měl uvést, že by se USA měly vrátit k "diskrétní diplomacii" (moje pozn.: západní civilizace je oproti diktátorským režimům transparentnější, politici přece jen více vtahují veřejnost i do oblastí, které v Rusku zůstávají za zavřenými dveřmi, na druhou stranu některá zveřejnění mohou být slabinou demokracie).

Britský princ Charles, budoucí král, údajně přijal pro svůj charitativní fond v r. 2013 dar 1 mil. liber od dvou členů rodiny Usámy bin Ládina (jeden ze zakladatelů teroristické organizace al-Káida, zastřelený americkou jednotkou), šlo o nevlastní bratry Usámy. Měla se kvůli tomu odehrát princova soukromá schůzka s těmito osobami v londýnské Clarence House (nyní sídlo Charlese). Kancelář Charlese mnohá tvrzení popírá s tím, že rozhodnutí přijmout dar pro princův charitativní fond učinili výhradně správci fondu. A ti zastávali názor, že trestné činy jednoho člena rodiny bin Ládina by neměly pošpinit celou rodinu. (Moje pozn.: je to sporná záležitost, která asi nemá jednoznačné ano či ne, i někteří mafiáni z různých koutů světa občas dají peníze na charitu, někdy ale spíše kvůli vyhnutí se daním aj. Dar se odehrál dva roky po zabití Usámy. Lze si přečíst paměti jedné z bin Ládinových manželek, která se rozhodla od něj odejít a přesídlit na Západ, myslím že si přála, aby přinejmenším jeden její syn žil ve zcela jiném prostředí.)

Na Echo24.cz jsem si přečetla blog dr. J. Hnízdila, který poukázal na střet zájmů šéfky EK Leyenové, jejíž manžel prý má společné aktivity s firmou Pfizer (ani podle mě by pí Leyenová neměla rozhodovat o nákupu vakcín). S dr. Hnízdilem ale nesouhlasím v tom, že by s Kremlem bylo možné v současnosti jednat o míru, na rozdíl od něj jsem přesvědčena, že je třeba dál zbrojit nejen na Ukrajině, ale v celé západní civilizaci (semknutost Kremlu, Pekingu, S. Koreje aj. není dobrá), ostatně redakce Neue Zürcher Zeitung měla nedávno zajímavý článek o tom, že se nacházíme v bodu, kdy se skutečně rozhoduje mezi demokracií a despotismem, právním státem a svévolí, svobodou a násilím (bohužel, i na příkladu 2. sv. války je patrno, že někdy je třeba bránit se zbraněmi).

Na Echo24 je rovněž informace o odbornících, kteří více vnímají rizika covid-vakcín, jak v ČR, tak v zahraničí; upozornění na článek ve Virology Journal a dr. V. Thon z České vakcinologické a imunologické společnosti mj. opět podpořil imunitu po prodělání covidu jako dobrou ochranu před vážným onemocněním.

www.tv2.no: Případ norského pacienta, který marně zápasí s onkologickým onemocněním, ale Norsko na rozdíl od jiných evropských zemí neposkytuje CAR-T léčebnou metodu, kdy se nemocnému odeberou jeho buňky, geneticky se modifikují, pak se vrátí zpět pacientovi. (Avšak museli bychom znát více o zdravotním stavu tohoto norského pacienta, zda a jaká je šance, když chemoterapie selhává, rovněž je třeba znát výsledky nové metody, aniž by za údaji byli ti, kteří z toho mají peníze; nejsem příznivec genetických modifikací. Tento pacient má nicméně z finančního hlediska možná smůlu, že Norsko není v EU, pokud by chtěl využít sebemenší naději.)

Dnes jsem zkoušela porovnat informace o vedlejších účincích covid-vakcín na webu českého www.sukl.cz a norských úřadů (např. www.legemiddelverket.no): V ČR jako by se přestaly publikovat přehledné souhrnné informace o hlášených vedlejších účincích (úřad spíše odkazuje na základní informace k jednotlivým vakcínám, kde se směšují klinické studie "s praxí"), Norsko (a mnohé další evropské země) přece jen poskytuje více konkrétnějších a jednodušeji vyhledatelných dat.

Aktuální zpráva norského lékového úřadu ke 14.6.2022: přes 11,3 miliónu aplikovaných dávek (země má 5,3 mil. obyv.), 59 630 hlášení podezření na nežádoucí účinky, ovšem i zde se setkáme s tím, že ne všechna hlášení jsou vyhodnocována, takže pokud nám úřady řeknou, že "závažných událostí je málo", pak se ve skutečnosti vychází jen z části vyhodnocených lékařských zpráv. 

Norský úřad z téměř 60 000 hlášení "zpracoval" 38 579 (může jít o více hlášených vedlejších účinků v rámci jednotlivých hlášení), z nich bylo označeno za závažné 6418 (nejde ale o vyhodnocení úplně všech hlášení). V současné době se aplikuje jen malý počet dávek (očkuje se méně), počet hlášených vedlejších účinků klesl, uvádí úřad. 

V této zprávě se úřad zabývá více těhotnými, myo- a/nebo perikarditidou (existuje i obojí u pacienta) a mj. úmrtím plně očkovaných osob na covid-19. 

Mezi 260 hodnocenými úmrtími se 16 případů týká plně očkovaných, kteří se nakazili covidem a zemřeli (mírně pod 10 % z hlášených úmrtí). Tyto případy byly hlášeny jako podezření na selhání účinnosti vakcín, covid byl u plně očkovaných diagnostikován od 2 týdnů po oškování do několika měsíců. Většina úmrtí se týká osob vyžadujících péči či obyvatel pečovatelských ústavů. Úřad se této oblasti věnoval mj. už v září 2021, v příslušné zprávě čísla ukazují, že se nutnost hospitalizace po nákaze či úmrtí nevyhne ani části plně očkovaných osob. V září 2021 úřad konstatoval 12 úmrtí pod 60 let po očkování (např. trombóza, trombocytopenie, 4 z nich po AstraZeneca, u níž ale Norsko očkování přerušilo.

Pokud jde o menstruační a krvácivé poruchy (vč. těhotných či žen po menopauze), "zatím jsme řešili 8088 hlášení", ženám většinou bylo 20-49 let; 629 bylo označeno jako závažné, u některých se nejednalo o poruchu menstruace, ale o jiné nemoci, resp. různé obtíže byly hlášeny současně. Úřad "řešil" 420 případů neočekávaného břišního krvácení po menopauze, 413 označeno jako závažné. 

Hlášení po mRNA vakcínách - perikarditida, myokarditida a myoperikarditida, celkem jde o 450 případů, o něco více postiženi muži, ale i u žen je dost hlášení. 132 těchto událostí se týká věku 12-29 let (postižený musí být zpravidla hospitalizován, potenciálně jde o život ohrožující stav). 

Celkově hlášení vážných událostí po vakcinaci - úřad tu zvolil pojmy "vážné" a "méně vážné": věk 5-11 let (těchto dětí patrně bylo očkováno málo; to, že někdy chybí údaj o aplikovaných dávkách, může vyvolat spekulaci, že úřad něco zastírá) - hlášeno 20 podezření na nežádoucí účinky, úřad uvádí, že vážných bylo "méně než 5" (proč ne přesné číslo?); u 12-17 let bylo 633 hlášení, z nich 88 vážných a 545 "málo vážných"; 18-29 let 8508 hlášení, z nich 947 vážných; 30-39 let 9365 hlášení, z nich 1055 jako vážné (moje pozn.: Norsko v jedné zprávě vyčíslilo, že závažné kauzy činí 16 % hlášení, Švýcarsko jako závažné označuje cca 30 % z hlášení). Pokud jde o nejstarší očkované, poněkud cítím, že je společnost tak trochu háže přes palubu (nejen v Norsku); nejen já mám podezření, že se u seniorů, natož když mají některou chronickou nemoc, nehlásí každá nežádoucí příhoda. 

Norský úřad odkazuje na EMA (a výbor PRAC) - co je významná událost po vakcinaci na evropské úrovni: např. krevní sraženina v plicích, mdloby, anafylaxe, trombózy, arytmie, mozkové mrtvice...

K 29.7.22 byla norská populace celkově očkována ze 73 %, 88 % od 16 let mělo dvě dávky, od 18 let má dvě dávky 90,9 %, 54 % z celé populace mělo tři dávky (92,6 % od 65 let, 67 % od 18 let). Od 80 let má 4 dávky 27,3 %. Bohužel právě u těch nejstarších, nejkřehčích, zatížených různými nemocemi existuje podezření, že jim účinky vakcín mohou i uškodit, vč. zatížení více dávkami. V jednom z dokumentů na www.fhi.no (týdenní zprávy o covid-19) se ukazuje např. před měsícem vyšší denní úmrtnost právě těch nejvíce očkovaných, nejstarších; v 26. týdnu 63 úmrtí (i když to vydělíme sedmi, není to nejnižší úmrtnost, navíc tu jde po ev. zátěži vakcínou - horečka apod. - i o nákazu covidem, přes více dávek vakcíny. 

Je ale otázka, jak se ten který stát stará o seniory v ústavech: v 26. týdnu 57 % covid-pacientů zemřelo mimo nemocnici, většinou v ošetřovatelsko-pečovatelském zařízení. 

Norské úřady poctivěji zveřejňují hospitalizace podle různých respiračních či virových infekcí (čeští novináři pátrají jen po covidu, ale ukazuje se, že nemocnice jsou průběžně zatíženy zcela jinými viry): v Norsku se tedy publikují počty pacientů s covidem, s chřipkou aj. Např. v 25. týdnu z přijatých 1563 pacientů se 45 % týkalo dolních cest dýchacích, 46 % covidu, chřipka pod 1 %, horní cesty dýchací 8 %, RSV infekce pod 1 %. 

Norský úřad také uvedl: Přes 80 % těhotných, jež porodily v květnu, mělo nejméně 2 dávky vakcíny, obdrželi jsme a zpracovali 132 hlášení (počet očkovaných žen jsem zde nenašla, bez určitých doplňujících údajů má úřední informace nízkou vypovídací hodnotu); většina zpráv se týká komplikací, jež jsou během těhotenství obvyklé, např. krvácení nebo potrat (osobně bych to nenazvala "obvyklým") - nedostatek informací k této oblasti úřad nahrazuje informací, že očkovaná matka někdy "zřejmě" předá protilátky plodu apod.; užití "pravděpodobně" je v dokumentu více, místy se odkazuje na výzkum u potkanů (neplodnost apod. nehrozí), místy se přiznává, že k něčemu neexistuje studie.

Pokud někteří občané, skeptičtí k prvním čtyřem covid-vakcínám, čekali na "novou" vakcínu, pak i u Nuvaxovidu, jímž se očkuje jen krátce, má český SÚKL sdělení, že bude doplněn nový nežádoucí účinek; hlášeno i ze zahraničí 189 případů parestézie, 67 případů hypestezie; v červnu evropský PRAC při EMA zahájil hodnocení myo-/perikarditidy (zánětlivé stavy srdce), aby zjistil, zda jde o nežádoucí účinek (také) vakcíny Nuvaxovid: do 15.5.22 na cca 210 000 dávek v EHP hlášeno 5 případů. Projevují se i alergické reakce či anafylaxe nebo neobvyklé či snížené vnímání na kůži.

SÚKL dále uvádí, že do evropské databáze bylo nahlášeno 3200 případů rozsáhlého otoku očkované končetiny - bude doplněn nový nežádoucí účinek. U Vaxzevria (AstraZeneca) se mj. doplňuje tinitus, který se vyskytuje u několika osob z (každých) 1000 dávek. 

www.theguardian.com nabídl včera titulek Budíček pro klima-skeptiky v ČR - požár ničí národní park (nečetla jsem dál).

Zatímco na českém internetu najdeme "lákavé" nabídky anonymnějšího užívání mobilu (předplacená karta pro dobití, služby), ze švédské televize www.svt.se jsem se dověděla, že mnohé země zvolily v této oblasti zákaz anonymity s tím, že nahrává trestné činnosti a organizovanému zločinu. SVT uvedla jako "vítězství policie" nový švédský zákon zakazující anonymní cash karty - budou (neregistrované) zakázány od 1. srpna. Každý 5. mobil má ve Švédsku cash kartu (2,7 mil. aktivních karet s celkově 14,4 mil. pro mobily). Do budoucna musejí být karty identifikovatelné (člověk musí úředním dokumentem doložit jméno, adresu, číslo pojištění aj.). Karty koupené před 1. srpnem lze užívat bez registrace do 1.února 2023. 

Registrace předplacených cash karet existuje v Belgii, Francii, Itálii, Norsku, Švýcarsku, SRN, Rakousku, ale i na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a na Ukrajině. 

Mnoho věcí ale má více stránek: hned se ozvali zástupci žen, jež se kvůli násilníkům musí skrývat (nemohou dávat svá data k dispozici na různých místech, protinázor - do takových dat bude smět vstoupit jen policie při podezření na trestný čin, ale co manželka zlého policisty, hned mne napadá, možná i to jde technicky vyřešit?). Nespokojeně se ozvali i investigativní novináři, kteří potřebují mít možnost komunikovat se svými zdroji někdy v utajení. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 5,94 přečteno 146×

1 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Biden nově pozitivní

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse