Necenzurujeme.cz

Putinův plyn neodebírám

Ale Německo po něm pláče. 80 % obyvatel Doněcka uprchlo. Švýcarsko nesmí dávat zbraně Ukrajině, ale možná smí dát jejich součásti. A Kreml zase hrozí. Írán vyzbrojí Rusko?

Zájemcům nabízím článek na www.tagesschau.de: Více plynu se nyní dodává přes Ukrajinu do západní Evropy (údajně se podle Moskvy čeká na opravenou turbínu z Kanady, pokud jde o Nord Stream 1); podle tvrzení ruského Gazpromu dnes mělo proudit do Evropy zvýšené množství plynu přes Ukrajinu - 41,3 mil. kubických metrů (nepatrné navýšení od pondělí). V Německu prý ale řadě příslušných politiků či úřadům chyběly tyto informace od ruského provozovatele (patrně neověřeny). Přes Ukrajinu podle Ruska bylo možno dodávat plyn ještě doplňkovým způsobem, ale Ukrajina to prý odmítla. 

Příslušný německý ministr: Putin (ve skutečnosti) nechce dodávky zvýšit. 

Já k tomu za sebe dodávám vlastní názor: s vrahem se nekšeftuje. Naše rodina plyn odhlásila, a pokud bude elektřiny (jako alternativy) málo, jsme ochotni se uskrovnit. Naše rodina si tedy váží každého, kdo se rozhodl postavit se tvrdě proti Kremlu. Mj. mě k tomu vede další "ruská tvrzení", kdy Kreml opakovaně podsouvá druhým zemím to, co činí on:

www.orf.at: Moskva - USA balancují "na okraji" přímé konfrontace. Podle Ruska nesou USA odpovědnost za zvýšené riziko přímé vojenské konfrontace. Washington a jeho spojenci balancují na hraně zjevně vojenské konfrontace s naší zemí a to znamená: přímý ozbrojený konflikt mezi jadernými mocnostmi - mluvčí ruského ministerstva zahraničí M. Sacharova. USA a další země měly "zhoršit ukrajinskou krizi" dodávkami zbraní pro Ukrajinu. Ruské ministerstvo také kritizuje japonského premiéra za jeho vyjádření, že Rusko je jadernou hrozbou. To je absolutně nepřijatelné - vinit Rusko, že jiným hrozí jadernými zbraněmi, řekla mluvčí. (Moje pozn.: hned na začátku ruské invaze obsadili ruští vojáci nejdřív černobylskou, poté záporožskou jadernou elektrárnu, dále Kreml opakovaně demonstroval mj. svou jadernou sílu, např. může snadno zasáhnout Paříž apod.)

Ruský soud zrušil zákaz dodávek ropy z Kazachstánu (předtím stanovil zákaz dodávek na 30 dní).

Ruský energetický koncern Gasprom kontrolující Nord Stream 2 se smí soudit - podle rozhodnutí Evropského soudního dvora; ten reagoval na to, že nižší soudní instance v EU odmítla stížnost Ruska na zrušení povolení provozu tohoto potrubí po ruské invazi. Není jasné, zda jde (jen) o symbolické rozhodnutí Evropského soudního dvora, uvádí redakce rakouské televize. Nord Stream 2 je dceřinná společnost ruského Gazpromu s hlavním sídlem ve švýcarském Zugu.

www.srf.ch: Švýcarsko letos exportuje více vojenského materiálu než v minulosti. V první polovině r. 2022 byl ze země vyvezen vojenský materiál za 517 mil. CHF. Největšími odběrateli byly Katar, Dánsko, Saúdská Arábie, SRN a Botswana (Afrika; zdejší armáda je údajně cvičena na udržování míru, nicméně se státu vytýká porušování práv některých skupin obyvatelstva, v r. 2018 tu 20 % populace mělo HIV/AIDS). Jde nejčastěji o protiletecké obranné systémy. Katar získal 8 děl s municí, země ale musela podepsat, že zbraně neposkytne 3. zemi a Švýcarsko to může kontrolovat přímo na místě (zda jsou zbraně v Kataru). 

Do Ruska a na Ukrajinu (válčící státy) nesmí být exportován vojenský materiál a 3. země, jež ho ve Švýcarsku nakoupí, ho nesmějí poskytnout dalším zemím bez souhlasu Švýcarska. Povoluje se ale příslušenství ke zbraním přes 3. zemi; švýcarská vláda nechce brzdit export jednotlivých dílů a sestav pro evropské zbrojařské firmy, ale tyto části a produkty nesmějí překročit určitý práh hodnoty zboží. 

Předseda švýcarské FDP chce zmírnit zákon o vojenském materiálu, tj. zmírnit pravidla pro dodávky zbraní. Podle jeho návrhu pro parlament: země, které sdílejí hodnoty Švýcarska a disponují srovnatelnou kontrolou pro export, by nemusely podepisovat neposkytnutí zbraní dalším státům; např. SRN a Dánsko nakoupily ve Švýcarsku zbraně před 20 lety, ale nemohou je poskytnout Ukrajině. Curyšská politička za sociální demokracii to ale zpochybňuje: co jsou švýcarské hodnoty? Které země jsou skutečně demokratické? Chce zákon ponechat přísnějším.

www.theguardian.com: podle guvernéra doněckého regionu z populace před válkou uprchlo nebo se evakuovalo 80 % obyvatel; 24. února tu trvale žilo 1,6 miliónu lidí, dnes asi 340 000 (z textu mi nebylo zcela jasné, zda jde o území Doněcka pod ukrajinskou kontrolou).

Podle USA (poradce Bílého domu pro národní bezpečnost J. Sullivana) Írán plánuje zásobování Ruska stovkami bojových dronů, ale ještě není jasné, zda s tím už začal. 

Neobvyklé shánění sil do ruské armády vč. vězňů - pro Vagnerovu soukromou vojenskou skupinu. Pokud je to pravda, pak to naznačuje obtíže Ruska s nahrazením velkých personálních ztrát - britské ministerstvo obrany.

Po ruském útoku na ukrajinský Časiv Jar 34 mrtvých vč. dítěte (útok na obytné domy).

EU zatím zmrazila majetek ruských oligarchů v hodnotě 13,8 mld eur, většina (přes 12 mld e) pochází z 5 zemí EU (z 27); měly by se více snažit také ostatní členské státy, uvádí EU komisař pro otázky spravedlnosti. 

Putin se chystá do Teheránu, USA varovaly, že Írán by mohl Rusku poskytnout bojové drony proti Ukrajině.

Útok na Mykolajiv (oběti), zranění také po útocích u Chersonu.

Úřady samozvané doněcké republiky: odvolání proti trestu smrti uplatnili dva Britové a Maročan, bude o nich rozhodnuto během měsíce. 

Podle Ruska byl na Ukrajině zabit (či "zničen") významný počet zahraničních žoldnéřů vč. 23 z UK, a to v posledních 3 týdnech; Rusko ale neuvedlo žádný důkaz, poukazuje redakce; podle Ruska je na Ukrajině činných 2700 cizích bojovníků, za 3 týdny bylo zabito 166 Poláků, 50 z Gruzie, 21 Rumunů, 15 Kanaďanů - nelze ověřit.

Vtipy jako strategie - titulek ze včerejšího The Guardian: zástupce oblasti Mykolajiv (cvičící taekwondo) je dokonalý v gagech proti Kremlu na sociálních sítích; je to jeho způsob odporu proti Putinovi - výsměch ruské armádě či Putinův neobvykle dlouhý stůl. Tváří v tvář děsivým ruským útokům mohou někdy i vtipy podpořit vojáky a obyvatele. Boj za svobodu je v naší DNA... 

Člen ukrajinského parlamentu R. Kostenko šel bojovat, bránit mj. Mykolajiv (ten zaplatil vysokou cenu za válku a odpor - mnoho jeho obyvatel usmrceno, 40 % uprchlo, zůstali spíše starší, nedostatek vody po poškození potrubí, denní útoky). Primárním cílem Kremlu bylo ovládnout jih a východ Ukrajiny a vrátit Ukrajinu do sféry vlivu Kremlu, ale nenecháme je to udělat, normální člověk se nemůže smířit s nedemokratickým režimem. Tato válka není jen o přechodné ztrátě území, znamená usmrcování lidí, žen, dětí.

Moje pozn: čekám, zda se OSN aj. začnou zabývat ev. možností pozměnit či nově vyložit předpisy - možná to bez souhlasu Ruska a Číny nejde, ale nemohu se smířit s tím, jak západní civilizace přihlíží utrpení na Ukrajině, vyhlazování dalších a dalších měst a vesnic, a nejde jen o Ukrajinu, rešerše z médií ukazují, kolikrát Kreml vyslovil hrozby vůči celému Západu či jednotlivým západním státům (plus již realizované skutky, jimiž Západ poškozuje - např. odepření plynu vymáháním mimosmluvní změny ohledně formy placení za něj). Kreml se mj.pochlubil syrskými bojovníky v řadách ruské armády, a vyčítá Ukrajině zahraniční dobrovolníky? 

Kladu si otázku, zda by určitou nadějí nebylo Švýcarsko, které jako neutrální stát má možnost vykonávat tzv. ochranné mandáty (www.eda.admin.ch, protecting power mandates): zmínil se o tom švýcarský prezident I. Cassis po konferenci o Ukrajině v Luganu (www.srf.ch). Rusko sice zařadilo i Švýcarsko mezi "nepřátelské země", ale zatím nezpochybnilo tzv. ochranný mandát, který Švýcarsko vykonává mj. pro Rusko v Gruzii. Kreml zatím neodmítl možnost, že by existoval švýcarský mandát pro Ukrajinu v Rusku.

Švýcarsko např. zastupuje zájmy Íránu v Egyptě, dále zájmy USA v Íránu (konzulární ochrana pro občany USA), od r. 2008 (ruská invaze do Gruzie) jedná Švýcarsko pro Rusko v Gruzii a pro Gruzii v Rusku (od r. 2009) - oba státy používají svůj personál mj. ke konzulárním otázkám, ale sekce zahraničních zájmů spadá pod švýcarskou ochranu.

Ovšem - patrně by s tímto řešením musely řešit oba, nyní znesvářené, státy. A Putin zatím nechce učinit nic, co by podle něho nahrálo Kyjevu. 

Během konference o obnově Ukrajiny ve švýcarském Luganu měla švýcarská ambasáda v Moskvě kontakt s ruským ministerstvem zahraničí - Rusové tedy vědí, co se na konferenci projednávalo (ale tím to patrně končilo, dodávám já).

 

 

 

 

 

Štítky článku: politika

prestiž 1: 3,08 přečteno 215×

5 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Putinův plyn neodebírám

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse